Arkansasem se prohnalo „katastrofální“ tornádo. Zanechalo po sobě stovky zraněných

Hlavním městem amerického státu Arkansas Little Rock na jihu USA se v pátek prohnalo ničivé tornádo. Agentura Reuters s odvoláním na místní zdravotní centrum UAMS informovala o „stovkách zraněných“. Americká média hovoří o značných škodách na majetku a vyvrácených stromech. Oběti na životech hlášeny nejsou.

V pátek se městem Little Rock v Arkansasu prohnalo silné tornádo, které podle médií strhlo střechy a zdi mnoha budov, vyvracelo stromy, převracelo vozidla a zanechalo stovky zraněných.

Letecké záběry zveřejněné televizní stanicí The Weather Channel ukázaly silně poškozenou oblast města o rozloze několika bloků s domy bez střech a zdí. Některé z nich se už zřítily. Celkový rozsah škod zatím americká média neodhadují.

Arkansaská lékařská univerzita vyhlásila hromadné neštěstí, uvedla pobočka CBS. Počet zraněných se podle médií pohybuje kolem šesti stovek, ačkoliv přesná čísla zatím nejsou známá. Bez proudu bylo podle monitorovacího serveru PowerOutage kolem 23:30 SEČ asi 70 tisíc odběrných míst ve státě Arkansas.

Ohroženo tornádem bylo podle meteorologů zhruba 350 tisíc lidí. Národní meteorologická služba (NWS) pro Little Rock na svém twitterovém účtu za posledních několik hodin o pohybu tornáda informovala takřka nepřetržitě, přičemž některá z varování s sebou nesla upozornění o ohrožení života. Město Little Rock má zhruba 200 tisíc obyvatel. „Jedná se o obzvláště nebezpečnou situaci,“ uvedla meteorologická služba.

Interiér obchodu poničeného tornádem v Arkansasu
Zdroj: ČTK/AP/Andrew DeMillo

Vlna bouří se posouvá směrem na další velká města

Tornádo, které stanice označila za „katastrofální“, zasáhlo hlavní město Arkansasu Little Rock v době, kdy se velkou částí Spojených států přehnala obrovská vlna extrémního jarního počasí.

Ohrožovala střed země od Texasu až po Velká jezera právě nebezpečnými bouřkami i tornády, uvedla agentura Reuters. Národní meteorologická služba uvedla, že výstraha před počasím v pátek a o víkendu se týká desítek milionů Američanů. Dodala, že nepříznivé počasí může ohrozit i několik dalších velkých měst včetně Chicaga, Indianapolisu a Memphisu v Tennessee.

Meteorlog Ashton Cook z meteorologického centra Weather Prediction Center listu The New York Times však řekl, že „to nejhorší z tohoto systému bouří už mohlo přejít“. Bouře se podle něj ale budou rychle posouvat severovýchodním směrem, kde se projeví v podobě ničivého větru a krupobití a přinesou i riziko vzniku dalších tornád.

Ničivé tornádo zasáhlo před týdnem stát Mississippi, kde následkem bouře zemřelo 21 lidí. Páteční podmínky jsou podle meteorologů podobné těm z minulého týdne. Místa zasažená tornádem v pátek navštívil americký prezident Joe Biden s manželkou Jill.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Moskvu a přilehlý region zasáhl velký ukrajinský dronový útok

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že se země stala terčem jednoho z nejmasivnějších ukrajinských útoků od začátku své války proti sousednímu státu. Velký nálet zasáhl Moskvu a Moskevskou oblast, potvrdil ho i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské úřady tvrdí, že několik lidí zemřelo. Ruské telegramové kanály a ukrajinská SBU uvádějí, že zasaženy byly průmyslové podniky s vazbami na armádu. Ukrajinské úřady také informují o ruských úderech a uvádějí zraněné.
08:56Aktualizovánopřed 48 mminutami

Demonstranti v Bolívii blokují zásobování La Pazu, policie zadržela desítky lidí

Po střetech s policií při sobotních blokádách silnic vedoucích do bolivijské metropole La Pazu bylo zadrženo nejméně padesát sedm demonstrantů žádajících zejména zvýšení platů. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na oficiální zdroje. Blokády, které brání zásobování La Pazu, trvají už dva týdny. V La Pazu sídlí bolivijská vláda, oficiálním hlavním městem země je Sucre.
10:03Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kvůli bombě z druhé světové války evakuují ve Pforzheimu třicet tisíc lidí

Kvůli nálezu bomby z druhé světové války ve Pforzheimu v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa muselo v neděli ráno opustit své byty a domy 27 tisíc až třicet tisíc lidí. Evakuace by podle policie mohla trvat ještě několik hodin. Dosud není jasné, kdy během dne bude bomba vážící 1,8 tuny zneškodněna.
před 6 hhodinami

WHO: Epidemie eboly v Kongu a Ugandě je ohrožení zdraví mezinárodního významu

Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli označila epidemii eboly v Demokratické republice Kongo a Ugandě za ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Cílem je podle agentur Reuters a DPA uvést sousední země do zvýšené pohotovosti a mobilizovat podporu mezinárodního společenství. Šíření nákazy způsobené virem Bundibugyo podle organizace nesplňuje kritéria pro vyhlášení pandemické pohotovosti.
04:35Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Kanadskému pasažérovi výletní lodi vyšel pozitivní test na hantavirus

Jednomu kanadskému pasažérovi výletní lodi MV Hondius vyšel pozitivní test na hantavirus, uvedly úřady. Podle serveru BBC bylo na plavidle spojovaném s několika případy nákazy tímto virem celkem šest Kanaďanů. Agentura Reuters uvedla, že nakažená osoba během převozu do izolace nepřišla do kontaktu s veřejností.
před 14 hhodinami

V italské Modeně najel řidič do skupiny lidí, několik jich zranil

V italském městě Modena v sobotu odpoledne najel řidič autem do skupinky lidí a pak se snažil utéct. Osm lidí zranil, z toho čtyři vážně. Řidič, který byl po činu zatčen, je Ital marockého původu a trpí psychickými problémy, kvůli nimž se léčil na psychiatrii, informovala média.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Desítky tisíc lidí se sešly na dvou protichůdných protestech v Londýně

Desítky tisíc lidí se v sobotu v Londýně zúčastnily dvou demonstrací, při nichž se policie obávala střetů dvou protichůdných táborů. Policie ale obě manifestace oddělila, akce se tedy obešly bez větších incidentů. Na bezpečnost dohlíželo více než čtyři tisíce policistů. Podle londýnské policie šlo o jednu z jejích nejvýznamnějších operací za poslední roky, napsal server BBC.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

VideoHistorik Snyder se v Lucerně zamýšlel nad demokracií a autoritářstvím

Americký historik Timothy Snyder v rámci festivalu Svět knihy hovořil v pražské Lucerně. Zamýšlel se nad vztahem mezi Evropou, Amerikou a Ukrajinou a reflektoval současné dění z perspektivy křehké rovnováhy mezi demokracií a autoritářstvím.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...