Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo
„Únorový růst průmyslové produkce ovlivnila především nízká srovnávací základna z loňského února ve výrobě a rozvodu elektřiny a plynu ovlivněná klimatickými podmínkami. Produkce zpracovatelského průmyslu meziročně stagnovala,“ sdělil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Od loňského října přitom průmyslová výroba meziročně klesala. V říjnu činil pokles 1,6 procenta, v listopadu zrychlil na 2,4 procenta a v prosinci na 2,7 procenta. V letošním lednu pokles výrazně zpomalil na 0,8 procenta.
Únor přinesl podle statistiků mírný meziroční nárůst hlavně v potravinářství a strojírenství. Pokles naopak zaznamenala výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení nebo výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde se podle ČSÚ projevila kromě dlouhodobé rozpracovanosti zakázek i vyšší srovnávací základna.
„Hodnota nových průmyslových zakázek meziročně klesla, stejně jako v předchozím měsíci. Mírný pokles zaznamenal automobilový průmysl, vliv vysoké srovnávací základny se projevil v poklesu nových zakázek ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Nové zakázky ze zahraničí meziročně klesly o 0,3 procenta. Naproti tomu již třetí měsíc v řadě rostly zakázky ve výrobě strojů a zařízení.
Meziměsíčně v únoru vzrostla jak průmyslová produkce, tak hodnota nových zakázek. Výroba se zvýšila oproti lednu o 1,7 procenta a hodnota nových zakázek byla vyšší o tři procenta.
Stavebnictví stagnovalo
„Stavební produkce v únoru meziročně stagnovala a tato stagnace byla do značné míry ovlivněna vyšší srovnávací základnou,“ uvedl Matějka. Stavební výroba meziročně vzrostla o 0,9 procenta, naopak meziměsíčně byla o 0,6 procenta nižší.
Produkce v pozemním stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se v únoru meziročně zvýšila o 0,7 procenta a produkce inženýrského stavitelství, tedy budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, vzrostla o 1,3 procenta.
Orientační hodnota staveb, na které bylo v únoru vydáno stavební povolení, dosáhla 45,6 miliardy korun a meziročně vzrostla o 30,2 procenta. Za únorovým růstem orientační hodnoty stálo podle statistiků povolení většího počtu staveb s rozpočty nad miliardu korun. „I po jejich modelovém odečtení jsme ale zaznamenali růst hodnoty o desetinu,“ doplnila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Výstavba bytů se v únoru meziročně zvýšila o dvě pětiny na 2607 bytů, naopak dokončených bytů bylo meziročně o téměř polovinu méně, a to 1683.
Zahraniční obchod skončil v přebytku
Zahraniční obchod skončil v únoru přebytkem 35,5 miliardy korun, který byl meziročně o 0,5 miliardy korun nižší. Podle dat zveřejněných ČSÚ na to měl vliv obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Meziměsíčně po sezonním očištění se pak vývoz zvýšil o 0,3 procenta, zatímco dovoz klesl o 0,8 procenta.
Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl podle statistiků meziročně vyšší o 9,6 miliardy korun a s elektřinou o 2,6 miliardy korun vyšší. Deficit obchodu s ropou a zemním plynem se zmenšil o 2,7 miliardy korun. Naopak nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl podle ČSÚ hlavně meziroční pokles kladného salda obchodu s elektrickými zařízeními o 5,2 miliardy korun a kovodělnými výrobky o 3,1 miliardy korun. Prohloubil se deficit obchodu s chemickými látkami a přípravky o 1,9 miliardy korun.
Meziročně podle statistiků vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024. Od ledna do února dosáhl přebytek obchodní bilance 56,6 miliardy korun, což představovalo meziroční růst o 13,5 miliardy korun. Od začátku roku stoupl vývoz o 6,4 procenta a dovoz o 4,9 procenta.
Analytici: Průmysl v dubnu zasáhne obchodní válka
Někteří analytici hodnotí únorové výsledky průmyslové výroby jako solidní, podle nich ji ale od druhého čtvrtletí negativně zasáhne uvalení celních bariér ze strany Spojených států, které ohlásil tamní prezident Donald Trump.
Relativně dobré výsledky by mohl přinést i březen, následující výhled počínaje dubnem je ale zahalen nejistotou právě v podobě dopadu cel USA, uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. „Respektive jasné je, že dopad cel na evropský průmysl bude negativní, otázkou je, jak hluboký tento dopad bude a jak rychle se projeví,“ dodal.
Pro Česko jsou Spojené státy z hlediska vývozu zboží na desáté pozici, ovšem z hlediska vývozu přidané hodnoty zahrnující i vývozy meziproduktů prostřednictvím třetích zemí jde o třetího nejdůležitějšího obchodního partnera, upozornil analytik Deloitte Filip Pastucha. Lze podle něj očekávat, že narušení mezinárodního obchodu bude mít dalekosáhlé důsledky pro průmysl v Evropě.