V celých Spojených státech začal platit stav nouze

Americký prezident Donald Trump ve Spojených státech vyhlásil stav nouze kvůli pokračující epidemii nového koronaviru. Opatření podle něj dává vládě k dispozici až 50 miliard dolarů (1,18 bilionu korun) na boj s nákazou a umožňuje přijímat rychlejší rozhodnutí. Prezident vyzval nemocnice, aby se od nynějška řídily podle svých nouzových plánů, a rozšířil některé pravomoci ministerstva zdravotnictví. Nákaza se v USA potvrdila u téměř dvou tisíc lidí, 41 jich zemřelo.

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: JONATHAN ERNST

Prezident po oznámení vyzval nemocnice, aby se od nynějška řídily podle svých nouzových plánů, a rozšířil některé pravomoci ministerstva zdravotnictví. Vláda by také měla brzy zveřejnit přesný výčet opatření, která pro boj s koronavirem přijme.

Podle Trumpa by v první polovině příštího týdne mělo být v zemi připraveno až půl milionu nových testů na koronavirus a brzy by jich měly mít USA díky spolupráci se soukromým sektorem celkem asi pět milionů.

Spojené státy se podle odborníků v současnosti potýkají s nedostatečným množstvím testovacích sad a nemají proto přehled o skutečných rozměrech epidemie. Problémem je také dostupnost testování pro ty, kteří nemají zdravotní pojištění. Takových lidí je v USA na 28 milionů.

Trump rovněž prohlásil, že nechce, aby test podstupoval kdokoli na požádání, je podle něj potřeba mít „určité symptomy“. Oznámil proto vytvoření internetové stránky ve spolupráci se společností Google, na níž budou moci nemocní lidé popsat svoje symptomy a až na základě toho jim bude doporučeno místo, kde mohou případně testy podstoupit.

Prezident rovněž obhajoval přerušení leteckého spojení s Čínou i zákaz cestování do USA pro občany 26 evropských zemí, který vstoupí v platnost v noci na sobotu. Zákaz se v nynější podobě netýká Británie, Trump však prohlásil, že možná bude nutné zemi na seznam postupem času zařadit.

V Kongresu stále trvají neshody mezi demokraty a republikány ohledně podoby mimořádného ekonomického balíčku na pomoc rodinám a pracujícím zasaženým koronavirem. Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty by měla hlasovat o mírně upraveném návrhu, s jehož původní verzí vyjádřily ve čtvrtek nesouhlas špičky republikánů včetně Trumpa. Ten prohlásil, že demokraté nenabízí dostatek ústupků a že návrh nepodporuje ani v současné podobě.

Trump půjde na test

Prezident zopakoval, že zatím nebyl testován na koronavirus poté, co začátkem týdne přišel do kontaktu se členem brazilské prezidentské delegace, u něhož se později nákaza prokázala. Později však dodal, že brzo zřejmě test podstoupí, neví však zatím kdy.

Člen krizového týmu vlády pro boj s koronavirem Anthony Fauci uvedl, že epidemie by měla v USA odeznít za osm až devět týdnů, je však možné, že to bude trvat i déle.

Výjimečný stav může v USA vyhlásit pouze prezident, Trump tak učinil v minulosti již několikrát, například kvůli záplavám na středozápadě země či požárům v Kalifornii.

Trhy posilují

Akcie ve Spojených státech v pátek výrazně zpevnily, zprvu vlivem očekávání investorů, že vlády své ekonomiky podpoří dostatečně důrazně na to, aby se globální ekonomika vyhnula recesi. V závěru obchodování pak strmě stouply poté, co Trump vyhlásil nouzový stav.

Dow Jonesův index vzrostl o 9,36 procenta na 23 185,62 bodu. Širší index S&P 500 připsal 9,29 procenta na 2711,02 bodu, index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 9,35 procenta na 7874,88 bodu.

Index S&P 500 podle agentury Reuters za týden klesl o 8,9 procenta, Dow Jones o 10,4 procenta a Nasdaq Composite o 8,2 procenta. Ve čtvrtek Wall Street zažila kvůli nejistotě z dopadu nákazy nejhlubší propad od takzvaného černého pondělí v roce 1987.

Na devizových trzích v pátek americký dolar výrazně posílil vůči japonskému jenu, který je považován za bezpečnou měnu v nejisté době. Euro vůči dolaru klesalo, a to navzdory stimulům, které ve čtvrtek oznámila Evropská centrální banka (ECB).

Kolem 21:25 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupal o 1,1 procenta na 98,57 bodu. Vzhledem k jenu dolar ve stejnou dobu připisoval 3,6 procenta na 108,35 JPY. Euro vzhledem k dolaru odepisovalo 0,9 procenta na 1,1088 USD. Libra vůči dolaru klesala o 1,9 procenta na 1,2332 USD.