Vědci představili slibnou vakcínu proti tuberkulóze. Mohla by poskytnout dlouhodobou ochranu

Vědci na světové pneumologické konferenci v jihoindickém Hajdarábádu představili vakcínu, která by mohla znamenat obrat v celosvětovém tažení proti tuberkulóze (TBC) a poskytnout lidem dlouhodobou ochranu. Úvodní zkoušky se ukázaly jako úspěšné, uvedení očkovací látky na trh ale ještě několik let potrvá, poznamenal portál BBC.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Sebastian Kahnert

Vysoce nakažlivé onemocnění, kterému každoročně podlehne 1,5 milionu lidí, způsobují mykobakterie. Léčba je stále komplikovanější kvůli antibiotické rezistenci. 

Očkování je v současné době možné vakcínou BCG, která v Česku není povinná a jež je určena především pro rizikové skupiny. Problematická u BCG je její účinnost, která se v závislosti na studiích pohybuje kolem osmdesáti procent.

Nově vyvíjená vakcína je sestavena z proteinů bakterií, které vyvolávají imunitní reakci. Vědci na konferenci oznámili, že už prošli kritickou fází klinických testů a že látka byla vyzkoušena na více než 3500 dospělých v Jihoafrické republice, Keni a Zambii, tedy zemích, které se s tuberkulózou potýkají.

Expert: Látka by mohla být dostupná do roku 2028 

Odborník na TBC David Lewinsohn v rozhovoru s BBC řekl, že připravovaná vakcína je přelomová. „Pozoruhodné je, že je efektivní i u dospělých, kteří už byli infikováni bakterií Mycobacterium tuberculosis, která tuberkulózu způsobuje,“ řekl.

„Vzhledem k tomu, že většina lidí nakažených touto bakterií tuberkulózou neonemocní, věřili  jsme, že infekce poskytuje určitý stupeň ochrany,“ dodal Lewinsohn s tím, že nová vakcína tuto přirozenou imunitu posiluje.  

Lewinsohn očekává, že vakcínu ještě musejí prověřit rozsáhlejší testy. Odhaduje ale, že dostupná by mohla být do roku 2028.

Světová zdravotnická organizace (WHO) si za cíl mezi lety 2015 a 2035 dala snížení nových případů TBC o 90 procent a počet úmrtí o 95 procent. Informace WHO za rok 2018 udávají, že tuberkulózou onemocnělo asi deset milionů lidí.

Kritická je situace v Indii, na kterou připadá takřka třetina všech případů. Velmi zasažena je i Čína, Indonésie, Filipíny či Pákistán.

Česko patří k zemím s nejnižším výskytem tuberkulózy. Za loňský rok úřadují kolem čtyř set nemocných. Osmnáct z nich zemřelo.