Ukrajina versus Rusko: Podle Petříčka nejde tolerovat, že je v mezinárodních vztazích síla nadřazena právu

27 minut
Interview ČT24 s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem
Zdroj: ČT24

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se při návštěvě Ukrajiny setká s prezidentem Petrem Porošenkem i představiteli krymských Tatarů. Příslušníci této menšiny přitom v minulých letech opakovaně protestovali proti ruské okupaci ukrajinského poloostrova Krym. Právě podpora územní jednoty Ukrajiny bude jedním z hlavních témat Petříčkovy návštěvy. Ministr odlétá na východ tuto neděli.

„Pro nás je Ukrajina důležitý partner, který je významný s ohledem na českou a evropskou bezpečnost. Myslím, že má Ukrajina právo chtít kontrolovat své území, zachovat svou územní celistvost a rozhodovat o své budoucnosti. Já si myslím, že toto bychom neměli zpochybňovat,“ prohlásil v Interview ČT24. 

A na tom bude postavena vaše mise? S kým se potkáte, co chcete ukrajinským představitelům sdělit?

Budu hovořit i o našich obchodních vztazích, protože Ukrajina je významným ekonomickým partnerem České republiky, v dnešní době je to dvacátá nejvýznamnější země, co se týče zahraničního obchodu. Navíc má výrazně růstovou tendenci, jen v letech 2017–2018 vzrostla ekonomická výměna o šestnáct procent. Takže je zde celá řada příležitostí i pro české podnikatele.

Odjíždíte v době, kdy vrcholí předvolební kampaně, chystají se prezidentské volby. Je tady Unie od toho, aby v této době – dejme tomu prostřednictvím českého ministra zahraničí – dala najevo, jak by měly volby dopadnout, koho podporuje?

Neříkáme, kdo má na Ukrajině volby vyhrát. (…) Není to o tom, že bychom na Ukrajině někoho podporovali. V tuto chvíli jednáme o tom, že by měla Ukrajina pokračovat v reformách, které započala. Nejlepší odpovědí na tlak, kterému je dnes vystavena, je budování demokratického a prosperujícího státu.

Hovořil jsem s některými českými podnikateli, měli by zájem na Ukrajině investovat, ale pokud tam bude nedostatečná vymahatelnost práva, tak se obávají, že investice by mohly být znehodnoceny. Takže je i zájem Ukrajiny pokračovat v reformách, rozvíjet občanskou společnost, zachovat nezávislost médií. Rozhodně nemám chuť podporovat toho či onoho kandidáta.

Selhalo podle vás v něčem ukrajinské politické vedení v těch posledních letech? I když řada reforem už proběhla.

Ano, Ukrajina už udělala některé kroky, které mají například potlačit korupci. Jsou tam první vlaštovky, co se týká upevňování právního státu, a také v sociální a ekonomické rovině se snaží provádět reformy, které by nejen Evropa, ale i sama Ukrajina měla chtít udělat. Nicméně EU upozorňuje, že tempo reforem by nemělo – i s ohledem na volební rok – být zpomaleno, že má Ukrajina před sebou skutečně celou řadu povinností. Hlavně vůči vlastním občanům.

Sbližování Unie a Ukrajiny dráždí Rusko dlouhodobě. Vy jste v Senátu kritizoval Rusko za přístup k Ukrajině i kvůli kerčskému incidentu. Vidíte, že by tato kritika EU na adresu Ruska měla nějaké viditelné dopady? Že by nějak měnila jeho chování? Nebo je to frustrující, když vidíte, že můžete vydat protestní nótu, dohodnout se na sankcích, ale Rusko se rozhodlo neustupovat?

Pro Českou republiku je z dlouhodobého hlediska zájmem, abychom měli korektní vztahy s Ruskou federací, ale zároveň nemůžeme připustit, že by bylo porušeno mezinárodní právo. Že se Rusko bude chovat agresivně vůči svým sousedům a bude se snažit silou překreslit hranice poválečného uspořádání Evropy. Myslím si, že by Česká republika neměla tolerovat, že je v mezinárodních vztazích síla nadřazena právu.

Petříček: Rušení sankcí není na pořadu dne

Ruská federace se ale chová podle svých zájmů i za cenu ekonomických ztrát, což můžeme sledovat také. Jsou podle vás vůbec ve hře nějaké další ekonomické sankce? Tak jak se o nich hovořilo právě po kerčském incidentu…

Česká republika je připravena se o sankcích bavit, hovořili o tom i ústavní činitelé na zářijové schůzce.

A bavit nebo případně podpořit?

Zatím toto téma nebylo na evropské úrovni otevřeno. Lze očekávat, že ta situace může nastat. My budeme mít setkání ústavních činitelů příští týden a předpokládám, že i tato otázka se tam objeví.

A jaký je váš dlouhodobý postoj?

Já si myslím, že zavedený sankční režim je na místě. Nebyly splněny podmínky pro to, aby byl nějakým způsobem měněn či oslabován. Skutečně nedochází k naplňování minských dohod, což je mírová cesta k řešení konfliktu a stabilizaci na východě Ukrajiny. Myslím, že asi není na pořadu dne, abychom ty sankce rušili.

Jak moc vám nabourává vládní strategii, a třeba i zahraniční rozhovory, prezident Miloš Zeman, který opakovaně říká, že by se naopak sankce vůči Rusku měly zrušit?

Pan prezident se účastnil zmiňované schůzky v září a z ní byl závěr, že dosud nebyly splněny podmínky pro zrušení sankcí. Vnímám to i trochu jako jeho názor, že sankce nejsou dostatečně efektivní.

Proto si ale myslím, že je také potřeba dělat kroky, které můžeme vůči Rusku dělat v Evropě společně. Ať už se to týká třeba podpory občanské společnosti, podpora resilience (odolnosti) Ukrajiny vůči některým novým hrozbám. Ale zároveň se také pokusit vést dialog s ruskou stranou v těch oblastech, kde alespoň elementárně sdílíme své zájmy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...