V Novém Mexiku padají z oblohy statisíce mrtvých ptáků. Může to souviset s kalifornskými požáry

Vědci v Novém Mexiku se snaží přijít na kloub otázce, proč v posledních týdnech v různých oblastech tohoto státu na jihozápadě USA uhynuly statisíce tažných ptáků.

Jeden z mrtvých ptáků nalezených v Novém Mexiku
Zdroj: Allison Sallas/ Twitter

 „Je to opravdu hrozné,“ řekla bioložka Martha Desmondová z Novomexické státní univerzity. „Jde řádově o statisíce, možná dokonce miliony mrtvých ptáků,“ dodala.

Lidé si velkého množství uhynulých ptáků poprvé všimli 20. srpna v národním parku a blízkém vojenském prostoru na jihu Nového Mexika. Jenže stovky uhynulých opeřenců byly nalezeny také na jiných místech tohoto amerického státu a i v Mexiku, Texasu a Coloradu.

Běžní lidé i biologové tvrdí, že ptáci se před smrtí chovali divně. Podle Desmondové byli mnozí letargičtí a nereagovali na obvyklé podněty, takže je „v nevídaných počtech“ srážela auta. Na jednom golfovém hřišti si lidé všimli vlaštovek, které seděly na zemi a dovolily lidem, aby se k nim přiblížili.

Příčiny jsou neznámé 

Jednou z možných příčin, proč ptáci ve velkých počtech záhadně hynou, mohou být požáry v Kalifornii a dalších západních státech USA. Není vyloučené, že kvůli nim ptáci odletěli dříve, než na to byli připravení, možná neměli dostatečné zásoby tuku. Vědci také nevylučují, že se nadýchali dýmu, který jim poničil plíce.

Biologové z Nového Mexika uhynulé ptáky pošlou na pitvu do specializované laboratoře v Oregonu, potrvá ale týdny, než se bude vědět více o příčině jejich smrti.

Vědci kvůli úbytků ptáků ve Spojených státech a Kanadě bijí na poplach. V této části světa jich v současnosti žije o tři miliardy méně ve srovnání s rokem 1970, jejich počet se snížil o 29 procent.