V Německu narostl počet pravicových radikálů. Jde o největší nebezpečí, varuje Seehofer

Pravicový extremismus, rasismus a antisemitismus jsou podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera největším nebezpečím pro spolkovou republiku. Seehofer to ve čtvrtek řekl na tiskové konferenci v Berlíně při představení zprávy kontrarozvědky za loňský rok. Ta ukazuje, že v Německu výrazně přibylo trestných činů ze strany pravicových i levicových radikálů.

Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer
Zdroj: ČTK/imago stock&people/Thomas Imo/photothek.net via www.imago-images.de Autor: Thomas Imo/photothek.net via www.imago-images.de

„Pravicový extremismus, rasismus a antisemitismus dále zesilují. Tato oblast je největším nebezpečím pro bezpečnost v Německu. Na tom se nic nezměnilo. Naopak, čísla dále rostou,“ uvedl Seehofer.

Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, loni zaznamenal 22 342 pravicovým extremismem motivovaných politických trestných činů, oproti 20 431 za rok 2018. Pravicoví radikálové stojí mimo jiné za zhruba 90 procenty antisemitských trestných činů, které Seehofer označil za ostudu pro Německo.

Už v lednu ministerstvo vnitra zakázalo organizaci Combat 18, která svým názvem odkazuje na nacistického vůdce Adolfa Hitlera. V dubnu pak na svém území zakázalo Íránem podporovanou radikální šíitskou skupinu Hizballáh a zařadilo ji mezi teroristické organizace. Krok zdůvodnilo tím, že Hizballáh propaguje ozbrojený boj za použití teroristických prostředků a otevřeně vyzývá k násilnému zničení Izraele. Německé úřady odhadují, že organizace má v zemi kolem 1050 radikálních stoupenců.

Počet pravicových radikálů stoupl o třetinu, levicových o pět procent

Počet lidí, které úřady řadí do pravicově radikálního spektra, loni stoupl o celou třetinu na zhruba 32 080. Vysoký nárůst je dán zejména tím, že kontrarozvědka začala sledovat národovecké Křídlo (Der Flügel) uvnitř opoziční formace AfD, které má za pravicově radikální. Kolem 13 000 pravicových extremistů je podle kontrarozvědky připraveno použít násilí.

„Starosti nám přidělává také levicový extremismus,“ podotkl dále Seehofer. Počet deliktů z této strany politického spektra se oproti předloňsku (7961) v roce 2019 zvýšil na 9849, a to navzdory tomu, že se v Německu neuskutečnila žádná velká akce typu setkání zemí G7, při kterých často dochází ke střetům levicových radikálů s policií. Mezi levicové extremisty řadí kontrarozvědka na 33 500 lidí, což je o pět procent více než v roce 2018.

Velmi vysoké je podle Seehofera ve spolkové republice nadále také nebezpečí terorismu. Téměř 650 islamistů úřady podezřívají z toho, že by mohli spáchat teroristický útok. Počet trestných činů z tohoto spektra ale loni klesl na 425 z 586 v roce 2018.