Uvolňování hormonu štěstí díky živé hudbě je účinnější než při sexu, ukázal experiment

Uvolňování hormonu štěstí oxytocinu díky živé hudbě je ještě účinnější než při líbání a sexu. Ukázal to podle agentury DPA vědecký experiment na letošním Drážďanském hudebním festivalu.

Oxytocin se uvolňuje například při objímání nebo líbání a může posílit imunitní systém a minimalizovat stres, strach nebo bolest. Výrazný nárůst jeho koncentrace v krvi však dokáže i společné hraní nebo poslech živé hudby. „Hudba je dokonce lepší než polibky nebo sex,“ řekl umělecký ředitel Drážďanského hudebního festivalu Jan Vogler.

Zjištěné hodnoty hormonu u návštěvníků akce a hudebníků byly částečně vyšší, než jaké starší studie ukázaly po intimním polibku nebo dokonce sexu, dodal Vogler.

„Hormony štěstí“ je lidové označení pro skupinu hormonů a neurotransmiterů, které u lidí vyvolávají pocity potěšení, blaha, štěstí, lásky a podobně. Řadí se mezi ně serotonin, dopamin, oxytocin a endorfiny.

Zdroj: NZIP

Při koncertu v Centru pro regenerativní léčbu v Drážďanech byla u dobrovolných účastníků studie nejdříve naměřena průměrná hodnota 37,54 pikogramu oxytocinu v mililitru krve, po koncertě už to bylo 203,17 pikogramu na mililitr. Pikogram je biliontina gramu.

Radují se diváci i hudebníci

Efekt byl stejně zřejmý i u hudebníků. „Zatímco vzájemné objímání přineslo jen malou změnu, společné hraní vedlo k jasnému zvýšení, v průměru o 88,49 pikogramu na mililitr,“ uvedl profesor místní Technické univerzity Clemens Kirschbaum, který experiment vedl.

Podle vědeckých zjištění vede dvacetisekundové objetí s partnerem ke zvýšení hladiny oxytocinu o tři až pět pikogramů na mililitr a velmi těsná fyzická blízkost vede ke zvýšení o padesát až 150 pikogramů na mililitr. To znamená, že „společné hraní hudby může vytvořit hlubší biologické pouto než objetí“, řekl Kirschbaum.

Mnoho posluchačů navíc hovořilo o silném pocitu spojení s hudebníky a dalšími návštěvníky koncertu. Byli to především ti, kteří hudbu vnímali jako expresivní, emocionální nebo estetickou.

Načítání...