Německo čeká horší vývoj ekonomiky. Podle Špicara se to dotkne i Česka

35 minut
90′ ČT24: Německo hledá cestu z krize (29. 1. 2025)
Zdroj: ČT24

Německá vláda výrazně zhoršila výhled letošního růstu tamní ekonomiky. Podle ministra hospodářství Roberta Habecka se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší jen o 0,3 procenta. Ještě v říjnu přitom odhad činil 1,1 procenta. Růst má být nižší také v příštím roce. Viceprezident českého Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar v 90' ČT24 uvedl, že to bude mít také velký dopad na Česko, které musí závislost na Německu snížit.

Loni v říjnu, kdy vláda kancléře Olafa Scholze představila odhad růstu německé ekonomiky na letošní rok, počítala ještě s pozitivními dopady takzvané iniciativy k hospodářskému růstu – souboru opatření, kterými chtěla povzbudit domácí hospodářství. Na začátku listopadu se ale vláda sociálních demokratů (SPD), zelených a svobodných demokratů (FDP) rozpadla, a vláda tak nemohla ústřední části balíčku realizovat.

„Diagnóza je vážná,“ uvedl nyní na tiskové konferenci ke stavu německé ekonomiky Habeck. Podle něj právě předčasné parlamentní volby mohou za to, že se oživení hospodářství zpozdí. Jedním z důvodů snížené prognózy je podle ministra také slabá spotřeba domácností.

Vládní odhad pro letošní rok se tak přiblížil výhledu centrální banky, která předpokládá posílení o 0,2 procenta, či výhledu hospodářského institutu Ifo, který počítá s růstem hospodářství o 0,4 procenta. V příštím roce lze podle ministra čekat posílení o 1,1 procenta. Habeck na tiskové konferenci upozornil, že současná prognóza nepočítá s případným zavedením cel, kterými Evropské unii hrozí nový americký prezident Donald Trump.

V loňském roce německá ekonomika, která je největší v Evropě, podruhé v řadě klesla, a to o 0,2 procenta. Předsedkyně Spolkového statistického úřadu Ruth Brandová, která informace o vývoji tamního hospodářství zveřejnila, uvedla, že na vině jsou konjunkturální i strukturální problémy. „Patří k nim rostoucí konkurence pro německé exportní hospodářství na významných trzích, vysoké náklady na energie, nadále vysoká hladina úrokových sazeb, ale i nejisté vyhlídky hospodářství,“ dodala šéfka statistiků.

Propojenost české a německé ekonomiky

Na německý export upozornil i Radek Špicar v pořadu 90' ČT24. Uvedl, že Německo je velice „exportně orientovaná ekonomika, která těžila z doby globalizace, kdy byla schopná dostat se na zahraniční trhy“. „Hlavní problém je, že Němci nyní nejsou schopni obrovský objem uplatnit na zahraničních trzích, což je i problém Česka,“ upozornil Špicar.

Německá ekonomika se v posledních letech potýká s řadou problémů, mimo jiné také kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovních sil či konkurenci z Číny. Problémy hlásí především automobilový, strojírenský a chemický průmysl. Německo je největší obchodní partner České republiky a je na něm závislá řada tuzemských podniků.

„Přibližně třicet procent českého zahraničního obchodu je realizováno s Německem. Velká část z toho připadá na automobilový sektor. Ekonomická slabost Německa tedy nutně silně ovlivňuje hospodářský růst v České republice. Jako komora se proto snažíme zejména v oblasti automobilového průmyslu o to, aby obě země hovořily jednotným hlasem s cílem zlepšit podmínky na úrovni EU, zejména pokud jde o limity CO2 a související sankce,“ uvedl výkonný ředitel představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory Bernard Bauer.

Špicar uvedl, že „německá vláda, co se týče obrany zájmu německého automobilového průmyslu, v posledních letech příliš aktivní nebyla“. Špicar doufá, že se to změní a že se Berlín stane spojencem Prahy například při návrzích jak zmírnit tlak na evropský automobilový průmysl.

Podle Špicara může nyní být provázanost Česka na německou ekonomiku velmi riskantní. „Je pro nás obrovský úkol výrazně tuto závislost snížit, což pro nás nebude jednoduché,“ připustil. Špicar vysvětlil, že tuzemská ekonomika je „subdodavatelsky orientovaná“ a „nemá finální výrobky“. „Pokud se této závislosti chceme zbavit, musíme se stát finalisty,“ dodal Špicar.

Německo čekají předčasné volby

Na konci února se v Německu konají předčasné parlamentní volby, neuspokojivý stav německého hospodářství je vedle migrace jedním z hlavních témat kampaně. Hospodářské svazy si od nové vlády, kterou by mohla vést konzervativní unie CDU/CSU, slibují nový impulz pro hospodářský růst.

Podle ředitelky kulturního institutu Adalberta Stiftera Zuzany Jürgens, žijící v Mnichově, CDU/CSU slibuje především snížení daní a byrokracie. „Voliči na to zřejmě slyší možná i proto, že v Německu se v době vlády CDU/CSU i ve spojení se sociálními demokraty dařilo dobře. Možná jde o touhu se vrátit do klidných vod,“ domnívá se Jürgens.

Ředitelka zároveň uvedla, že život v Bavorsku „je dobrý a žádné náznaky krize vidět nejsou“. Dodala ale, že například na severu a na východě Německa je existenciální situace občanů „jiná a zřejmě i horší“.

S tím souhlasil i historik a politolog Radek Soběhart, který uvedl, že v Berlíně a na východě Německa jsou „existenční problémy, jako jsou vysoké ceny a vysoká nezaměstnanost mnohem citelnější než v Bavorsku, kde je (nezaměstnanost) kolem 3,3 procenta, zatímco jen v Berlíně se pohybuje okolo 9,7 procenta“.

„Běžní Němci upozorňují, že je to strukturální systémový problém. Na jedné straně sice inflace klesá, ale běžné spotřební ceny jsou vysoké a vyšší, než byly. Vláda podle nich neřeší jejich každodenní problémy a systémové věci, které vedou k vysoké nezaměstnanosti nejen ve východním Německu, ale i v nejprůmyslovější části Severní Porýní-Vestfálsko,“ popsal Soběhart.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 2 hhodinami

Tisíce věřících proudí k hrobu papeže Františka v Římě

Asi dvacet tisíc lidí se v neděli podle italské televize Sky TG24 přišlo poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, z toho třináct tisíc se už dostalo dovnitř, ostatní čekají ve frontě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
11:28Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 4 hhodinami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo devět lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na festivalu najel do davu, zemřelo devět lidí, oznámila na síti X policie, která dosud množství obětí neuváděla. Počet zraněných policie neupřesnila, už dříve ale sdělila, že jich bylo více. Řidiče policie zadržela. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na 28

Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar Abbás vzrostl na 28, přes tisíc dalších lidí utrpělo zranění. V neděli o tom informovala agentura AFP s tím, že není jasné, kolik zaměstnanců bylo v době výbuchu v přístavu. Oheň už mají hasiči pod kontrolou, stále ale není uhašen. Celní odbavení a nakládka kontejnerů byly obnoveny, oznámilo podle AFP íránské ministerstvo vnitra.
10:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marca Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 10 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...