Kočky jsou ekologická pohroma: V Austrálii zabijí denně milion plazů a milion ptáků

Toulavé kočky denně v Austrálii zabijí více než milion plazů, a ohrožují tak přežití řady druhů. Vyplývá to z vědecké studie, kterou zveřejnili vědci Univerzity Charlese Darwina.

Kočky se na kontinent dostaly společně s prvními evropskými osadníky před zhruba dvěma stoletími, a od té doby už vyhubily řadu živočišných druhů – savců, ptáků i plazů. Pokusy snížit populaci toulavých koček kastrací či hubením zatím nepřinesly kýžený efekt.

Vědci svou studii opírají o více než 10 tisíc vzorků potravy, které získali z exkrementů či obsahu žaludku odchycených toulavých koček. „Každá toulavá kočka zabije průměrně 225 plazů ročně,“ uvedl vedoucí studie John Woinarski.

Podle jeho slov australské kočky zabíjejí podstatně víc plazů než jejich americké nebo evropské kolegyně. „Některé kočky sežerou neskutečné množství plazů. Našli jsme kočičí rekordmany, kteří měli v žaludku zbytky 40 různých ještěrek,“ řekl Woinarski.

Podle studie, kterou zveřejnil časopis Wildlife Research, se obětí koček stává 250 různých druhů plazů včetně pouštního scinka Egernia kintorei, agamy australské či gekonů. Ze zmíněných 250 druhů je 11 ohrožených; přesný vliv koček na jejich populaci je ovšem těžké určit, protože u mnoha druhů plazů vědci neznají počet zbylých jedinců.

V Austrálii žijí řádově miliony toulavých koček, plus odhadem čtyři miliony koček chovaných jako domácí mazlíčci. Starší studie popsaly, že tyto kočky představují stejnou hrozbu také pro vzácné australské ptáky – těch zabijí za den rovněž více než jeden milion.