V Minsku večer zahynul demonstrant, podle policie mu v rukou explodovala výbušnina

V Minsku zahynul v pondělí večer při protestech kvůli oficiálně oznámeným výsledkům prezidentských voleb jeden z demonstrantů. Mluvčí běloruského ministerstva vnitra uvedla, že se tak stalo poté, co mu v rukou explodovalo blíže neurčené výbušné zařízení, které chtěl hodit směrem na zasahující policejní speciální jednotky.

Lidé demonstrující v centru Minsku drží nad hlavami svítící displeje svých telefonů
Zdroj: ČTK Autor: Sergei Grits

„Jeden z protestujících se pokusil hodit na pořádkové jednotky výbušné zařízení, ale nástroj mu v rukou vybuchl,“ čímž jej zabil, uvedla policie.

Podle svědků agentury Reuters se policisté v běloruské metropoli ve večerních hodinách střetli s demonstranty, které bijí obušky. Davy protestujících se snaží rozehnat rovněž zábleskovými granáty, gumovými projektily a slzným plynem. Zadrženy byly desítky lidí, další protestující utrpěli zranění.

Protesty proti podobě a oficiálně oznámeným výsledkům nedělních prezidentských voleb, ve kterých podle úřadů opět drtivě zvítězil dosavadní autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko, pokračují nejen v Minsku, ale také v řadě dalších měst, jako je Mazyr, Grodno, Navapolack či Brest. I v nich policie podle záběrů na sociálních sítích tvrdě zasahuje proti lidem v ulicích.