Desetitisíce muslimů se vydaly do ulic vyjádřit podporu Gaze. Pálili izraelské vlajky

3 minuty
Události: Muslimský svět ve velkém demonstruje za Palestince
Zdroj: ČT24

Teroristé z Hamásu vyzvali na pátek ke generální mobilizaci muslimů po celém světě. Desítky tisíc lidí se zúčastnily demonstrací na Blízkém východě. Protestující se sešli například v Bangladéši, Íránu nebo Afghánistánu. Tam někteří lidé na znamení neúcty šlapali na americké a izraelské vlajky. Shromáždění na podporu Palestinců byla naplánovaná i v Římě, Helsinkách, Mnichově či Istanbulu. Francouzská policie musela ve čtvrtek nasadit slzný plyn a vodní děla proti demonstrantům v Paříži, kteří ignorovali zákaz akcí na podporu Palestinců.

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin ve čtvrtek oznámil zákaz všech propalestinských demonstrací ve Francii a jejich organizátorům pohrozil zadržením. Zákaz odůvodnil obavami z narušení veřejného pořádku. Francie má jedny z největších muslimských i židovských komunit v Evropě a konflikt na Blízkém východě už v minulosti často v zemi vyvolával napětí.

V Paříži se přesto sešly stovky lidí. Demonstranti provolávali slogany jako „Izrael vrah“ a „Macron komplic“. Zakázaná demonstrace se konala také v centru Rennes, kam přišla zhruba padesátka osob. V Bordeaux přišla zhruba stovka lidí na povolenou akci, kterou svolalo místní uskupení usilující o „spravedlivý a trvalý mír mezi Palestinci a Izraelci“.

Propalestinská demonstrace v Paříži
Zdroj: Sarah Meyssonnier/Reuters

„Napětí panuje také tady v Londýně, kde v pátek zůstalo preventivně několik židovských základních škol uzavřeno. V místní židovské čtvrti Golders Green na severu Londýna se totiž množí propalestinské nápisy a košer restauraci dokonce někdo rozbil výlohu,“ informoval zpravodaj ČT Lukáš Dolanský.

V Berlíně jsou všechny propalestiské demonstrace zakázané. „Bezpečnostní úřady se přesto obávají možných útoků na židovské instituce – muzea, školy, synagogy. Proto jejich ochranu ještě zvýšily,“ informuje zpravodaj ČT Pavel Polák.

Masivní blízkovýchodní demonstrace

Na Blízkém východě propukly velké propalestinské protesty v pátek. Demonstrace se uskutečnily ve chvíli, kdy Izrael zřejmě připravuje rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy a kdy vyzval obyvatele severního města Gazy, aby se evakuovali na jih.

V Bagdádu se na centrálním náměstí Tahrír shromáždily desetitisíce Iráčanů na protestech, které svolal vlivný šíitský duchovní a politický vůdce Muktada Sadr. Iráčané na demonstraci mávali palestinskými vlajkami a pálili izraelské vlajky.

„Jsme připraveni připojit se k boji a zbavit Palestince izraelských zvěrstev,“ řekl 25letý učitel. Stejně jako většina protestujících byl oblečen do bílého rubáše, který měl symbolizovat připravenost bojovat na život a na smrt.

Propalestinský protest v Iráku
Zdroj: Ahmed Saad/Reuters

Írán chce jednotnou frontu proti Izraeli

Protestující se sešli také v bangladéšské metropoli Dháce nebo v jemenském hlavním městě Saná, které drží Íránem podporovaní povstalci Húsíové. Televizní záběry ukázaly demonstranty, jak se tísní na ulicích a mávají jemenskými a palestinskými vlajkami.

Rovněž v Teheránu demonstrovaly tisíce Íránců, aby vyjádřily svou podporu Palestincům. Mávali íránskými a palestinskými vlajkami a vlajkami libanonského šíitského hnutí Hizballáh, skandovali hesla a drželi transparenty s nápisy „Pryč s Amerikou“ a „Pryč s Izraelem“.

Teherán, který poskytuje finanční a vojenskou podporu Hamásu, vyzval islámské a arabské země v regionu, aby vytvořily jednotnou frontu proti Izraeli.

Jordánská pořádková policie násilím rozehnala stovky propalestinských demonstrantů, kteří se snažili dostat do hraničního pásma s palestinským Západním břehem Jordánu, který Izrael okupuje. Tisíce lidí po celém Jordánsku se účastnily protiizraelských demonstrací. Ministerstvo vnitra zakázalo protesty v citlivé pohraniční oblasti, ale jinde byly povoleny.

Po modlitbách v Islámábádu i v dalších velkých městech, jako jsou Karáčí, Láhaur a Péšávar, protestovaly také desítky tisíc Pákistánců na akcích, které uspořádaly politické a náboženské strany. Někteří věřící také na znamení neúcty šlapali na americké a izraelské vlajky.

V Afghánistánu se několik stovek lidí zúčastnilo propalestinských demonstrací v hlavním městě Kábulu a ve východním Dželálábádu, které se konaly z iniciativy orgánů Talibanu.

Shromáždění na podporu Palestinců a na protest proti bombardování Pásma Gazy byla naplánována také v Římě, Mnichově, Istanbulu, Bělehradě a dalších městech.

„Demonstrace v Istanbulu odráží většinově propalestinskou a protiizraelskou náladu turecké společnosti. Trend zesílil během dvou dekád vlády Tayyipa Erdogana. Turecký prezident se teď snaží balancovat mezi domácí poptávkou a snahou udržet nedávné oživení vztahů s Izraelem. Na jednu stranu bombardování Pásma Gazy označil za masakr, na druhou se snaží vyjednat propuštění civilních rukojmí z rukou Hamásu,“ uvedl zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Židovské komunity ve Francii i jinde rovněž plánovaly shromáždění na znamení solidarity s Izraelem po smrtonosných útocích Hamásu.

Při útoku Hamásu, který Spojené státy, Evropská unie a další vlády označují za teroristickou organizaci, na izraelské obce minulý víkend zahynulo nejméně 1300 lidí. Většina z nich byli civilisté, včetně žen a dětí. Od té doby Izrael v odvetě zasahuje Pásmo Gazy leteckými údery a dělostřeleckou palbou, při níž bylo zabito více než 1500 Palestinců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2300 zraněných. Ta páteční pak uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain ale připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat.
06:53Aktualizovánopřed 5 mminutami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 2 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 3 hhodinami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 3 hhodinami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 5 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 7 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 8 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 9 hhodinami
Načítání...