Tuniský prezident prodloužil odstavení parlamentu a zrušení imunity poslanců

Tuniský prezident Kaís Saíd se rozhodl prodloužit pozastavení činnosti parlamentu až do odvolání, uvedly tiskové agentury s odkazem na oznámení prezidentské kanceláře, vydané v noci na úterý. Šéf státu současně prodloužil dobu, po kterou neplatí imunita zákonodárců.

Tuniský prezident Kaís Saíd
Zdroj: ČTK/AP Autor: Mosa'ab Elshamy

„(Prezident) vydal dekret prodlužující výjimečná opatření týkající se pozastavení činnosti parlamentu a také zrušení imunity všech poslanců až do vydání nového pokynu,“ uvedla prezidentská kancelář v krátkém komuniké. „Prezident se v příštích dnech obrátí k tuniskému lidu,“ dodala bez dalších podrobností.

Saíd s odvoláním na ústavu pozastavil činnost parlamentu 25. července, kdy také odvolal premiéra a převzal výkonnou moc. Tento krok právníci a prezidentovi islamističtí odpůrci, kteří měli hlavní slovo v parlamentu, označili za puč. Saíd tato opatření hájil jako nezbytná pro záchranu země před zhroucením v době politického patu a rychle postupující pandemie covidu.

Šéf státu původně pozastavil činnost parlamentu na 30 dnů, ale od té doby stále nejmenoval novou vládu ani neodhalil své další plány, jak požadují politické strany a občanská sdružení, poznamenala agentura AFP.