Babiš se sejde s Filipem. Mluvit budou o výhradách komunistů k rozpočtu nebo ministrům

Nahrávám video

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vpodvečer sejde s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem. Mluvit budou o výhradách, které komunisté mají k politice menšinové vlády ANO a sociální demokracie. Komunisté, kteří vznik kabinetu podpořili, dlouhodobě kritizují například obsazení některých ministerských postů. Podle Filipa se ale výhrady týkají věcných problémů.

Premiér Babiš už dříve oznámil, že se s komunisty bude scházet a odpovídat jim na jejich otázky, odmítl ale, že by měli mít vliv na chod vlády nebo její personální složení. Přesto je možné, že jména některých ministrů na podvečerní schůzce s Filipem padnou.

Komunisté dlouhodobě kritizují mimo jiné ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) nebo šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) a volají po jejich výměně. „Je to věcí koaličních stran, ale je naším právem a povinností, jako strany, která nese odpovědnost za vynesení důvěry vládě, říct otevřeně názor na to, jak fungují ministerstva. Jestli z toho pan premiér vyvodí důsledky, je na premiérovi, ale mlčet nemůžeme,“ zdůraznil Filip.

S odvoláním Petříčka by ale musel souhlasit jeho stranický šéf a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ten jeho politiku podporuje a k odvolání důvod nevidí: „Petříček postupuje přesně v souladu s názorem ČSSD a se zahraniční koncepcí České republiky. Dělá prozápadní politiku, což se neshoduje s viděním světa tak, jak ho vidí komunisté. My se na zahraniční politice neshodneme, proto taky komunisté nejsou ve vládě. Nicméně oni věděli, jakou zahraniční politiku bude vláda dělat, a s tím podepsali toleranční patent.“

Petříček už začátkem února uvedl, že výtky komunistů slyší. „Vnímám jejich kritiku. Ale nic si z ní nedělám, spíš bych se obával, kdyby mě chválili,“ uvedl a zopakoval názor svého předsedy, že právě kvůli neshodám na zahraniční politice komunisté ve vládě nejsou, jen ji podpořili.

„Vojtěch Filip opakovaně Ťoka s Petříčkem kritizuje, je to jeho právo, ale není to KSČM, která rozhoduje o tom, kdo bude, nebo nebude ve vládě,“ shrnul už před dvěma týdny Babiš.

Chceme nižší schodek rozpočtu, tvrdí KSČM

Jedním z hlavních témat schůzky by tak mohl být státní rozpočet. Komunisté chtějí, aby jeho schodek byl maximálně třicet miliard – místo dosavadních čtyřiceti. „Jsme přesvědčeni, že v době hospodářského růstu nemá být deficit tak vysoký, jako je schválen pro letošní rok. Myslím, že snížení o čtvrtinu je možné,“ uvedl Filip.

Ani na tom se s ním Babiš patrně neshodne. „Chtít nižší schodek a vyšší platy a důchody nejde moc do sebe. My jsme rozpočtově zodpovědní, snižujeme stále dluh vůči HDP a v tomto směru jsme stále nejlepší v Evropě. Rozpočet bude samozřejmě náročný, výdaje na důchody stoupají,“ vzkázal premiér. 

Dalším z možných témat k diskusi by měla být kauza Huawei. Podle šéfa komunistů Vojtěcha Filipa hnutí ANO obecně dohodu o toleranci kabinetu komunisty v základních sedmi bodech plní. 

  • Hnutí ANO podepsalo toleranční smlouvu s komunisty loni v červenci. Na dvou stranách se uvádí například to, že KSČM ve sněmovně nebude iniciovat hlasování o nedůvěře kabinetu. Pokud ale něco takového navrhne opozice, pak dohoda komunistické zákonodárce k ničemu nezavazuje. Na podzim vládu v takové situaci podrželi.
  • Dokument také říká, že koalice nebude blokovat projednávání návrhů KSČM. Pokud jde o jména ministrů, patří straně konzultační role. Výslovně se uvádí, že své členy do kabinetu nenavrhne.
  • Případné spory mají mírnit expertní týmy. Když se jim to nepodaří, sejdou se oba předsedové. Pokud se ani ti nedohodnou, přestává dohoda platit.
  • Zdroj: KSČM

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Proti výsledkům maturit žáci podali přes tisíc odvolání. Zatím jich uspělo deset

