Volby 2016: Co sužuje Královéhradecký kraj? Špatné silnice, platy řidičů i úroveň zdravotnictví

Ačkoliv současná krajská koalice sociálních demokratů a komunistů vydržela v Královéhradeckém kraji vládnout celé čtyřleté funkční období, obyvatele stále trápí třeba špatný stav silnic, řidiče autobusů zase jejich mzdy. Zdravotnictví pokulhává zejména v nedostatku sester a lékařů a stavba nemocnice v Náchodě se již dlouhou dobu odkládá. Problémům kraje se budou věnovat hosté předvolební debaty, která začne ve 20:00 na ČT24.

V některých statistikách se Královéhradecký kraj propadl až na poslední místo v přehledu opravených a nově postavených silnic. Jedna z posledních statistik uvádí, že kraj opravil nebo postavil za poslední čtyři roky 138 km silnic, což je nejméně ze všech krajů. Zvítězil kraj Plzeňský se součtem 1039 km. Odpovědní politici a úředníci hradeckého kraje to ale považují možná za přesný součet nepřesných čísel a té statistice příliš nevěří. Naopak tvrdí, že kraj si společně s Libereckým a Pardubickým velmi dobře vedl v čerpání dotací.

Nejvíce se v Královéhradeckém kraji opravovaly silnice na Vrchlabsku, poblíž průmyslové zóny a automobilky Škoda. Kraj tam za poslední čtyři roky zrekonstruoval na dvacet kilometrů vozovek včetně jejich podloží, aby silnice odolaly tlaku především kamionů, které po nich jezdí do průmyslových podniků. Náklady 480 milionů korun uhradil ze 70 procent stát. Nové jsou také silnice na Náchodsku a na Broumovsku, třeba v lokalitě Pasa. Letošní investice kraje do oprav a stavby silnic budou historicky rekordní – jedna miliarda korun, tedy nejvíce od začátku existence krajů v roce 2000.

Řidiči autobusů jsou sice kvůli mzdovým požadavkům ve stávkové pohotovosti, s napětím ale očekávají některé z říjnových usnesení vlády, která jim společně s Asociací krajů slíbila navýšení příjmů v průměru o šest tisíc korun. Tyto peníze však nepůjdou k tíži dopravců, nábrž státního rozpočtu a krajů. Mnohé, hlavně menší firmy, by totiž takový skokový nárůst mezd, který historie nepamatuje, zřejmě nevydržely.

Tendr na nemocnici v Náchodě kraj už dvakrát zrušil

Hlavním tématem zdravotnictví v Královéhradeckém kraji je stavba nemocnice v Náchodě za 1,3 miliardy korun. Obálky s nabídkami firem se podle aktuálních informací mají otvírat v tomto týdnu. Dva předchozí tendry už ale musel krajský úřad sám zrušit. Stavba nemocnice má několikaleté zpoždění. Krajský úřad jakožto zadavatele zakázky totiž potenciální účastníci tendru neustále zahlcovali svými doplňujícími dotazy k zadání a projektové dokumentaci. Jelikož se již ale některé dotazy opakují, nabyl krajský úřad dojmu, že se někdo snaží tendr úmyslně blokovat a zdržovat.

Ve čtyřech krajských nemocnicích také chybí třicítka lékařů a desítky zdravotních sester. Chybí anesteziologové, neurologové, dětští lékaři i internisté. Kraj proto například vyhlásil stipendium, odměnu pro studenty lékařských fakult, kteří se rozhodnou po ukončení studia nastoupit do některé z krajských nemocnic. V nemocnici v Rychnově nad Kněžnou zase zaměstnali lékaře z Ukrajiny.

Předvolební průzkum v Královéhradeckém kraji 370.31 KB

Problémy kraje budou jedním z témat předvolební debaty, která začne ve 20:00 na ČT24. Pozvánku do studia dostali lídři osmi stran a hnutí, které podle průzkumů mají největší šanci dostat se do zastupitelstva.

Hosté jsou zváni na základě výsledků výzkumu, který pro Českou televizi vypracovaly dvě nezávislé renomované společnosti pro výzkum veřejného mínění Median a STEM/MARK. Výzkum se konal od 8. srpna do 3. září, vždy na vzorku minimálně 1200 respondentů v každém kraji.

V Královéhradeckém kraji letos do krajských voleb kandiduje celkem 17 stran, sdružení a hnutí. Před čtyřmi lety to bylo 19 stran a hnutí. Vyhráli tehdy sociální demokraté s těsným náskokem na komunisty.

Česká televize představí postupně ve všech krajích strany, hnutí a jejich lídry, kteří kandidují v krajských volbách. Sérii diskusí završí v předvečer voleb superdebata. K urnám lidé půjdou v pátek a v sobotu 7. a 8. října.

Pravidla volebního a předvolebního vysílání České televize 6.59 MB
Dodatek k volebním pravidlům 438.13 KB
Krajské volby 2016: Předvolební výzkumy v krajích 968.04 KB