Snímky ze Sur Ridge

Oceánologové detailně zmapovali podmořskou horu Sur Ridge. Ukázali zranitelnost ekosystémů

Říká se, že o hlubinách oceánů toho víme méně než o Měsíci. A je to částečně pravda – povrch našeho přirozeného satelitu je zmapován detailněji než mořské dno. Nyní to chce změnit výzkumný institut MBARI, který začal zcela detailně mapovat geologicky a biologicky zajímavé oblasti.

 

Asi 60 kilometrů vzdušnou čarou od kalifornského města Monterey, kde institut MBARI (Monterey Bay Aquarium Research Institute) sídlí, leží v oceánu velký podmořský útvar Sur Ridge. Tento skalnatý hřeben se tyčí 500 metrů nad mořským dnem a díky svým vlastnostem je vyhledávaným místem pro mořský život.

V prosinci 2013 se výzkumníci z MBARI a amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) vydali na šestidenní výzkumnou plavbu, aby zdokumentovali život na dně kaňonu Monterey. Výzkumná mise probíhala natolik dobře a skončila dříve, než se plánovalo, že se vědci rozhodli prozkoumat i Sur Ridge. Tato oblast mořského dna totiž byla v té době zcela nezmapovaná a člověkem prakticky nedotčená.

Oceánologové moc netušili, co by si vlastně měli od návštěvy tohoto místa slibovat, ale hned první záběry, které poslala dálkově ovládaná miniponorka Doc Ricketts, ukázaly rozlehlé a velmi bujné korálové zahrady plné různých forem života, jež se usadily na vrcholu tohoto rozeklaného hřebene.

Vědce oblast natolik zaujala, že na toto místo podnikli několik dalších expedic – k jeho dokonalému zmapování použili prakticky všechny nástroje, které má pro tyto účely moderní věda k dispozici.

Unikátní systém

Tato lokalita se nachází poměrně blízko pobřeží, takže se sem snadno dají dopravit různé přístroje – a současně slouží jako perfektní model pro studium hlubokomořských ekosystémů. Ze dna Tichého oceánu se sice podobně jako Sur Ridge tyčí k hladině tisícovky jiných podmořských hor, ale protože leží daleko od civilizace, je většina z nich jen špatně prostudovaná.

Sur Ridge je domovem mnoha rostlinných i živočišných druhů, jako jsou obrovské sukovité korály a houby podobné antickým amforám. Leží uprostřed prázdných plochých bahnitých plání, které vypadají podobně jako pouště na pevnině – a Sur Ridge v nich slouží podobně jako oázy. Jenže stejně jako oázy jsou tyto oblasti zranitelné vůči dopadům lidské činnosti, včetně nadměrného rybolovu a změny klimatu.

Výzkum MBARI se zaměřil především na sledování křehkých korálových společenství – a dokázal je pomocí moderních technologií dokonale zmapovat.

Vědci tak získali velmi precizní obrázek toho, jak tamní život vypadá a jaká je jeho struktura. Z tisícovek snímků poskládali komplexní pohled, který představili ve videu. Mimo jiné během analýzy fotografií odhalili přes 260 druhů ryb a bezobratlých.