USA počtvrté upravily počet vojáků zraněných při íránském útoku. Přesáhl stovku

Počet amerických vojáků, kteří utrpěli zranění při lednovém útoku Íránu na vojenskou základnu USA v Iráku, vystoupal na 109. Podle agentury AP to oznámil Pentagon. Americké úřady bezprostředně po incidentu tvrdily, že zraněn nebyl nikdo. Od té doby se však oficiálně nahlášený počet poraněných vojáků zvýšil již počtvrté.

Poničená americká základna Ajn al-Asad v Iráku po íránském útoku
Zdroj: ČTK/AP Autor: Qassim Abdul-Zahra

Nový údaj představuje značný nárůst oproti naposledy oznámeným 64 vojákům se zraněním mozku.

Činitelé americké armády však již dříve informovali, že počet raněných by se mohl v týdnech až měsících po útoku zvyšovat. Symptomy poranění mozku se totiž mohou projevit až po delší době a dotyčný je také může až později zaznamenat a nahlásit. Spojené státy zároveň od začátku popíraly, že by se snažily dopady íránského útoku umenšovat.

Podle Pentagonu je 76 ze zraněných vojáků již zpátky ve službě, zatímco 26 z nich se léčí v Německu či ve Spojených státech. Zbylých sedm je na cestě z Iráku do Německa, kde bude posouzen jejich stav a případně absolvují léčbu.

Video Události
video

Události: Američané opět navýšili počty zraněných po útoku na svou základnu v Iráku

Odveta

Raketový útok na základnu Ajn al-Asad v Iráku byl odvetou Teheránu za zabití vysoce postaveného íránského generála Kásima Solejmáního při americkém útoku na letišti poblíž Bagdádu na začátku letošního roku. Od té doby se konflikt mezi Spojenými státy a Íránem dál vojensky nevyhrotil.

Podle Reuters by však s rostoucím počtem raněných mohl sílit tlak na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby na útok odpověděl, i kdyby to nemělo být vojenskou cestou.