TÉMA

Letní čas

Neděle bude o hodinu delší. Skončí letní čas
V noci na neděli skončí letní čas. V 03:00 se hodiny posunou zpátky na 02:00, noc tak bude o hodinu delší. Začne standardní středoevropský čas (SEČ), pro který se vžilo označení zimní. Platit bude následujících pět měsíců, tedy do poslední březnové neděle příštího roku.
28. 10. 2023|
V neděli začne platit letní čas. Noc se o hodinu zkrátí
V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc ze soboty na neděli o hodinu zkrátí. Ve 2:00 se hodiny posunou na 3:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní už svůj původní účel, tedy úsporu energií. Přechod na letní čas se zčásti dotkne i železniční dopravy.
25. 3. 2023|
Končí letní čas. Se standardním středoevropským přibude hodina navíc
V noci ze soboty na neděli skončí letní čas a začne platit standardní, středoevropský. Hodiny se posunou o hodinu zpět – ze tří hodin ráno na druhou. Letos mělo povinné střídání času podle plánu Evropské unie skončit, členské státy se ale nedohodly na tom, který čas bude platit trvale. Lidé, kteří musí v neděli ráno vstávat, si přispí, noční vlaky budou hodinu stát na nádražích a noční tramvaje či autobusy ve velkých městech, kde jezdí v pravidelných intervalech, pojedou vícekrát než v jiné noci.
29. 10. 2022|rp
V noci „zmizí“ hodina, začne letní čas. Vlaky proto budou mít ráno zpoždění, v MHD pojede o spoj méně
Začne opět platit letní čas. Noc na neděli bude o hodinu „kratší“, změna času nastane ve 2:00 SEČ, respektive 3:00 SELČ. Stále se nic nemění na tom, že se letní čas zavádí na větší část roku, snahy o změnu na úrovni Evropské unie pohřbily prozatím jiné události. Tak jako obvykle musí cestující počítat se zpožděním nočních vlaků. Města, která provozují noční MHD, trochu ušetří, protože vypraví o jeden nebo dva spoje méně.
26. 3. 2022|
Končí letní čas. V noci na neděli „přibude“ hodina, vlaky musí počkat
Končí středoevropský letní čas, dalších pět měsíců budou hodiny v Česku ukazovat astronomický středoevropský čas. V noci na neděli tedy „přibude“ hodina – ve 3:00 středoevropského letního času se ručičky vrátí na 2:00 středoevropského času. Lidé, kteří musí v neděli ráno vstávat, si přispí, noční vlaky budou hodinu stát na nádražích a noční tramvaje či autobusy ve velkých městech, kde jezdí v pravidelných intervalech, pojedou vícekrát než v jiné noci.
30. 10. 2021|
Termíny střídání času se v následujících pěti letech měnit nebudou, schválila vláda
Letní čas bude v dalších pěti letech stejně jako dosud začínat vždy poslední březnovou neděli a trvat do poslední neděle v říjnu. Nařízení schválila vláda, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Změny času měly v Evropské unii skončit původně v roce 2019, členské státy se ale na jednotném čase nedohodly. Podle fyzioložky Heleny Illnerové by se lidé, kteří mají s přechodem na letní čas a zase zpět potíže, měli na posun začít připravovat předem.
13. 9. 2021, Aktualizováno13. 9. 2021 16:44|
Letní čas bude začínat a zase končit dalších pět let, vyplývá z návrhu zveřejněného vládou
Přirozený středoevropský čas a letní čas se budou nejspíše pravidelně střídat dalších pět let. Evropská unie původně počítala s ukončením každoročních posunů, ale členské státy se nedohodly, čím by se chtěly dál řídit. Nakonec přišel návrh nařízení, podle kterého se bude letní čas zavádět vždy od konce března do konce října do roku 2026. Podklady zveřejnila vláda.
21. 7. 2021|
V noci začne platit letní čas. Konec posunů se odkládá, mnozí vědci jej považují za žádoucí
Ve 2:00 v noci na neděli začne platit letní čas. Ručičky hodin se tedy posunou o hodinu vpřed na 3:00, takže ráno bude světlo o hodinu kratší dobu a večer o hodinu déle. Bezprostřední dopady na život v Česku budou letos minimální, v noci platí zákaz vycházení. Přípravy Evropské unie na zrušení každoročního střídání času poněkud utichly kvůli koronavirové krizi, stále se s ním ale počítá. Otázkou pro odborníky i politiky zůstává, který čas zachovat.
