Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

13 minut
90′ ČT24: Dopad střídání času na zdraví
Zdroj: ČT24

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.

Podle Muchy nelze generalizovat, jaké dopady na lidské zdraví má střídání letního a zimního času. „Pravda ale je, že přechod na letní čas lidé snášejí hůře než ten druhý, kdy spí o hodinu déle,“ podotkl. Největší problémy se střídáním času mají ale podle něj lidé, kteří mají obecně problém se spánkem. „Hůř usínají, hůře udrží spánek a podobně. Opravdu se může stát, že několik dnů se prostě cítí hůř,“ dodává.

Poukázal na to, že existují biologické hodiny, astronomické hodiny a pak hodinky na ruce či hodiny na věži, které nám určují čas. „Většinou by měly být v souladu a je pravda, že přechod na letní a zimní čas trošičku uvedou do nesouladu,“ dodal s tím, že když je to o hodinu více, snáší se to lépe. Naopak když je to o hodinu méně, snáší se změna hůře. Záleží podle něj i na nastavení člověka, zda má či nemá jiné zdravotní problémy, ať už fyzické, či psychické.

Zmínil, že se dokonce udává, že během změny času zejména na letní dochází k častějším případům sebevražd. „Udává se i větší počet autonehod, kdy jsou řidiči méně soustředění, může se stát, že usínají za jízdy a podobně, ale zhruba týden trvá, než se běžný člověk aklimatizuje,“ dodal.

Zopakoval, že by se měly shodovat astronomický, biologický a lidský čas a z tohoto hlediska je pro člověka nejpřirozenější zimní čas. „Teď přecházíme do toho nepřirozeného, takže pokud bychom to měli brát podle biologických hodin, ten přechod by vlastně v tuto chvíli být neměl,“ dodal.

Zdechovský: Další studie už nejsou potřeba

Zdechovský dodal, že v roce 2018 proběhla velká anketa, kdy se Evropská komise ptala 4,5 milionu obyvatel Evropské unie na to, jestli by chtěli zrušení střídání času a oni řekli, že ano. Poté návrh schválil Evropský parlament a bylo to posunuto na úroveň členských států, z nichž 22 států se shodlo na přirozeném v čase, pět států řeklo, že chtějí letní čas. „Přišel covid a bylo to odloženo a přišla válka na Ukrajině a bylo to odloženo,“ dodal s tím, že i Ukrajina, která bojuje s ruskou agresí, zrušila střídání letního a zimního času.

„Evropská komise to musí v tuhle chvíli iniciovat,“ podokl Zdechovský. Čtyři roky se tomu podle něj nikdo nevěnoval. Na otázku moderátora, zda nejde v současné turbulentní době na mezinárodní scéně o marginálii, která může počkat, Zdechovský řekl, že jde o marginálii, kterou lze zrušit lusknutím prstu.

„Svoláte je (ministry, pozn.) do Bruselu, řeknete: ‚Pojďme to rozhodnout.‘ A zrušíte to. Já myslím, že není potřeba k tomu už další studie, protože studií, o které se to opíralo, jsou opravdu stovky a jsou od renomovaných odborníků lékařů, statistiků po celém světě,“ dodal s tím, že se už ukázalo, že střídání času má dopad na zdraví. Jde podle něj o odhodlání a o to ukázat, že je politická snaha věci měnit.

Zmínil, že chce toto téma v září znovu otevřít během portugalského předsednictví. „Pokud se nám v září podaří svolat jedno jednání, tak si myslím, že by se to mohlo definitivně rozhodnout.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
před 1 mminutou

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 4 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 5 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 6 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 7 hhodinami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 8 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 16 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 17 hhodinami
Načítání...