Čína se pomstila za víza pro Hongkonžany. Přestala uznávat pasy Britům v zámoří

Nahrávám video
Horizont ČT24: Čína se mstí za víza pro obyvatele Hongkongu
Zdroj: ČT24

Čína přestala uznávat pasy pro britské občany v zámoří, reaguje tím na vízový program Spojeného království, který otevírá obyvatelům Hongkongu cestu k ostrovnímu občanství. Peking zvažuje držitelům těchto pasů rovněž zakázat vykonávání veřejných funkcí a odebrat jim právo volit. Británie předpokládá, že vízový program pro lidi z Hongkongu během následujících pěti let využije zhruba tři sta tisíc lidí.

Spojené království, které jako koloniální mocnost život v Hongkongu v minulosti řídilo, se rozhodlo své brány otevřít poté, co Peking prosadil kontroverzní bezpečnostní zákon. Ten podle kritiků výrazně omezil svobodu v Hongkongu.

„Opravdu hodně lidí chce odejít. V období mezi občanským hnutím v roce 2019 a novou vízovou politikou Londýna nárůst dotazů rapidně vzrostl,“ popisuje imigrační úředník z Hongkongu Billy Wong. 

Podle Pekingu britský vízový program pro Hongkonžany vážně ohrožuje suverenitu Číny a hrubě zasahuje do vnitřních záležitostí země. Britský premiér Boris Johnson naopak oznámil, že vízovou politikou chce přispět k ochraně svobody a autonomie Hongkongu.

Po pěti letech žádost o status rezidenta, za další rok žádost o britské občanství

Hongkonžané po skončení pětiletého pobytu ve Spojeném království budou moci zažádat o status rezidenta. Za dalších dvanáct měsíců budou moci oslovit ostrovní úřady i o britské občanství. „Neváhejte. Nepromarněte šanci, protože tentokrát nám britská vláda dala nejlepší příležitost, jak uprchnout,“ komentuje program jeden z hongkongských emigrantů Gavin Mok.

Někteří z hongkongských emigrantů byli nuceni za sebou nechat dobře placená pracovní místa. Mezi nimi je například Winston Wong. Nové zaměstnání si v nové zemi zatím nenašel, svého rozhodnutí ale nelituje. „Pokud chcete mít spokojený život a nebát se svobodně mluvit, pak za to musíte zaplatit určitou cenu,“ uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Člun s keporkakem zvaným Timmy dorazil do Dánska

Nákladní člun, na nějž se v úterý 28. dubna podařilo naložit keporkaka, který koncem března uvázl na mělčině u německého pobřeží, pokračuje v plavbě. Odpoledne vplul do dánských výsostných vod. Podle plánu má proplout kolem dánských ostrovů a okolo Jutského poloostrova do Severního moře, kde záchranáři velrybu plánují vypustit. Za noc urazili přibližně 50 kilometrů a ráno proplouvali kolem ostrova Fehmarn. Cesta by měla trvat několik dní. Keporkak ve středu dostal GPS lokátor, který umožní jeho další sledování. Osud velryby, které podle města Timmendorfer Strand začali přezdívat Timmy, poutá už řadu týdnů pozornost německých i zahraničních médií a veřejnosti.
14:29Aktualizovánopřed 46 mminutami

Česko má zájem o surovou ropu z Kazachstánu, řekl Babiš

Česká republika má zájem o dlouhodobé dodávky surové ropy z Kazachstánu, řekl v Astaně premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. Připomněl také, že tato středoasijská země je největším producentem uranu na světě a má bohatá naleziště i dalších surovin. Česko by s Kazachstánem mohlo spolupracovat například v oblasti vědy a výzkumu jádra či v dalších strategických otázkách. Babiš uvedl, že v Kazachstánu propagoval i české zbrojařské firmy.
11:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Komise žaluje Česko a Maďarsko kvůli evropskému zatýkacímu rozkazu

Evropská komise se rozhodla zažalovat Česko a Maďarsko kvůli nedodržování pravidel o evropském zatýkacím rozkazu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Záležitostí by se měl nyní zabývat Soudní dvůr Evropské unie.
12:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajina oznámila, že drony zasáhla sankcionovaný tanker

Ukrajinská armáda uvedla, že v Černém moři asi 210 kilometrů jihovýchodně od ruského přístavního města Tuapse zasáhla drony sankcionovaný tanker pod kamerunskou vlajkou, který Rusko využívalo k vývozu ropných produktů. Ukrajinská tajná služba SBU ve stejný den uvedla, že zasáhla přečerpávací stanici v ruském Permu, která je od hranic Ukrajiny vzdálená 1500 kilometrů.
12:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Meta dostatečně nechrání děti na sítích, předběžně shledala Evropská komise

Evropská komise (EK) předběžně shledala, že sítě Instagram a Facebook od americké technologické společnosti Meta Platforms porušují unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Podle EK nedokázaly řádně identifikovat, posoudit a zmírnit rizika spojená s přístupem nezletilých osob mladších 13 let k těmto službám. Firmě hrozí vysoká pokuta. Komise také ve středu vyzvala státy EU k rychlému zavedení aplikace pro ověřování věku.
09:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Evropský parlament schválil svou pozici k úpravě systému ETS 2

Evropský parlament (EP) schválil své stanovisko k návrhu Evropské komise (EK) na změnu rezervy tržní stability v novém systému obchodování s emisemi pro silniční dopravu, budovy a další odvětví EU ETS 2, která má vstoupit v platnost v roce 2028. Návrh EP v případě nárůstu cen umožňuje uvolňovat povolenky z rezervy tržní stability o měsíc dříve oproti návrhu EK a předpokládá zastropování ceny za tunu CO2.
před 1 hhodinou

Česko musí zlepšit prevenci korupce u poslanců a soudců, uvádí skupina Rady Evropy

Česko sice plní některá doporučení týkající se předcházení korupce u zákonodárců, soudců a státních zástupců, některé navržené úpravy ale stále neprovedlo. Uvádí to ve středu zveřejněná hodnotící zpráva protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Vyjádření český úřadů zatím není známé.
10:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Slovenský nejvyšší soud potvrdil útočníkovi na Fica 21 let vězení

Slovenský nejvyšší soud ve středu potvrdil trest jednadvacet let vězení pro útočníka, který předloni střelbou z pistole vážně zranil premiéra Roberta Fica (Smer). Soud zároveň potvrdil právní kvalifikaci tohoto skutku jako zločin teroristického útoku. Rozsudek je pravomocný. Obžalovaný Juraj C. tak neuspěl s odvoláním proti loňskému rozsudku nižšího soudu.
11:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...