27. 3. 2021, Aktualizováno27. 3. 2021 16:30|
Noc přinese hodinu navíc. Mění se čas na zimní
Během noci na neděli začne platit zimní čas. Ve tři hodiny ráno se posunou hodiny zpět na 2:00 a noc tak bude o hodinu delší. Česko stejně jako většina dalších evropských zemí tím jako každý rok opustí letní čas a vrátí se k času astronomickému. Standardní středoevropský čas (SEČ), pro který se vžilo označení zimní, bude platit do 28. března příštího roku.
24. 10. 2020, Aktualizováno24. 10. 2020 14:13|
Změna času tentokrát na noční vlaky nedopadne, všechny jsou zrušeny. Letní čas ale začíná
V noci na neděli začne platit letní čas. Noc bude o hodinu kratší, ve dvě hodiny středoevropského času náhle budou tři hodiny středoevropského letního času. Vzhledem k trvajícímu utlumení veřejného života bude bezprostřední dopad menší – například nejezdí noční vlaky, které obvykle bývají kvůli posunu času zpožděné. Přesto, nebo snad proto je ale potřeba dát pozor na to, že je o hodinu více a vzít to v úvahu také v pondělí při cestě do práce.
27. 3. 2020|
Pětadvacetihodinová neděle je tu, některé noční autobusy mohou ujet. Končí letní čas, ale ne naposledy
Léto skončilo z pohledu meteorologů i astronomů, ale nikoli ještě z pohledu časového. Letní čas přestane platit až v noci na neděli. Volný den bude pětadvacetihodinový, protože se ve 3:00 středoevropského letního času ručičky vrátí na 2:00 středoevropského času. Počítat s tím musí například cestující ve veřejné dopravě.
26. 10. 2019, Aktualizováno26. 10. 2019 20:08|mkk
Který čas si nechat, až skončí střídání? Více lidí chce celý rok letní, odborníci před tím varují
Změna času, která čeká Česko i celou Evropskou unii v noci na neděli, není populární. Sociologové se o tom znovu ujistili v průzkumu, který provedla agentura STEM/MARK a jeho výsledky představila na workshopu ministerstva dopravy ke každoročnímu střídání času. Většina lidí je pro zrušení střídání i při zvážení všech souvisejících rizik a – navzdory zkušenostem například z Ruska – by větší část dotázaných uvítala, kdyby celoročně platil letní čas.
25. 10. 2019|
Druhá se mění na třetí. Česko v noci vstupuje do letního času
V noci na neděli začíná v Česku platit středoevropský letní čas. Časomíry se ve dvě ráno posunou o šedesát minut kupředu, a noc tak bude o hodinu kratší. Zpět ke standardnímu středoevropskému času se Češi vrátí 27. října. Podle nedávného rozhodnutí Evropského parlamentu by pak povinné střídání standardního a letního času mělo skončit v roce 2021.
30. 3. 2019|
Volba času je politická a ekonomická otázka, na počátku byla železnice, říká historik
Evropskou unii čeká debata o konci střídání času. Návrh Evropské komise se opírá o průzkum, kterého se zúčastnilo víc než 4,5 milionu lidí ze všech členských států. Není však jasné, ke kterému času – letnímu, nebo „zimnímu“ – se jednotlivé země přikloní. Historik Stanislav Bárta v pořadu 90′ ČT24 upozornil, že čas je v podstatě otázkou konsenzu. „Rozhodnutí o tom, podle jakého času se budeme řídit, je politické a ekonomické,“ uvedl.
1. 11. 2018|
Střídání času
Přechodem na letní čas se už neušetří. Žárovky doma nevezmou tolik energie, co spotřebiče
Změny „zimního“ času na letní se zavedly hlavně proto, aby firmy i domácnosti ušetřily za svícení. To už ale podle odborníků dnes neplatí a ekonomické důvody pro letní čas tak nejsou.
1. 11. 2018|
Střídání času
Vláda podle Babiše podporuje trvalý „zimní“ čas. Mé vnučky v létě nechtějí spát, řekl premiér
Pokud by skončilo střídání času, měl by v Česku nastálo platit standardní, tedy „zimní“ čas. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to vyplynulo z debaty vlády. Podle něj pro tuto variantu mluví praktické důvody i názory odborníků. Evropská shoda se však zatím nerýsuje.
