Dron zachytil okamžik zřícení stadionu v ruském Petrohradu. Zemřel jeden člověk

V Petrohradě se zřítil stadion, který procházel rekonstrukcí před hokejovým mistrovstvím světa v roce 2023. Stalo se tak poté, co dělník přeřízl kovový nosník, což mělo vést k částečné demolici střechy. Při kolapsu budovy zemřel jeden muž, další tři pracovníci přežili. Okamžik pádu stadionu zachytil na videu dron.

Zřícený ruský stadion
Zdroj: Reuters Autor: Anton Vaganov

Na videu lze spatřit muže, který na vrcholu vnějšího oblouku stadionu řeže svářečkou kovový nosník. Ve chvíli, kdy se mu to podaří, se však začne celá konstrukce stadionu hroutit. 

Po kolapsu budovy se našlo v troskách tělo 29letého muže. Podle místního představitele ruského ministerstva pro mimořádné události tři další pracovníci nehodu přežili a úřady incident vyšetřují.

Video Zřícení ruského stadionu
video

Zřícení ruského stadionu

Zdroj: AP
„Zřítilo se 80 procent zdí a střechy. Přibližná plocha závalu je 25 až 28 tisíc metrů čtverečních,“ uvedlo ministerstvo pro mimořádné situace. S demolicí konstrukce, byť řízenou, se během rekonstrukce nicméně počítalo.

Protesty proti zbourání stavby

Podle deníku Kommersant místní aktivisté a architekti usilovali o to, aby byl chátrající stadion prohlášen kulturní památkou a zabránilo se tak jeho zbourání. Argumentovali, že se jedná o ikonickou stavbu sovětské neokonstruktivistické architektury.

Úřady nicméně něco takového odmítly s tvrzením, že stadion z roku 1980 není starší 40 let, což je podmínkou pro vyhlášení za kulturní památku. Příslušný návrh bylo možné podat nejdříve 31. ledna, tedy v den, kdy se střecha zřítila.

Zhroucený stadion v Petrohradu
Zdroj: REUTERS
Autor: Anton Vaganov
Stadion SKK Petěrburgskij přivítal první návštěvníky v roce 1980 a konala se v něm kromě sportovních událostí také řada koncertů. V současné chvíli procházel rekonstrukcí, protože měl být jedním z dějišť mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2023.