Noc na neděli bude o hodinu delší, začne platit zimní čas

7 minut
Události: Končí letní čas
Zdroj: ČT24

O víkendu končí letní čas (SELČ), v neděli ve 03:00 se ručička posune zpět a noc tak bude o hodinu delší. Pro následujících pět měsíců začne platit standardní středoevropský čas (SEČ), který bývá označován také jako zimní. Poslední březnovou neděli následujícího roku se pak znovu vrátí letní čas. Posun v noci na neděli ovlivní deset nočních vlaků Českých drah.

Noční vlaky národního dopravce budou kvůli změně v několika stanicích vyčkávat na odjezd podle středoevropského času. Regionálních spojů se situace nijak nedotkne, v době přechodu na zimní čas žádné nejedou, informoval mluvčí ČD Filip Medelský.

Přechod na nový čas se konkrétně dotkne vlaků EN 406 Chopin na trase Mnichov – Břeclav – Ostrava – Varšava, EN 407 Chopin v opačném směru, EN 442 Slovakia ve směru ze slovenských Bánovcí nad Ondavou do Prahy, EN 443 Slovakia v opačném směru, nightjet 456 ve směru Štýrský Hradec (Graz) – Praha – Berlín, nightjet 457 v opačném směru, EC 458 Canopus na trase Praha – Lipsko – Curych a EC 459 Canopus v opačném směru. Ovlivněn bude i lůžkový vlak EN 50466 jedoucí z Prahy přes Linec do Curychu a také lůžkový vlak EN 50467 v opačném směru. Všechny tyto vlaky budou vyčkávat ve stanicích na nový čas.

Vlak IC 579 Brněnský drak s odjezdem v 00:03 z pražského hlavního nádraží pojede podle letního času. Na brněnské hlavní nádraží přijede ve 02:43 letního času. Ve stanicích Ostrava hlavní nádraží, Břeclav a Pardubice hlavní nádraží dráhy zajistí přestup mezi všemi nočními vlaky. Pojedou také všechny plánované přímé vlaky na linkách Praha – Ostrava – Krakov – Varšava, Mnichov / Budapešť – Břeclav – Ostrava – Krakov – Varšava, Štýrský Hradec (Graz) / Budapešť – Břeclav – Praha – Berlín, Praha – Břeclav – Budapešť, Praha – Linec – Curych a v opačném směru.

Polohu vlaků i přesné časy odjezdů si mohou cestující ověřit v mobilní aplikaci Můj vlak, na webu ČD nebo na lince kontaktního centra dopravce.

19 minut
90′ ČT24: Střídání času
Zdroj: ČT24

Možný negativní dopad na zdraví

Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden ve válečných letech 1915 a 1916. Podruhé si na něj lidé zvykali za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Znovu se pak vrátil v době energetické krize na konci sedmdesátých let minulého století. Až do poloviny devadesátých let trval v Česku půl roku. Od roku 1996 se potom republika připojila ke zvyklostem v Evropské unii a letní čas od té doby trvá sedm měsíců.

Původně se zavedl kvůli úsporám energie, které jsou ale nyní zanedbatelné. Podle některých odborníků naopak převažují negativní důsledky na lidské zdraví. „Z našeho výzkumu vyplývá, že náhlé, i když malé, změny spánku mohou mít ničivý efekt,“ citovala už dříve agentura Reuters Amneeta Sandhu z Coloradské univerzity. Podle jeho výzkumu se po začátku letního času zvýšil počet infarktů o dvacet pět procent.

Na navrhovaném ukončení střídání časů se ale členské státy EU nedohodly a podle nařízení vlády budou občané dvakrát ročně přetáčet hodinky minimálně do roku 2026.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stáhnout se ze zámoří, nebo tam naopak jít? Firmy zvažují, jak na americká cla

Dopady amerických cel stále analyzují i české firmy. Některé zvažují stažení ze zámořského trhu, jiné naopak přesun části výroby do Spojených států. Podniky i analytici se shodují, že nejistota okolo celní politiky USA může v dalších měsících způsobit tuzemskému průmyslu velké ztráty.
před 58 mminutami

Pro výstavbu nových domů budou platit přísnější podmínky

Nové domy by postupně měly vznikat v bezemisním standardu. Počítá s tím unijní směrnice o energetické náročnosti budov. Bude se týkat i těch stávajících, ale ne tak přísně, a ministerstvo průmyslu chce při úpravách legislativy brát ohled na české podmínky. Právě budovy přitom spotřebují čtyřicet procent energie. Na jejich renovace má jít do konce dekády z různých zdrojů asi 200 miliard korun.
před 3 hhodinami

Chtějí novinářům nasadit náhubek, tepe Michálek návrh podpořený výborem sněmovny

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v pondělním Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Kručinskou opět kritizoval návrh podpořený před pár dny sněmovním ústavně-právním výborem – i když úprava i po zákazu zveřejňování totožnosti podezřelých a stíhaných lidí počítá s vyjmutím jmen politiků a dalších veřejně známých osob z tohoto pravidla. Podle Michálka jde o snahu novinářům nasadit náhubek a omezit právo veřejnosti znát informace ze závažných kauz. Pirátský poslanec se obává, že se tyto kauzy budou v budoucnu zametat pod koberec. Předkladatel návrhu Radek Vondráček (ANO) interpretaci, že jde o nový náhubkový zákon, už dříve odmítl.
před 3 hhodinami

Policie obvinila bývalého soudce, poskytl dle ní médiím verdikt v kauze Čapí hnízdo

Policie obvinila bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalku z toho, že neoprávněně stáhl a poskytl novinářům rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023, píší Seznam Zprávy. Kydalka serveru potvrdil, že obdržel usnesení o zahájení trestního stíhání. U městského soudu skončil loni, když odešel do předčasného důchodu.
před 6 hhodinami

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Obviněným v kauze Motol policie zajistila majetek za více než sto milionů korun

Obviněným v korupční kauze týkající se zakázek ve Fakultní nemocnici Motol policie zajistila na pokyn evropské prokuratury majetky „výrazně převyšující" sto milionů korun. Serveru iROZHLAS.cz to řekla dozorující žalobkyně Zdeňka Pavlásková, podle které nemusí být soupis zajištěného majetku konečný. Kriminalisté za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU v případu stíhají dvě desítky lidí.
před 12 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...