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) dostalo přes tisíc odvolání proti výsledkům didaktických testů státních maturit. Nejčastěji chtěli studenti přezkoumat testy z češtiny. Deset maturantů už s odvoláním uspělo. Devět z nich může zkoušku znovu opakovat, jeden po změně hodnocení v testech nakonec uspěl. Žádosti o přezkum společné části maturitní zkoušky mohli studenti podávat do 4. června. Ministerstvo nevylučuje, že ještě nějaká odvolání přijdou poštou.
před 39 mminutami

Koalice oznámila ředitelům ČT a ČRo, že poplatky zruší. O nové částce se nemluvilo

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) v pondělí předloží vládě zákon, který zruší televizní a rozhlasové poplatky. Po úterním jednání pracovní skupiny o veřejnoprávních médiích to na síti X uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). O výši částky, kterou by Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) měly místo toho dostat ze státního rozpočtu, bude podle něj kabinet v pondělí diskutovat. Zástupci vládní koalice v úterý jednali s řediteli ČT Hynkem Chudárkem a ČRo René Zavoralem.
03:15Aktualizovánopřed 46 mminutami

Resort obrany připravuje přezbrojení střední brigády

Resort obrany připravuje další velkou zakázku. Půjde o přezbrojení střední brigády, která by měla dostat nová kolová bojová vozidla pěchoty. Potvrdil to ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Armáda chce nahradit stávající obrněnce Pandur, které už podle ní nevyhovují aktuálním potřebám. Soutěž na nové má být otevřená.
před 58 mminutami

VideoReportéři ČT rozpletli příběh restituční kauzy Bečvářův statek

Skončila největší restituční kauza z posledních let týkající se Bečvářova statku, ve které stát přišel o majetek za stovky milionů korun. V kauze stát neprávem vydal řadu cenných pozemků v Praze. Prospěch z toho měli Tomáš Hrdlička nebo Roman Janoušek, podnikatelé známí jako takzvaní pražští kmotři. Těm neprávem vydané cenné pozemky zůstanou, trest je ale nečeká. Pět let za mřížemi si ale bude muset odpykat bývalá ředitelka pražského pozemkového úřadu Eva Benešová. Ta ze zpackané restituce podle všeho nic neměla, jako úřednice ale udělala chybu, popsali pro Reportéry ČT Ondřej Golis a Jana Neumannová.
před 3 hhodinami

Bývalý radní Scheinherr mluvil u soudu v kauze Dozimetr o nátlaku

Bývalý náměstek pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) v úterý u soudu v kauze Dozimetr uvedl, že souhlasil se jmenováním Matěje Augustína do představenstva pražského dopravního podniku (DPP), protože se cítil pod nátlakem. Obžaloba v kauze rozsáhlé korupce v DPP viní skupinu lidí v čele se zlínským podnikatelem Michalem Redlem, že přes Augustína a další dosazené manažery ovlivňovala výběrová řízení a brala za to úplatky.
12:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Návrat před rok 1989, komentuje Vobořil chystanou změnu protidrogové politiky

Navrhované zpřísnění protidrogové politiky představuje návrat před rok 1989. Místo prevence a léčby se posílí šikana. Neřeší se problémy se závislostmi, ale roli hraje ideologie, sdělil bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Reagoval tak na chystané změny v přístupu, které připravuje vláda.
před 4 hhodinami

V pražském Klementinu zaznamenali letos první tropickou noc

V pražském Klementinu v úterý meteorologové zaznamenali první letošní tropickou noc, naměřili tam 20,1 stupně Celsia. Jako tropická noc se označuje ta, kdy teplota neklesne pod dvacet stupňů Celsia. O tom, že Česko čeká zřejmě nejteplejší noc tohoto roku, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí v podvečer. Tropickou noc zažilo ale jen Klementinum, stanice je ve vnitřní zástavbě města.
09:12Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Nekompetence a destrukce, popsali situaci na MŽP pro Reportéry ČT exzaměstnanci

Je to destrukce fungujících věcí, které přinášely užitek státu i jeho obyvatelům. Tak mluví experti o škrtech, které dělají přímo na ministerstvu životního prostředí (MŽP) a v celém resortu vládní Motoristé. Ti podobná nařčení odmítají. Prý jen pracují na úsporách a škrtají zbytečnosti. Nicméně faktem je, že resort opouštějí respektovaní odborníci. A Motoristé naopak najímají lidi, o jejichž kvalifikaci lze přinejmenším pochybovat. Pro Reportéry ČT o tématu natáčela Barbora Loudová.
před 7 hhodinami
Načítání...