Ekonomika loni podle odhadu stoupla o jedno procento

Nahrávám video

Česká ekonomika loni stoupla o jedno procento, zatímco v roce 2023 klesla o 0,1 procenta. Předběžný odhad zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V závěrečném čtvrtletí minulého roku se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 1,6 procenta, ve srovnáním s předchozím kvartálem byl vyšší o 0,5 procenta. Koncem března statistici páteční odhad HDP zpřesní.

Celoroční růst podpořily podle ČSÚ vyšší výdaje na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí. Naopak negativní vliv měla především tvorba hrubého kapitálu. „Vývoj hrubé přidané hodnoty podpořila především skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Pokles nastal ve zpracovatelském průmyslu,“ uvedl úřad.

V posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl HDP mezičtvrtletně o 0,5 procenta. „Růst podpořila domácí poptávka, zejména vyšší výdaje na konečnou spotřebu domácností. Zahraniční poptávka klesala,“ konstatoval ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Meziročně vzrostl HDP ve čtvrtém čtvrtletí o 1,6 procenta, podle ČSÚ k růstu přispěly především výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Negativní vliv mělo saldo zahraničního obchodu. Růst přidané hodnoty nejvíc podpořila skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, dařilo se i ostatním službám. Naopak pokračoval pokles průmyslu.

Analytici hovoří o limitech

„Kupní síla českých domácností, hlavně těch nízkopříjmových, se stále zotavuje z předchozího inflačního propadu, jejich nálada zůstává spíše opatrná. Tlumicí efekt na ekonomiku měl i vládní konsolidační balíček. Největší mráz ovšem přišel ze zahraničí, hlavně pak z Německa, které se potýká z omezenou investiční aktivitou a klesajícím odbytem na některých klíčových trzích. Celý region si navíc zvyká na novou, výrazně vyšší, hladinu cen energií, což komplikuje situaci některým průmyslovým odvětvím. Vzhledem k takto silnému protivětru tak růst o jedno procento lze považovat za uspokojivý výsledek,“ řekl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

„Za celý loňský rok si česká ekonomika připisuje jedno procento. Ve světle německých výsledků posledních dvou let je to samozřejmě velmi slušný výsledek, ale rozhodně je nesrovnatelný s tempy, na které byla tato země zvyklá před covidem,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „Ukazuje se, že i náš hospodářský model založený na exportu naráží na své limity, které navíc zesilují drahé energie a bující byrokracie,“ dodal.

„Jásat příliš nemůžeme. Bohužel tento růst je dán i slabou srovnávací základnou. Navíc, očekávání před rokem byla optimističtější. V průběhu loňského roku se ale optimismus spolu s výsledky stále odsouval, to platí zejména pro průmysl či vývoj zahraničních ekonomik, a s tím spojený vývoj investic,“ uvedl ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Nahrávám video

Řada sektorů těžkého průmyslu je v krizi, patří mezi ně i ocelářství. Na firmy dopadají vysoké ceny energií, slabá poptávka i velká konkurence převážně z asijských zemí. „Na rozdíl od asijských konkurentů musí místní investovat vysoké částky do ‚ozelenění‘ výroby,“ doplnil ekonom Adam Páleníček.

Česká ekonomika má za sebou náročné období. Léta růstu přerušil covid a rok 2020, kdy se hospodářství propadlo skoro o pět a půl procenta. Následovalo oživení přerušené předloňským poklesem a po něm už zmíněné loňské jednoprocentní zotavení.

V samém závěru loňského roku české hospodářství vzrostlo v porovnání s předchozím kvartálem o půl procenta. A to je v rámci Evropské unie nadprůměrný výsledek. Ke státům, které už data zveřejnily, patří i největší evropské ekonomiky. Obě, Německo i Francie, ale vykázaly recesi.

Oživení české ekonomiky má pokračovat i letos. Ministerstvo financí očekává, že HDP tento rok poroste o 2,3 procenta, zhruba dvouprocentní růst předpokládají také analytici.

