Rusko po výbuchu u Severodvinska odpojilo od světové sítě další stanice měřící radiaci

Již čtyři stanice, které v Rusku monitorují úroveň radiace, se po nedávném výbuchu armádního zařízení odmlčely a neposílají data za hranice. Uvedla to mezinárodní Organizace pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO). Podle ní je tak možné, že ve vzduchu je více radiace, než ruské úřady tvrdí. Kreml ale vyzývá ke klidu. Předávání údajů podle něj není povinné, ale představuje „přísně dobrovolnou záležitost“.

Severodvinsk
Zdroj: Wikipedie Commons Autor: Perov V.

„CTBTO se v souladu s platnými pravidly spojil při první příležitosti s operátory stanic. Uvedli, že mají problémy se spojením a se sítí. Čekáme oznámení, kdy práce stanic či systému spojení bude obnovena v plném rozsahu,“ informoval mluvčí organizace.

Dva dny po raketovém testu u Severodvinska, po kterém 8. srpna podle úřadů krátkodobě stoupla radiace šestnáctinásobně, přestaly údaje předávat stanice v Dubně a Kirovu. Po dalších třech dnech následovaly stanice na Čukotce a na Altaji.

Do ruské části monitorujícího systému CTBTO spadá 36 objektů. Ministerstvo obrany, které je za tento systém zodpovědné, Interfaxu na dotaz ohledně výpadku čtyř stanic neodpovědělo. Podle ministerstva zahraničí předávání údajů organizaci není povinné, ale představuje „přísně dobrovolnou záležitost“.

Putin: Zvýšení radiace nehrozí

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí ujistil, že zvýšení radiace nehrozí, přesto však úřady podnikají všechny kroky, aby vyloučily jakékoliv ohrožení zdraví lidí. Podle Interfaxu úřady na severu Ruska kupují nové plynové masky pro civilisty.  

Ruské ministerstvo obrany 8. srpna oznámilo, že při nehodě na střelnici u Severodvinska zahynuli lidé. O den později státní agentura Rosatom oznámila, že při výbuchu rakety na námořní plošině přišli o život její pracovníci. Podle Interfaxu zahynuli dva pracovníci ministerstva obrany a pět pracovníků Rosatomu. Tři vojáci a tři specialisté Rosatomu byli zraněni.

Ruské úřady nepodaly žádné oficiální vysvětlení, proč výbuch způsobil zvýšení radiace. Zatímco ministerstvo obrany žádné podrobnosti nesdělilo, na sociálních sítích se objevily zprávy o zraněných, údajně hospitalizovaných až v Moskvě kvůli ozáření. V zóně výbuchu údajně pracují specialisté na sběr radioaktivního odpadu.