31. 10. 2018, Aktualizováno31. 10. 2018 20:54|mka
Události komentáře
Ranní světlo léčí. Všichni odborníci doporučují zrušit letní čas, říká fyzioložka Illnerová
Lidský organismus potřebuje ranní světlo, aby si udržel zdravý rytmus. Například italští pacienti s depresí se léčili lépe, když měli okna na východ než na západ. Proto je třeba zrušit letní čas, abychom na jaře nevstávali do tmy. V Událostech, komentářích to řekla fyzioložka a biochemička a bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová.
31. 10. 2018|
Střídání času
Letní čas je u konce. V noci se zastaví vlaky, sváteční neděle bude pětadvacetihodinová
Letní čas končí. V Česku skončí přesně ve 3:00 SELČ, kdy opět začne platit čas astronomický, bude tedy 2:00 SEČ. Vzhledem k letošnímu dění na evropské politické scéně se ozývají hlasy, že by to mohla být poslední změna, byť tomu zatím nic nenasvědčuje. Každopádně se změnou času přichází totéž co každý rok. Noční vlaky se na hodinu zastaví, v noční MHD pojedou spoje navíc, ale ne ve všech městech. Může se tedy stát i ta nepříjemnost, že kdo se na konec letního času nepřipraví, stráví na zastávce hodinu.
27. 10. 2018|
Střídání času
Evropská komise navrhuje ukončit povinné střídání času už příští rok
Evropská komise předpokládá, že naposledy se v EU povinně změní zimní čas na letní v neděli 31. března 2019. Vyplývá to z jejího návrhu na konec celoevropské povinné změny času už příští rok, který v projevu v europarlamentu zmínil předseda komise Jean-Claude Juncker.
12. 9. 2018|paf
Střídání času
Změny času v Rusku? Stáli za nimi fotbaloví fanoušci, obavy o zdraví i revoluce v roce 1917
Evropská unie začíná rozhodovat o zrušení letního času. Zatímco v Evropě je debata teprve na začátku, Rusko si už prošlo několika změnami. V roce 2011 střídání času zrušil tehdejší prezident Dmitrij Medveděv, který se snažil ustálit rozladěné biorytmy občanů. Za tři roky pak jeho nástupce Vladimir Putin ručičky ciferníků zase posunul.
31. 8. 2018|Lucie Mrštinová
Střídat, či nestřídat? Občané EU mají poslední možnost hlasovat o zimním a letním čase
Občané Evropské unie mají poslední den na to, aby vyjádřili svůj názor na střídání letního a zimního času. Evropská komise spustila internetový dotazník v červenci, začátkem srpna už evidovala více než milion hlasujících. Výsledky použije k tomu, aby vyhodnotila další postup – tedy zda navrhne Evropskému parlamentu, aby střídání času zrušil.
16. 8. 2018|
Vlakové zpoždění, kterému se nejde vyhnout. O víkendu začne letní čas
Už o víkendu začne platit letní čas. V Bruselu sice začala vážná debata o tom, že by tomu tak v budoucnu nemuselo být, ale zatím je. V noci na poslední březnovou neděli se tedy opět v celé Evropské unii „ztratí“ hodina. Ten, kdo jde v neděli ráno do práce nebo odjíždí vlakem, neměl by na změnu zapomenout, jinak bude na směně či na nádraží pozdě. Se zpožděním také pojedou noční vlaky, zatímco dopravní podniky „ušetří“ několik nočních spojů.
23. 3. 2018|Milan Dolejší
Střídání času
Česko i celou Evropu čeká změna času. Jednotná bude možná naposledy
V noci na neděli skončí středoevropský letní čas. Noc tedy bude o hodinu delší, šedesát minut mezi druhou a třetí se zopakuje ještě jednou. Dopad to bude mít na noční MHD i jízdu nočních vlaků, nikoli však tak zásadní, jako mívá jarní změna, jež způsobuje zpoždění. Změna času se ovšem může stát celoevropským politikem. Polská vláda dala najevo, že by se jí chtěla vzdát a zůstat trvale u letního času.
28. 10. 2017|Milan Dolejší