Spolkový svaz průmyslu počítá s tím, že německá ekonomika neporoste ani letos. Hospodářský výkon země podle svazu poklesne o desetinu procenta, zatímco světová ekonomika by měla růst až o 3,2 procenta. Neshody v tom, jak hospodářství oživit, přispěly v Německu k pádu vládní koalice. Právě ekonomika je jedno ze dvou hlavních témat předvolební kampaně. Tím druhým je ilegální migrace. Favorizovaná CDU slibuje vůči ní tvrdší přístup.
Předvolební kampani v Německu dominují ekonomika a ilegální migrace
Problémy německého hospodářství, které už několik let stagnuje, mají stále stejné jmenovatele. Jsou jimi byrokracie, nedostatek kvalifikované pracovní síly a od vypuknutí plnohodnotné ruské války proti Ukrajině také drahé energie, na které si německý průmysl soustavně stěžuje.
„Zakázky v průmyslu nadále klesají. Ukazuje se tedy, že německý průmysl má příliš vysoké náklady, možná nemá správné produkty a málo inovací. Situace tedy nevypadá dobře,“ podotkl Clemens Fuest, ředitel ekonomického institutu Ifo.
Ocelárny nebo chemičky, tedy energeticky náročná průmyslová odvětví, varují, že z Německa odejdou. „Obecně nejsou podmínky pro investice v Německu dobré. Rámcové podmínky jsou neatraktivní. Německo má nejvyšší daně pro podniky mezi státy skupiny G7,“ dodal Fuest.
Že německá ekonomika ztrácí dech a že je v ohrožení i vysoký životní standard, politické strany vědí. V předčasných volbách, do kterých zbývá už jen necelý měsíc, ale vedle ekonomiky dominuje i otázka ilegálních přistěhovalců.
Merz slibuje tvrdší kurz proti nelegální migraci
Po útoku v Aschaffenburgu z minulého týdne, při kterém afghánský uprchlík zabil dvouletého chlapce a dospělého muže, slibuje šéf konzervativní CDU Friedrich Merz změnu. „Bude existovat faktický zákaz vstupu do Spolkové republiky Německo pro všechny, kteří nebudou mít platné cestovní doklady nebo nebudou využívat práva na evropskou svobodu pohybu,“ prohlásil Merz minulý týden.
Pokud se stane kancléřem, Německo nevpustí na své území ani ty, kteří chtějí požádat o azyl, slibuje Merz. Ještě před volbami chce nechat Bundestag hlasovat o přísnějších pravidlech pro uprchlíky. Předseda CDU, která je podle průzkumů favoritem voleb, přišel také s požadavkem na deportace odmítnutých žadatelů o azyl, s čímž má Německo dlouhodobě potíže.
Merz nastavil hlavní tón předvolební kampaně, kterým je boj s ilegální migrací. Aby prosadil své plány, je smířený i s tím, že pro ně bude hlasovat krajní pravice. Alternativa pro Německo se hlasování nezdrží, kroky Merze uvítala. „To jsou vlastně naše požadavky na omezení migrace. Proto s tím souhlasíme,“ uvedl poslanec AfD Bernd Baumann.
Křesťanští demokraté i jejich předseda Merz dosud uváděli, že s AfD žádnou parlamentní většinu nechtějí. V Berlíně proti takové případné spolupráci demonstrovaly u Braniborské brány tisíce lidí. CDU dál tvrdí, že žádná spolupráce se nekoná, protože skutečnost, že AfD hlasuje pro některé její návrhy, ještě neznamená, že ji CDU vnímá jako partnera.