Spojené státy zatím neuvažují o odložení cel, prohlásil Trump

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí jednal v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Netanjahu po rozhovoru sdělil, že Izrael odstraní cla a vyrovná obchodní přebytek se Spojenými státy. Trump prohlásil, že měl s izraelským premiérem „skvělou diskusi“ o Íránu i obchodu. Spojené státy podle Trumpa s Teheránem jednají o tamním jaderném programu. O odložení cel podle Trumpa ale USA zatím neuvažují. Podle šéfa Bílého domu mohou být trvalá, nevylučuje ale zároveň jednání.

Oznámení o přímých jednáních s Íránem je podle agentury Reuters překvapivé vzhledem k tomu, že íránští představitelé výzvy USA k takovým rokováním veřejně a zjevně odmítali. Írán se už dříve ohradil vůči Trumpovu požadavku, aby o svém jaderném programu jednal přímo, jinak bude bombardován, ačkoli Teherán původně ponechal otevřené dveře k nepřímým jednáním.

„Vedeme přímé rozhovory s Íránem, které už začaly. Pokračovat budou v sobotu. Máme opravdu velkou schůzku a uvidíme, co se může stát,“ uvedl Trump v Oválné pracovně po boku izraelského premiéra. „A myslím, že všichni souhlasí s tím, že dohoda by byla lepší,“ dodal americký prezident. Narážel tak zjevně na možnost vojenského úderu proti íránským jaderným zařízením v opačném případě.

22 minut
Setkání amerického prezidenta Trumpa s izraelským premiérem Netanjahuem ve Washingtonu
Zdroj: ČT24

Teherán nesmí vlastnit jadernou zbraň, zdůraznil Trump. Pokud jednání nebudou úspěšná, ocitne se Írán ve „velkém nebezpečí“ a bude to pro něj „velmi špatný den“, dodal šéf Bílého domu.

Trump za svého prvního prezidentského mandátu v roce 2018 odstoupil od původní dohody z roku 2015, která měla omezit íránský jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí. Teherán posléze přestal dohodu dodržovat a začal obohacovat uran na úroveň, která ho přibližuje k možné výrobě jaderné zbraně. Země přesto dlouhodobě tvrdí, že její jaderný program slouží pouze mírovým účelům.

Situace v Pásmu Gazy

Netanjahu s Trumpem hovořil také o situaci v Pásmu Gazy a jednání s palestinským teroristickým hnutím Hamás o dohodě o příměří. Tu Izrael porušil 18. března a obnovil bombardování Pásma Gazy a pozemní operace v regionu.

Cílem návratu k bojům je podle Netanjahuovy vlády vyvinout tlak na Hamás, aby propustil zbývajících osmapadesát rukojmí, která hnutí zadržuje od teroristického útoku na Izrael v říjnu 2023. Podle palestinských úřadů v Pásmu Gazy ovládaných Hamásem od obnovení útoků zemřelo přes dvanáct set lidí. Údaje ale nelze nezávisle ověřit.

Během Netanjahuovy poslední návštěvy v únoru Trump navrhl, aby Spojené státy převzaly Pásmo Gazy, vystěhovaly Palestince a udělaly z něj „Azurové pobřeží Blízkého východu“, připomíná americký veřejnoprávní rozhlas NPR. Nucený přesun či deportace civilního obyvatelstva ale odporuje mezinárodnímu právu, upozorňovali tehdy experti.

Trumpův únorový návrh vyvolal odmítavé reakce zejména ze strany samotných Palestinců. Zástupce Palestinské autonomie při OSN Rijád Mansúr v reakci prohlásil, že světoví vůdci by měli respektovat přání Palestinců, kteří podle něj život v Pásmu Gazy „zbožňují“.

Trump po aktuálním jednání znovu zopakoval, že kontrola Pásma Gazy ze strany USA by byla pozitivní. „Mít tam sílu, jako jsou Spojené státy, které by Pásmo Gazy kontrolovaly a vlastnily, by bylo dobré,“ myslí si. Izraelský premiér označil návrh za „odvážnou vizi“.

Netanjahu dále prohlásil, že obyvatelé oblasti by měli mít možnost odejít, kamkoliv budou chtít. Izraelský premiér také zdůraznil, že Jeruzalém pracuje na nové dohodě o propuštění rukojmí, která Hamás zadržuje. Trump řekl, že by byl rád, kdyby válka skončila, a že se tak podle něj stane „v nepříliš vzdálené budoucnosti“. Na osvobození izraelských rukojmí se pracuje, ale zajištění propuštění všech je „dlouhý proces“, zdůraznil.

„Nejsem si jistý, jestli je nějaká dohoda momentálně na stole,“ okomentoval výstupy z jednání výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů Jan Daniel, podle něhož se zdá, že se Jeruzalém rozhodl dále pokračovat ve vojenské operaci a ještě ji zintenzivnit. „Vidíme, že ta izraelská operace se stále vyostřuje a má stále horší dopady,“ míní. 

