Hongkongská policie provedla razii v dalším nezávislém médiu. Portál Stand News obvinila z pobuřování

Nahrávám video

Hongkongská státní bezpečnost provedla razii v dalším nezávislém médiu –⁠ Stand News. Sedm pracovníků zatkla. Na základě zákona o státní bezpečnosti je viní ze spiknutí s cílem vydávat pobuřující publikace. Zpravodajský portál vzápětí oznámil, že končí – byl jedním z posledních prodemokratických v Hongkongu.

Další nezávislé médium v Hongkongu končí. Státní bezpečnost zatkla současné i bývalé zaměstnance a v redakci provedla razii. Vpád policistů do redakce byl zachycen přes živý přenos, který vysílal zástupce šéfredaktora Stand News a předseda Hongkongské asociace novinářů Ronson Chan.

„Odložte kameru. Pokud budete pokračovat v přenosu, znamená to bránění ve výkonu práce policie,“ vyhrožuje jeden ze zasahujících policistů v záznamu.

Mezi zatčenými jsou kromě editorů i členové správní rady včetně popové zpěvačky Denise Ho, která byla aktivní v demokratickém hnutí. Stand News už oznámily, že končí.

Policie nevylučuje, že zatýkání bude pokračovat. „Považuji za úspěch, že jsme podchytili zločin proti národní bezpečnosti na základě zákona o státní bezpečnosti,“ vyzdvihl razii vrchní inspektor oddělení Li Kwai-wah.

Konec svobodných médií?

Zaměstnance razie nepřekvapila. Po zavření deníku Apple Daily, jehož vydavatel a několik novinářů jsou ve vězení, byly Stand News jedním z posledních prodemokratických médií. Zpravodajský portál si lidé oblíbili během protestů v roce 2019. Ze zahraničí se ozývá kritika, že vláda likviduje svobodu slova.

Ze všech lidí stíhaných na základě zákona o státní bezpečnosti čelí drtivá většina – 85 procent – obvinění z trestných činů, které souvisejí se svobodou projevu. Dosavadní verdikty lidem jasně naznačují, co už je za hranou.

Netýká se to však pouze novinářů nebo aktivistů. Nejasně formulovaný zákon vláda zneužívá proti komukoli, kdo se znelíbí – včetně učitelů nebo právníků. Významné občanské skupiny a organizace raději ukončily činnost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Konflikt se šíří do Rudého moře. Hútíové útočili na saúdské tankery

Proíránští jemenští hútíové se přihlásili k útoku na dva saúdské tankery. Minimálně jeden z nich plul v Rudém moři, další lodě pak musely změnit kurz. Prezident USA Donald Trump uvedl, že požene Teherán k odpovědnosti za útoky hútíů. Spojené státy předtím opět udeřily na Írán. Při útoku na hraniční přechod Šalamčeh mezi Íránem a Irákem zahynuli dva lidé, sdělila s odkazem na bezpečnostní zdroje íránská agentura SNN. Íránským útokům čelily Kuvajt či Jordánsko. Cena ropy Brent se kvůli eskalaci konfliktu poprvé od května vrátila nad sto dolarů za barel.
00:58Aktualizovánopřed 18 mminutami

Litva patří mezi země EU, které čelí nejprudšímu poklesu počtu obyvatel

Demografická krize v Evropě již není výzvou pro budoucnost, ale problémem, který již nyní mění tvář kontinentu, uvedla Evropská komise ve své nové zprávě, v níž varuje, že se očekává, že do konce století se počet obyvatel Evropské unie sníží o 50 milionů lidí. Zároveň populace výrazně zestárne.
před 57 mminutami

Na letošní sucho v Evropě má zásadní vliv změna klimatu, tvrdí studie

Nová studie popsala, že změna klimatu zhoršuje sucho v Evropě. Dlouhodobé srážky se v různých částech kontinentu vyvíjí odlišně, ale všude rostoucí teploty urychlují odpařování vody z krajiny, informovali vědci z organizace World Weather Attribution (WWA).
před 3 hhodinami

Ebola se šíří rekordně rychle, Kongo hlásí přes tisíc obětí

Počet potvrzených obětí eboly v Kongu vzrostl na 1033 a počet nakažených dosáhl 2536. Píše to agentura Reuters s odvoláním na oficiální údaje zveřejněné ve středu v noci. Předchozí bilance uváděla 999 mrtvých a 2423 nakažených. Podle Reuters jde o nejrychleji se šířící epidemii eboly v historii.
před 4 hhodinami

Slovenští archeologové odkryli římský legionářský tábor. Zaskočilo je množství koster

Vědci z Archeologického ústavu Slovenské akademie věd (SAV) odkryli římský vojenský tábor z druhé poloviny druhého století, pravděpodobně z období markomanských válek (166 až 180 našeho letopočtu). Polní pochodový tábor objevili vědci v jižní části budoucího průmyslového parku Šurany, zabírá přibližně 7,4 hektaru.
před 4 hhodinami

Ve Francii kvůli požáru evakuovali tisíce turistů

Francouzské úřady kvůli lesnímu požáru na pobřeží Atlantiku u Bordeaux preventivně evakuovaly deset tisíc turistů a asi tisíc obyvatel. Oznámil to departement Gironde. Server ici.fr s odvoláním na své zdroje uvedl, že evakuovaných je celkem takřka dvanáct tisíc a že požár u obce Saumos západně od Bordeaux se rozšířil na více než dva tisíce hektarů.
09:36Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zástupci zemí EU podpořili další sankce proti Rusku. Řecko ustoupilo

Zástupci členských států Evropské unie se dohodli na 21. balíku sankcí proti Rusku. Dohodu doposud blokovalo Řecko, které požadovalo zmírnění zákazu přepravy ruského zkapalněného plynu (LNG). Podle evropských diplomatů se členské státy dohodly na roční výjimce pro přepravu suroviny do třetích zemí. Platnost opatření se má automaticky prodlužovat.
09:19Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Izrael v Sýrii tiše rozšiřuje okupační zónu, v Libanonu sází na zkázu

Navzdory sílícímu tlaku Spojených států Izrael nadále okupuje části okolních zemí. V Libanonu podle expertů změnil strategii a místo masivního nasazení sil spoléhá na drony, umělou inteligenci a přesné zásahy. Oproti předchozím okupacím také židovský stát srovnal se zemí obce v pohraničí. V Sýrii pak dle místních obyvatel a médií tiše rozšiřuje oblast vojenské přítomnosti a podniká přeshraniční razie. Jeruzalém hájí své kroky nutností zajistit bezpečnost Státu Izrael.
před 9 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.