Zátahu v redakci hongkongského deníku Apple Daily se účastnilo pět set policistů, šéfredaktor byl zatčen

Hongkongská policie na základě zákona o národní bezpečnosti zatkla šéfredaktora a čtyři vrcholné manažery deníku Apple Daily, který často kritizuje hongkongské vedení i čínskou vládnoucí garnituru. Je to vůbec poprvé, co hongkongská policie použila kontroverzní bezpečnostní zákon proti článkům v médiích.

Policisté prohlížejí počítače v redakci deníku Apple Daily
Zdroj: Reuters/Apple Daily

Podle hongkongského ministra bezpečnosti Johna Leea je pětice zadržených podezřelá, že se spikla se zahraničními silami a prostřednictvím své novinářské práce podněcovala cizí země k uvalení sankcí na Hongkong a Čínu v reakci na potlačení prodemokratických protestů v poloautonomním městě.

Mezi zatčenými je šéfredaktor Ryan Law, dále pak například výkonný ředitel mediální skupiny Next Digital, pod kterou Apple Daily spadá. „Normální novináři jsou jiní než tito. Nespolčujte se s nimi,“ řekl Lee, jehož komentáře podle agentury Reuters prohloubily obavy o dodržování svobody slova v Hongkongu.

Video Události
video

Události: Deník Apple Daily bojuje o přežití

„Cílený útok režimu“

Policie uvedla, že případ se týká více než třiceti článků publikovaných listem Apple Daily, a vyzvala veřejnost, aby tyto články nesdílela a zákon tím také neporušovala. Policie rovněž sdělila, že akce se týkala pouze listu Apple Daily a není zaměřena obecně proti mediálnímu průmyslu.

Zástupce policie řekl, že na razii v redakci Apple Daily se podílelo pět set příslušníků bezpečnostních složek. Soudní příkaz k prohlídce se vztahoval i na počítače a mobilní telefony novinářů. Policisté zatkli čtyři muže a jednu ženu ve věku od 47 do 63 let. Zmrazen byl také majetek v hodnotě 18 milionů hongkongských dolarů (skoro 49,3 milionu korun), který patří třem společnostem napojeným na Apple Daily.

Deník zveřejnil fotografie policistů sedících za stoly reportérů a používajících jejich počítače. Členové redakce prý dostali zákaz vstupu do určitých pater a nemohli pracovat se svými notebooky a další technikou. V dopise čtenářům Apple Daily uvedl, že se stal obětí „cíleného útoku režimu“, ale že zaměstnanci budou bojovat až do konce.

Podle čínského úřadu šlo o „spravedlivou akci“

Čínský styčný úřad pro Hongkong, který zajišťuje komunikaci mezi Pekingem a touto bývalou britskou kolonií, policejní zásah plně podpořil a zdůraznil, že se jednalo o „spravedlivou akci“.

Po výměně vedení ve veřejnoprávní televizi a rozhlasu je Apple Daily posledním nezávislým médiem v Hongkongu, připomíná zpravodajka ČT Barbora Šámalová. Za 26 let se vyprofiloval z bulváru v jedny z nejdůvěryhodnějších novin.

Podle nezávislých analytiků se úřady snaží novináře umlčet. „Je to taková psychologická hra s cílem zastrašit reportéry a další zaměstnance společnosti Next Media,“ uvedl profesor mediálních studií na Pekingské univerzitě v Hongkongu Law Ka Chung.

List Apple Daily patří opozičnímu aktivistovi Jimmymu Laiovi, který byl zatčen už loni v srpnu. Úřady minulý měsíc nařídily zmrazit jeho majetek, včetně bankovních účtů a podílu ve výši 71,26 procenta v Next Digital. Soud letos v dubnu Laie poslal na 14 měsíců do vězení za organizaci a účast na nepovolených demonstracích předloni v srpnu. Stejně dlouhý trest mu pak udělil koncem května za uspořádání prodemokratického protestu 1. října 2019.

Zákon o národní bezpečnosti, proti kterému se v roce 2019 pořádaly v Hongkongu četné demonstrace, trestá například podněcování k odtržení Hongkongu od Číny, podporu terorismu, podvracení státního pořádku či spolupráci se zahraničními zeměmi či osobami s cílem ohrozit státní bezpečnost. Za jeho porušení hrozí vysoké tresty odnětí svobody. Ochránci lidských práv se obávají zneužití normy proti opozici.