Hurikán Eta zabíjel ve Střední Americe, ze čtvrtého stupně pak zeslábl na druhý

Nejméně tři lidé zemřeli v důsledku hurikánu Eta, který v úterý zasáhl Střední Ameriku. Oběti si vyžádal v Nikaragui a Hondurasu, kde rovněž způsobil značné škody. V noci zeslábl na druhý stupeň z pěti, ale stále ho provází silný vítr i vydatné deště, informovala agentura Europa Press.

Následky hurikánu Eta v Nikaragui
Zdroj: ČTK/AP Autor: Carlos Herrera

Eta zasáhla v úterý Honduras jako hurikán čtvrté kategorie. Provázel ho vítr o rychlosti 230 kilometrů v hodině a silné deště. Vichr vyvracel stromy, odnášel střechy a způsobil výpadky elektrického proudu.

V Hondurasu zemřela třináctiletá dívka ve městě San Pedro Sula, když na ni spadla doma zeď ložnice. Dva horníci v úterý zemřeli na severu Nikaraguy poté, co tam lijáky způsobily sesuvy půdy v místním dole.

Hurikán posléze zeslábl na stupeň dva, stále ho ale provází vítr o rychlosti kolem 170 kilometrů v hodině. V Nikaragui bylo kvůli hurikánu evakuováno na dvacet tisíc lidí a uzavřeny školy.

Hurikán by mohl dál slábnout

Ve středu by měla Eta zasáhnout také Salvador, kde by mohla dále zeslábnout. Meteorologové ale předpovídají vydatné deště. Také v Salvadoru místní úřady preventivně zavřely školy a nařídily evakuaci obyvatel na pobřeží.

Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) má Eta o víkendu, zřejmě jako tropická bouře, dorazit nad Kubu, Bahamy i jižní cíp Floridy.

Letošní sezona hurikánů nad Atlantikem je výjimečná – nad oceánem se vytvořilo tolik cyklon, že meteorologům došla předem připravená jména, takže se museli uchýlit k pojmenovávání bouří podle řecké abecedy. Eta je osmadvacátou pojmenovanou bouří letošní hurikánové sezony v Atlantiku.