Od vzniku České republiky v roce 1993 domácí ekonomika za celý rok většinou rostla, poklesla celkem šestkrát. HDP se snížil během hospodářské krize v letech 1997 a 1998, za globální finanční krize v roce 2009, v roce 2012, za pandemie covidu v roce 2020 a naposledy předloni.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Radiožurnál: Poslanec SPD Jaroslav Foldyna je podezřelý z domácího násilí

Poslanec SPD Jaroslav Foldyna je podezřelý z domácího násilí, policie ho vykázala z domu v Děčíně, kde s manželkou žije, uvedl Radiožurnál s odvoláním na tři na sobě nezávislé zdroje. Foldyna Radiožurnálu potvrdil vykázání z domu, cítí se nevinný, věc nechtěl komentovat. Zatím nebyl z ničeho obviněn. Podle Radiožurnálu policisté poslanci zabavili také několik střelných zbraní. Policie se k případu nevyjádřila, případ má podle ní na starosti Okresní státní zastupitelství v Děčíně.
před 10 mminutami

Turek se nebude účastnit porad vedení, schůzek ani jednání na ministerstvu

Poslanec Motoristů Filip Turek se nadále nebude účastnit jednání, oficiálních schůzek ani porad vedení na ministerstvu životního prostředí (MŽP). Turek tam působil jako vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal, funkci však přestal vykonávat v souvislosti s vyšetřováním své pondělní dopravní nehody, sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí.
před 49 mminutami

Vojtěch: Péči jen docentralizujeme. Dívejme se na to komplexně, vyzývá Philipp

Malé nemocnice varují před reformou, kterou plánuje ministerstvo zdravotnictví. To chce více centralizovat zdravotní péči – specializovaná centra by v budoucnu měla poskytovat specializované zákroky. Podle vlády mají nejmodernější přístroje a proškolený a vysoce kvalifikovaný personál. Malé nemocnice se ale bojí o dostupnost péče. Téma v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským probrali ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL).
před 2 hhodinami

V pátek mohou přijít silné bouřky, o víkendu se ochladí

V Česku se budou v následujících dnech vyskytovat bouřky, v pátek mohou být i silné. Teploty budou ve čtvrtek a v pátek stoupat ke třiceti stupňům Celsia, na Moravě a ve Slezsku meteorologové v pátek očekávají až 33 stupňů. Na víkend se ochladí a počasí bude proměnlivé s přeháňkami, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

Armáda slavnostně obdrží první z letounů Embraer

Do výzbroje české armády bude ve čtvrtek slavnostně předán první ze dvou transportních letounů Embraer C-390 Millennium. Smlouvu na nákup dvou středních transportních letounů uzavřelo s brazilským výrobcem ministerstvo obrany v říjnu 2024 pod vedením tehdejší ministryně obrany Jany Černochové (ODS). Celková cena zakázky činí 11,3 miliardy korun bez DPH a zahrnuje také doplňkové vybavení umožňující hašení požárů nebo evakuaci zraněných.
03:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Počet případů boreliózy roste. Stojí za tím změna hlášení i delší klíšťová sezona

Státní zdravotní ústav (SZÚ) eviduje významný nárůst počtu případů lymské boreliózy. Za první pololetí roku 2026 SZÚ zaznamenal 5320 případů, o čtyři tisíce víc než loni za stejnou dobu. Za nárůstem stojí nový způsob sběru dat a prodlužující se klíšťová sezona. České televizi to sdělila Kateřina Kybicová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymskou boreliózu. Přidala také varování kvůli podceňované prevenci ve městech, kde jsou klíšťata mnohem více infikovaná než v lesích.
před 5 hhodinami

Turek řekl, že by v případě trestního stíhání kvůli nehodě nevyužil imunitu

Poslanec Motoristů Filip Turek by nevyužil poslaneckou imunitu, pokud by policie žádala o jeho vydání k trestnímu stíhání kvůli pondělní autonehodě. Řekl to ve středu Blesku. K okolnostem nehody už se nechce s ohledem na policejní vyšetřování vyjadřovat. Turkův automobil se v pondělí v centru Prahy střetl s nemocničním vozem, jeho řidič je podle mluvčí Fakultní nemocnice Motol a Homolka Martiny Dostálové v pracovní neschopnosti. K jeho zdravotnímu stavu se však nemůže nemocnice vyjadřovat.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Požádal jsem, aby se to už neopakovalo, řekl Okamura ke sporu o peníze pro Ukrajinu

Předseda SPD a sněmovny Tomio Okamura zásadně nesouhlasí s českým příspěvkem na financování zbraní pro Ruskem napadenou Ukrajinu a požádal koaliční partnery, aby se to už neopakovalo. Řekl to v Interview ČT24 moderovaném Jiřím Václavkem s tím, že se o penězích dozvěděl až poté, co odešly. K takovým věcem by podle něj nemělo v koalici docházet a vládní strany by se o krocích, které by mohly být v rozporu s koaliční smlouvou, měly informovat v předstihu.
před 15 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.