Výstavba vázne. Pomáhá ale i „největší evropské dálniční staveniště“

7 minut
Události: Stavebnictví stagnuje
Zdroj: ČT24

České stavebnictví podle firem stagnuje. Mírné zlepšení čekají až příští rok, zaznělo na konferenci na Pražském hradě. Obor teď podle podniků i úřadů zachraňuje inženýrské stavitelství, tedy budování silnic, dálnic a železnic. Letos se v Česku otevře rekordních více než sto kilometrů dálnic. Zhruba v podobné délce se začalo stavět. Celá dálniční síť má být hotová do roku 2033. Na železnici příští rok zahájí třeba projekt rychlé trati mezi Brnem a Přerovem.

Dálniční síti stále chybí zhruba pět set kilometrů. Jejich stavba vyjde minimálně na čtvrt bilionu korun. U části z nich může s financováním pomoct soukromý sektor. Vrcholí například práce na obchvatu Českých Budějovic. Téměř osmadvacetikilometrový úsek D3 se otevře zhruba za měsíc a dálnice se tím prodlouží až do Kaplice na nádraží. Na úseku dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem zase budou moci řidiči jezdit už před koncem roku.

„V České republice se aktuálně staví přes 250 kilometrů nových dálničních úseků. Když si to vezmeme k poměru velikosti území, je v tuto chvíli největším evropským dálničním staveništěm,“ říká šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Přesto se většina ředitelů velkých firem na Hradě shodla, že jejich tržby oproti loňskému roku mírně klesnou. Problémy má hlavně pozemní stavitelství, kam spadá i budování nových bytů. Přestože poptávka po nich je velká, v letošním prvním pololetí jich stavbaři zahájili i dokončili přes sedmnáct tisíc. A to je v obou případech méně než před rokem.

Víc než loni se byty staví v Plzeňském, Olomouckém a Jihočeském kraji, v Praze a na Vysočině. Všude jinde meziročně vzniklo méně projektů. V Karlovarském kraji je propad dokonce třiapadesátiprocentní.

Poptávka po bytech zvyšuje jejich ceny. Jen od dubna do června průměrně rostly skoro o dvě a půl procenta. V Plzeňském a Pardubickém kraji zdražují dvojciferným tempem. Zlevňují jen v Jihočeském a Karlovarském kraji.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v Událostech, komentářích uvedl, že vláda toto zmíněné pozemní stavitelství podpoří. Už se podle něj pomáhá samosprávám, aby snáze převedly do svého majetku státní pozemky pro případ, že na nich budou stavět byty.

„Současná podoba stavebního zákona usnadní a urychlí proces povolování staveb. To, co se zadrhlo, je elektronizace stavebního řízení, což je bolest České republiky,“ dodal Kupka.

„Ministr Kupka jako velký píárista zachraňuje ohromné selhání vlády právě ve vztahu k samosprávám,“ oponoval ve stejném pořadu místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO). „Stavební právo je v totálním rozkladu. Ministr se sice snaží něco teď zachránit, ale nic nefunguje, developeři nemají povolení, obce nemají jako investoři povolení. Bytová výstavba jde totálně ke dnu,“ kritizoval.

25 minut
Události, komentáře: Ministr dopravy Martin Kupka a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník v debatě o stavebnictví
Zdroj: ČT24

Silnice prý drží stavebníky nad vodou

„Za poslední tři roky to byly právě inženýrské, dopravní stavby a veřejné zakázky, které dokázaly udržet stavební průmysl při výkonu,“ připustil dříve Kupka.

A právě to pomáhá řadě firem nejen nepropouštět, ale dokonce shánět nové zaměstnance. „Víceméně se dá říct, že silniční stavitelství drží stavebnictví nad vodou. Vzhledem k tomu, jak jsou nabídkové ceny nízké, tak je každá stavba velká výzva. Musíte najít vhodná technická řešení, aby firma přežila,“ míní ředitel divize dopravních staveb ze společnosti Swietelsky Radim Čáp.

Platí to i na jednadvacetikilometrovém úseku D11 z Trutnova do Královce, kde dálnice povede náročným horským terénem. Má být dokončený v roce 2028. S cenou skoro dvanáct miliard je to největší dálniční stavba v historii Ředitelství silnic a dálnic.

„Budeme stavět 28 mostů, deset protihlukových stěn, dva tunely, tři mimoúrovňová křížení,“ sdělil v říjnu předseda správní rady MI Roads Zdeněk Ludvík.

„Díky tomu, že jsme zvýšili mezi lety 2020 a 2021 výdaje na dopravní infrastrukturu včetně dálnic o padesát procent, tak se ty projekty připravily a nová vláda v nich plus minus – což je dobrá zpráva – pokračuje,“ říká místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Na kraji hlavního města zase bagry sundavají ornici. Právě tam, u Běchovic, se začíná stavět dálniční obchvat kolem Prahy. Teď tam mimo jiné probíhá archeologický výzkum.

Jeden z nejvýraznějších stavebních projektů posledních let právě končí přímo v Praze. Od příštího týdne bude znovu plně průjezdný Barrandovský most. Rekonstrukce začala v září 2020 a prodražila se víc než dvojnásobně na miliardu a 300 milionů korun. Částka se ale ještě může změnit.

„V příštím roce budeme mít v Státním fondu dopravní infrastruktury znovu rekordní částku. O deset miliard vyšší než v letošním roce. Bude to 160 miliard a to navýšení deset miliard korun míří právě do investice,“ slibuje Kupka.

Investuje se i na železnici

Rekordních více než 39 miliard půjde příští rok i na investice do železnic. Modernizace se dočká mimo jiné trať z Prahy-Ruzyně do Kladna. Například v Jenči u Prahy nyní provoz řídí i pomocí prvorepublikového zařízení. Za pár let staré zařízení odstraní, zastávku zruší, trať zmodernizují a postupně propojí s letištěm.

„Máme jednotlivé etapy naplánované tak, že v tomto desetiletí by to mělo být jak ‚zaokruhováno‘, tak propojeno,“ říká generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Příští rok zahájí Správa železnic i modernizaci dvou úseků mezi Nezamyslicemi a Přerovem. Trať se stane součástí vysokorychlostního spojení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 20 mminutami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 1 hhodinou

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 2 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 3 hhodinami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 4 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 12 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 13 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...