V českých zemích se očkuje od roku 1821. První vakcína byla proti pravým neštovicím

3 minuty
Události ČT: Historie očkování
Zdroj: ČT24

Z nemocí, proti nimž se očkuje, poutají v poslední době největší pozornost spalničky. Počet  nakažených se totiž každý měsíc zvyšuje a lékaři to dávají do souvislosti s rodiči, kteří očkování odmítají. Proti spalničkám se v Československu začalo očkovat v roce 1969 a výskyt nemoci o pár let později klesl na nulu. Podobný efekt mělo také očkování proti zarděnkám či záškrtu. Teď je v Česku pro děti povinné očkování proti devíti nemocem.

Povinné očkování proti spalničkám se v Československu zavedlo v roce 1969. „Očkováno bylo celkem 140 tisíc dětí ve věku od 11 měsíců do 3 let,“ zní v dobové reportáži. Nemoc před rokem 1970 postihla ročně asi 600 lidí na sto tisíc obyvatel. Ve čtrnáctimilionovém Československu to dělalo přes osmdesát tisíc případů.

Na grafu je patrné, jak se projevilo zavedení očkování. Ve třetím roce očkování sice nemocnost mírně vzrostla, když vystoupala na 700 případů na sto tisíc obyvatel, pak ale spadla na nulu a po druhé očkovací dávce se na nule držela až do minulých let.

Spalničky
Zdroj: ČT24

Proti záškrtu se v Československu začalo očkovat v roce 1946, kdy jím trpělo 300 lidí na sto tisíc obyvatel, a během čtyř let nemoc téměř vymizela.

Záškrt
Zdroj: ČT24

Proti černému kašli se začalo s očkováním v roce 1958, kdy postihl průměrně 350 lidí na sto tisíc obyvatel.  V tomto případě trvalo přibližně sedm let, než se nemoc podařilo téměř vymýtit.

Černý kašel
Zdroj: ČT24

Proti zarděnkám se nejprve začaly očkovat dívky, až pak chlapci. Po zahájení očkování dívek počet nemocných vzrostl na osm stovek na sto tisíc obyvatel, pak ale začal klesat. V roce 1986 se začali očkovat i chlapci a od té doby se nemocnost držela okolo nuly.

Zarděnky
Zdroj: ČT24

Podobně prudce klesl i počet nemocných s dětskou obrnou, příušnicemi anebo tuberkulózou. Teď se děti v Česku povinně očkují proti devíti nemocem.

Po devátém týdnu dostávají první dávku takzvané hexavakcíny, která chrání proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, žloutence typu B a onemocněním vyvolaným původcem Haemophilus influenzae typu B. Vakcína se během prvního roku dítěte podává třikrát.

Očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím pak dostávají děti od třináctého měsíce a druhou dávku mezi pátým a šestým rokem. Ve stejném věku je taky čeká přeočkování na záškrt, tetanus a černý kašel. To se zopakuje ještě jednou po desátých narozeninách, kdy se přidá ještě dětská obrna.

Rodičům mohla zemřít i většina dětí

Očkování, které vytvořilo v těle protilátky na dobu čtyř až pěti let, v minulosti podstatně přispělo ke snížení úmrtnosti zejména u dětí a mladých lidí. 

Vakcínu proti pravým neštovicím vynalezl na konci 18. století britský lékař Edward Jenner a postupně změnil život lidí v celé Evropě. „V polovině 18. století se dalo očekávat, že když budete mít 12 dětí, tak zhruba čtyři až osm dětí vám prostě zemře. To očkování je jedním z nejvýraznějších parametrů, které to ovlivnily,“ vysvětluje Karel Černý z Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků 1. LF UK.

V českých zemích se poprvé začalo očkovat už v roce 1821, a to proti pravým neštovicím. Lidé se samozřejmě proti dětským nemocem snažili bránit i před vynálezem vakcín. Popisuje to třeba první česká kniha o dětských infekčních nemocech z roku 1699. „Součástí nápoje proti neštovicím je drcený bezoárový kámen, který samozřejmě všichni znají z Harryho Pottera, drcený roh z jednorožce, taky manus cristi, což jsou drcené perly s cukrem,“ dodává Černý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

V Arktidě je rekordně málo mořského ledu

Za běžných okolností v lednu v Arktidě mořského ledu přibývá. Letos ale v druhé polovině měsíce ledu příliš nepřibývalo, anebo ho dokonce mírně ubylo. Rozsah mořského ledu v Arktidě celkově klesá dlouhodobě. Chaotické však byly i srážky, kdy například v Texasu bylo víc sněhu než na Aljašce.
včera v 10:00

Středověké konference popularizovaly vědu. Historik popsal roli Jana Husa

Když se řekne kvodlibet, drtivé většině Čechů se zřejmě nevybaví vůbec nic. Ale právě za studium kvodlibetů byl nyní oceněn český historik a filozof Ota Pavlíček – v lednu 2025 obdržel Cenu Neuron pro nadějné vědce a s ní spojenou odměnu 500 tisíc korun na další výzkum. Roli v nich hrál i český mistr Jan Hus. Proč je právě kvodlibet tak zajímavý a možná i důležitý pro moderní dobu?
včera v 07:30

Kjótský protokol se pokusil před 20 lety snížit emise

Před dvaceti lety, 16. února 2005, vstoupil po ratifikaci Ruskem v platnost Kjótský protokol o snížení emisí skleníkových plynů. Podle dokumentu měly být v letech 2008 až 2012 sníženy celkové světové emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v průměru o 5,2 procenta v porovnání s rokem 1990. Platnost protokolu byla nakonec prodloužena do roku 2020. Nahradila ho pařížská úmluva OSN o změně klimatu, která vstoupila v platnost v listopadu 2016.
včera v 07:00

Před 90 lety představil vědec první antibiotikum. Testoval ho na vlastní dceři

Penicilin je sice nejznámějším antibiotikem, ale přestože byl prvním objeveným lékem tohoto typu, nestal se prvním, který se začal využívat. Předstihl ho preparát, který je dnes už v podstatě zapomenutý – Prontosil.
15. 2. 2025
Načítání...