Američané jsou velmi deprimovaní, řekl Biden. Chce, aby si víc věřili

Americký prezident Joe Biden v rozhovoru s agenturou AP uvedl, že Američané jsou velmi deprimovaní po dvou náročných letech poznamenaných pandemií covidu-19, nestabilitou ekonomiky a nyní rostoucími cenami pohonných hmot, které zatěžují rodinné rozpočty. Zdůraznil však, že recese „není nevyhnutelná“, a řekl, že chce, aby si Američané věřili.

Ve třicetiminutovém rozhovoru v Oválné pracovně prezident zdůraznil, že zdědil rozvrácenou ekonomiku a přetrvávající psychologické jizvy způsobené pandemií. Vyjádřil se k tvrzení republikánských zákonodárců, že loňský ekonomický balíček zaměřený na zmírnění dopadů koronavirové krize způsobil, že inflace dosáhla čtyřicetiletého maxima, a označil tento argument za „bizarní“.

Pokud jde o náladu ve společnosti, šéf Bílého domu řekl: „Lidé jsou opravdu, opravdu deprimovaní“. Doplnil, že potřeba psychologické péče v USA prudce vzrostla, protože vše, na co lidé spoléhali, byla narušeno, především pandemií covidu-19; školy byly zavřené a lidé přicházeli o práci.

Biden interview poskytl na pozadí kritiky od novinářů, že nedostávají mnoho příležitostí s ním dělat rozhovory, píše web BBC. Prezident před nadcházejícími listopadovými volbami do Kongresu podle průzkumů čelí výraznému poklesu podpory u veřejnosti.

Inflace bude „nějakou dobu“ přetrvávat

Biden nejprve odmítal varování ekonomů, že by jeho výdaje mohly přehřát ekonomiku, a když se inflace objevila, trval na tom, že bude „dočasná“, v posledních dnech ovšem připustil, že zvýšené spotřebitelské ceny budou „nějakou dobu“ přetrvávat.

Minulý měsíc dosáhla inflace v USA 8,6 procenta. Agentura AP uvedla, že se Biden při otázce na tuto problematiku začal bránit. „Pokud je to moje vina, proč je ve všech ostatních velkých průmyslových zemích světa inflace vyšší? Ptáte se na to? Já nejsem žádný mudrlant,“ řekl.

Novinář Fox News ve čtvrtek zpochybnil tvrzení mluvčí Bílého domu a poukázal na to, že inflace je v současné době nižší v jiných velkých ekonomikách, jako je Německo (7,9 %), Francie (5,2 %), Itálie (6,9 %), Japonsko (2,5 % v dubnu), Kanada (6,8 %) a Indie (7,0 %).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kandidátů na Nobelovu cenu za mír je 287, spekuluje se o papeži i o Trumpovi

Na Nobelovu cenu za mír za rok 2026 bylo navrženo 287 kandidátů, z nichž 208 jsou jednotlivci a 79 tvoří organizace. Jsou mezi nimi političky a nejspíše také americký prezident Donald Trump, který o toto ocenění v minulosti usiloval. S odvoláním na Norský Nobelův institut to napsala agentura Reuters. Nový nositel bude vyhlášen 9. října a slavnostní ceremoniál se uskuteční 10. prosince. Loni se laureátkou stala venezuelská opoziční politička a aktivistka María Corina Machadová.
před 1 hhodinou

„Toto není izolovaný případ.“ Británie čelí rostoucímu antisemitismu

Velká Británie zvýšila stupeň ohrožení mezinárodním terorismem ze značného na vážný. Po středečním útoku britského Somálce nožem na dva židovské Londýňany rostou obavy v tamních komunitách. Ty už léta kritizují toleranci úřadů k projevům antisemitismu. Vládní poradce pro terorismus teď boj s tímto jevem označil za nejvyšší národní bezpečnostní prioritu.
před 4 hhodinami

Izrael u Řecka zastavil humanitární flotilu do Gazy, zadržel asi 175 lidí

Izraelské ozbrojené síly zastavily flotilu s humanitární pomocí plující do Pásma Gazy a na palubě více než dvaceti lodí zadržely asi 175 lidí. Izraelský ministr zahraničí Gideon Sa’ar uvedl, že zadržení aktivisté budou převezeni do Řecka. Organizátoři flotily Global Sumud Flotilla již dříve uvedli, že izraelské námořnictvo proti lodím zasáhlo v noci na čtvrtek v mezinárodních vodách v blízkosti Řecka. Mezi zadrženými je dle agentury ANSA 24 Italů, dle AFP jedenáct Francouzů, dle agentury Anadolu dvacet Turků a podle RTVE také třicet Španělů. Vůči Izraeli zaznělo i obvinění z pirátství.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Web: Česko odmítlo žádost o přelet letadla tchajwanského prezidenta. Resort to odmítá

Česko a Německo odmítly žádost o povolení k přeletu letadla tchajwanského prezidenta Laje Čching-tea, napsal portál TaiwanNews. Prezident měl v plánu ve dnech 22. až 26. dubna navštívit Svazijsko a poté, co povolení k přeletu zrušily tři africké země, se Tchaj-pej snažila cestu zachránit zajištěním přeletu nad evropskými státy. Oficiální návštěva ale nakonec byla zrušena, protože se nepodařilo potřebná povolení získat.
před 6 hhodinami

Že chtěl útočit na Trumpa, je spekulace, tvrdí obhajoba obviněného muže

Muž obviněný z útoku při večeři novinářů s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a dalšími vládními představiteli ve čtvrtek před soudem souhlasil s tím, že zůstane ve vazbě, píší agentury AP a Reuters. S prodloužením vazby souhlasila i obžaloba. Muž čelí obvinění z pokusu o vraždu a několika dalších trestných činů. Jeho obhajoba označila za spekulaci domněnku, že chtěl zaútočit na Trumpa.
před 6 hhodinami

EK chce změnit pravidla fúzí, aby vznikali silní konkurenti firem z USA a Číny

Evropská komise (EK) plánuje přepracovat pravidla pro fúze. Chce odstranit některé překážky bránící vzniku velkých lokálních firem schopných konkurovat velkým podnikům ze Spojených států a Číny. Byla by to první zásadní revize politiky fúzí a akvizic za dvacet let, upozornila agentura Bloomberg.
před 7 hhodinami

Kyjev a Baku prohlubují „přirozené partnerství“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden poprvé navštívil jihokavkazský Ázerbájdžán. S tamní hlavou státu Ilhamem Alijevem podepsali několik dohod o spolupráci v oblasti bezpečnosti a energetiky. Baku, jehož vztahy s Moskvou v poslední době ochladly, podporuje Kyjev už od plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Spolupráce Ázerbájdžánu s Ukrajinou bude pro Baku výhodná zejména do budoucna, podotýká expert Vincenc Kopeček s odkazem na boj proti dronům.
před 8 hhodinami

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, rozhodnutí podle něho padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu. Šéf německé diplomacie Johann Wadephul v reakci na Trumpův výrok sdělil, že Berlín je na případné snížení počtu amerických vojáků v zemi připraven.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...