Vědce za studenta. Američané a Íránci si ve Švýcarsku vyměnili vězně

Spojené státy a Írán si vzájemně vyměnily vězně. Íránské úřady pustily na svobodu čínsko-amerického studenta Si-jüe Wanga obviněného ze špionáže. Američané zase propustili íránského vědce Masúda Solejmáního obviněného z porušení obchodních sankcí. Informuje o tom agentura Reuters. Výměnu pomohlo dojednat Švýcarsko.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf
Zdroj: REUTERS Autor: Raheb Homavandi

Americký prezident Donald Trump uvedl, že se student Princetonské univerzity Wang, který byl zadržen v roce 2016, nyní vrací do USA. Propuštění loni zatčeného Solejmáního Trump nezmínil.

Íránská agentura IRNA však informovala, že íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf přivítal propuštěného vědce v Curychu, kde se podle všeho výměna vězňů uskutečnila. Solejmání by měl odjet zpátky do Íránu v nadcházejících hodinách.

„Propuštění Američanů držených v zajetí je pro mou administrativu velmi důležité a budeme dělat vše pro to, abychom dostali domů všechny naše občany neprávem držené v cizině,“ sdělil Trump. Později na Twitteru poděkoval Íránu za „velmi čestné vyjednávání“. Výměna vězňů podle něj dokazuje, že se spolu Spojené státy a Írán „mohou dohodnout“.

Švýcarské vládě poděkoval i Zaríf. „Jsem rád, že se profesor Masúd Solejmání a pan Si-jüe Wang brzy setkají se svými rodinami. Děkuji všem, kdo se na tom podíleli, zejména švýcarské vládě,“ napsal šéf íránské diplomacie na Twitteru.

Íránského vědce do Švýcarska doprovodil americký zmocněnec pro Írán Brian Hook. Domů se pak bude vracet s Wangem, citovala agentura AP nejmenované americké představitele. Hook a Wang ale nejprve zamířili na vojenskou kliniku v Landstuhlu poblíž letecké základny Ramstein v Německu, kde lékaři propuštěného Američana prohlédnou.

Si-jüe Wang byl v Íránu odsouzen na deset let kvůli tomu, že se podle obvinění do země „infiltroval“ a posílal do ciziny tajné materiály. Jeho rodina i Princetonská univerzita to ale odmítly. Podle univerzity byl Američan zadržen, když v Íránu prováděl výzkum ohledně dynastie Kadžárovců kvůli svému doktorátu.

Wangova manželka nyní zveřejnila prohlášení, ve kterém uvedla, že jejich „rodina bude zase kompletní“. „Náš syn i já jsme na tento den čekali tři dlouhé roky a je až těžké vyjádřit slovy, jak moc jsme nadšení z toho, že se s Si-jüem opět shledáme,“ dodala manželka.

Americko-íránské vztahy jsou na bodu mrazu

Švýcarsko zastupuje americké zájmy v Íránu. USA a Teherán přerušily diplomatické vztahy po íránské islámské revoluci v roce 1979 a dosud je neobnovily.

Mezi Spojenými státy a Íránem panuje napětí zejména kvůli americkým protiíránským sankcím, které Washington zavedl poté, co Trump loni odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015.

Vztahy mezi oběma státy se ještě více vyostřily po zářijových útocích na dvě saúdskoarabská ropná zařízení. Z útoků, ke kterým se přihlásili Íránem podporovaní šíitští povstalci v Jemenu, Washington a Rijád viní Teherán. Ten to však odmítá.