Brit se u soudu v USA přiznal k členství v IS a mučení i vraždám Američanů, dostane doživotí

Bývalý britský občan Alexanda Kotey se u federálního soudu ve Spojených státech přiznal, že se jako člen teroristické organizace Islámský stát (IS) podílel na vraždách amerických zajatců v Sýrii. Kotey se přiznal ke všem osmi bodům obžaloby, ačkoliv dříve vinu odmítal. V USA by mu za tyto činy hrozil trest smrti, po intervenci Velké Británie ho čeká doživotní trest, se kterým Kotey předem souhlasil. Soud vynese verdikt čtvrtého března 2022.

Soud v Alexandrii ve Virginii
Zdroj: ČTK/AP Autor: Cliff Owen

Kotey patřil k čtyřčlenné skupině radikálů IS, jež stojí za vraždami západních novinářů včetně Američanů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa, humanitárních pracovníků Kayly Muellerové a Petera Kassiga a syrských vojáků z let 2014 a 2015.

Kvůli britským přízvukům se skupině radikálů přezdívalo podle slavné britské kapely Beatles. Zadržen byl v roce 2018.

Spojené státy již delší dobu žádaly Velkou Británii o spolupráci v případu, ale společný postup blokoval odlišný postoj obou zemí k trestu smrti. Před rokem Američané svolili, že v případě uznání viny obžalovaného nepopraví.

Obě země se dohodly, že prvních patnáct let trestu stráví Kotey v USA, pak bude převezen do Británie, kde se narodil a kde čelí dalším obviněním. Kvůli podílu na terorismu mu Londýn již dříve odebral občanství.

Dohoda s americkou vládou

Kotey uzavřel dohodu s americkou vládou, že jí poskytne veškeré informace o svých aktivitách v Sýrii. Sedmatřicetiletý obžalovaný slíbil plnou spolupráci, což zahrnuje i setkání s pozůstalými po obětech, jež zemřely jeho rukou, pokud o to požádají.

Čtyřiadvacetistránková obžaloba obsahuje dlouhý seznam mučících praktik, kterých se podle vyšetřovatelů Kotey a jeho společník El Shafee Elsheikh dopustili na zajatcích. Mimo jiné zmiňuje například elektrické šoky, dvacetiminutové bití dřevěnými holemi, nucení zajatců, aby se spolu prali, či takzvaný waterboarding, tedy simulované tonutí.

Elsheikha čeká soud v lednu, Kotey proti němu nebude muset svědčit. Třetí člen této skupiny radikálů byl zabit v roce 2015 a čtvrtý si odpykává trest v tureckém vězení.