7 minut
Horizont ČT24: Výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů Jan Daniel o jednání Benjamina Netanjahua s Donaldem Trumpem
Zdroj: ČT24

Jednání o clech

Důležitým tématem byla také cla. Trump minulý týden ohlásil, že USA začnou na dovoz zboží z Izraele uplatňovat sedmnáctiprocentní tarify. To je zvýšená sazba, která by měla začít platit od středy. Židovský stát ve snaze vyhnout se dovozním poplatkům ještě před Trumpovým rozhodnutím schválil zrušení všech cel na americké zboží. Podle agentury Reuters se týkala jen malé části obchodu, jelikož Izrael a USA mají uzavřenou dohodu o bezcelním styku.

Izraelský premiér po jednání sdělil, že Jeruzalém odstraní cla a vyrovná obchodní přebytky se Spojenými státy. USA výši nově spouštěných cel vypočítávají na základě obchodního deficitu, které Washington s danou zemí má. Netanjahu v pondělí také zmínil, že již v neděli hovořil s americkým ministrem obchodu Howardem Lutnickem.

„Izraelci jsou schopni pracovat na podobě vzájemné obchodní bilance a jsou schopni něco Trumpovi nabídnout. Přinejmenším nějaké symbolické vítězství, které by umožnilo něco s těmi tarify udělat, protože jsou samozřejmě pro Izrael velmi zásadním problémem,“ vysvětlil Daniel s tím, že ekonomika židovského státu je na obchodu se Spojenými státy velmi silně závislá.

Kancelář izraelského premiéra poukázala na to, že Netanjahu je prvním šéfem zahraniční vlády, který jednal s Trumpem po oznámení cel v Bílém domě. Netanjahu je od února, kdy tehdy byl prvním šéfem zahraniční vlády, kterého Trump přijal po nástupu do funkce, v Bílém domě podruhé, což podle webu The Jerusalem Post ukazuje výrazný posun od chladných vztahů, které měl izraelský premiér s administrativou předchozího amerického prezidenta Joea Bidena.

32 minut
Události, komentáře: Vítězové a poražení v celní válce
Zdroj: ČT24

Prodej energie Evropské unii bude klíčovým tématem, řekl Trump

Trump v souvislosti s tarify hovořil také o Evropské unii. Prodej energie EU bude klíčovým tématem, na které se americká administrativa zaměří při jednáních s Unií o možném snížení celní zátěže na evropské zboží, avizoval americký prezident, který zároveň opět obvinil EU, že nenakupuje dost amerického zboží. „Budou od nás muset kupovat energii, protože ji potřebují,“ poznamenal na adresu evropského bloku.

„Evropská unie se k nám chová velmi špatně,“ nechal se dále slyšet šéf Bílého domu. Na dovoz z EU má začít platit dvacetiprocentní clo, pětadvacetiprocentní poplatky za import oceli a hliníku platí již od poloviny března.

Tarify se Trumpova administrativa zřejmě snaží odstranit deficit, který Spojené státy mají v obchodování s řadou zemí světa, od jeho výše ostatně k překvapení řady odborníků odvodila výši nově spouštěného cla. „Mohou si ji (energii) koupit a my to můžeme srazit o 350 miliard dolarů (asi osm bilionů korun) za týden,“ prohlásil v pondělí podle agentur Trump.

Evropská komise je s USA připravena jednat o nulových průmyslových clech a nulových celních bariérách pro automobily, řekl v pondělí v Lucemburku komisař pro obchod Maroš Šefčovič. Dojednané řešení ale podle něj musí být přijatelné pro obě strany.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán se nevzdá obohacování uranu, vzkázal Arakčí

Írán se nemíní vzdát schopnosti obohacovat uran, řekl podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí ještě před dalším kolem nepřímých jednání o íránském jaderném programu se Spojenými státy v Ománu. Podle něj je obohacování jeden z technologických úspěchů, kterého íránský lid dosáhl. Nejmenovaný činitel americké vlády podle AFP následně označil výsledky rozhovorů za povzbudivé, Teherán jednání vnímá jako obtížná, ale užitečná. Rozhovory budou pokračovat.
13:06Aktualizovánopřed 34 mminutami

Rusko zaútočilo více než sto drony, hlásí ukrajinská armáda

Rusko zaútočilo více než sto drony na Ukrajinu, píše server Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení ukrajinské armády. Stalo se tak v noci na neděli, kdy skončilo jednostranné třídenní příměří, které vyhlásila Moskva. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že během tohoto klidu zbraní Ukrajina zaútočila více než čtrnácttisíckrát.
13:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Přijměte příměří, pak můžeme jednat, reaguje Kyjev na návrh Putina

Ruský vládce Vladimir Putin v nočním projevu navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X následně napsal, že očekává, že Rusko potvrdí klid zbraní, na kterém se v sobotu v Kyjevě dohodla koalice ochotných. „Ukrajina je pak připravena se setkat,“ dodal.
01:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Svět čelí třetí světové válce po kouscích, řekl Lev XIV. Vyzval k míru a konci bojů

Nový papež Lev XIV. v nedělním proslovu k věřícím na vatikánském náměstí svatého Petra vyzval ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy.
14:45Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 9 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 11 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 20 hhodinami
Načítání...