Ruští občané nemají do ničeho dloubat, vysvětluje Procházková informační mlhu kolem radiace

7 minut
Horizont ČT24: Tajnosti ruských úřadů kolem radiace a komentář Petry Procházkové
Zdroj: ČT24

Podle redaktorky Deníku N Petry Procházkové, která se dlouhou dobu zabývá děním v Rusku, jsou tajnosti úřadů po výbuchu u Bílého moře a následném zvýšení radiace součástí pokračující sovětské tradice. Jedním ze smyslů tohoto přístupu je podle ní udržení obrazu neomylného státu. V Horizontu ČT se rozhovořila také o motivaci Ruska vyvíjet raketu s jaderným pohonem, která podle mnohých dohadů 8. srpna na severu země vybuchla.

„Je to stará sovětská tradice, kdy stát nikdy neinformoval o žádných haváriích, a že jich bylo, z hlediska potřeb občanů. Vždy dával přednost tomu, aby hájil své zájmy,“ připomněla. Důvodů k tomu je podle ní několik. Nejdůležitější je udržení obrazu neomylného státu. „Občané se nemají o nic starat, do ničeho dloubat, nemají nic vědět. Mají si být jisti, že ten, kdo je ochrání a zaručí se za jejich bezpečnost, je neomylný stát,“ říká.

Velká část populace, pro niž je státní televize jediným zdrojem informací, ani nemá šanci vnímat dění v jiné perspektivě. Procházková však připomíná, že obrovské množství Rusů umí anglicky a díky internetu si můžou dohledávat informace. To je velký rozdíl proti sovětským dobám.

„I mezi těmito lidmi jsou však ti, kteří pokládají Západ za nepřítele a raději akceptují to, co jim říká jejich vedení. V Rusku se říká, že televize stále vítězí nad ledničkou,“ poznamenává novinářka.

Vývoj „zázračné“ zbraně

Obraz Západu jako nepřítele je podle ní i jedním z důvodů, proč by nebylo překvapivé, kdyby se potvrdily spekulace, že explodovala skutečně raketa s jaderným pohonem. Takovou zbraň nikdo na světě nemá a díky svému prakticky neomezenému doletu by mohla zaútočit kdekoliv na světě z nečekaného směru a vyhnout se při tom protiraketové obraně.

„Rusko má skutečně pocit, že je obkličováno nepřáteli. Nepřítel v podobě západní civilizace z ruských hlav a ruské mentality nikdy nezmizel,“ myslí si Procházková. Projevem onoho vnímaného obkličování je členství pobaltských států v NATO nebo snahy Ukrajiny odtrhnout se od postsovětského bloku vedeného Ruskem.

„To má obrovský psychologický vliv,“ poznamenává a doplňuje, že náklady na zbrojení od roku 2013 prudce rostou. Občané to schvalují, a to i na úkor svého blahobytu.

Přesto vnímá v ruské společnosti nový trend, který politické technology v Kremlu znervózňuje: drobné ekologické iniciativy. „Lidé protestují proti skládkám a třeba také proti radiaci. Proto se tento případ tak strašně zamlžil a utajoval. Už to není Sovětský svaz a lidé se leckdy nebojí vyjít do ulic právě kvůli životnímu prostředí,“ vysvětluje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Prezident Pavel je na návštěvě Japonska

Prezident Petr Pavel ve středu zahájil oficiální program na návštěvě Japonska. Odpoledne tamního času se vlakem přesunul do Hirošimy, kde uctil památku obětí výbuchu jaderné bomby z konce druhé světové války. Z Japonska se vrátí v neděli.
před 20 mminutami

Čínská školka dávala dětem do jídla barvu s olovem. Způsobila stovky otrav

Desítky regionálních úředníků a členů nemocničního personálu se manipulací se vzorky snažily tajit případ ze školky ve střední Číně, kde se přes 230 dětí otrávilo olovem. Zjistilo to oficiální vyšetřování, napsal web stanice BBC. Obsah jedovatého kovu v jídle více než 2000krát převyšoval státem povolenou normu.
před 21 mminutami

Když mladí muži nenávidí ženy. Recept na manosféru hledá Česko i Británie

Ideologie založené na nedůvěře a nenávisti k ženám v on-line světě získávají celosvětově na popularitě posledních zhruba deset let. Ve Velké Británii se proto rozhodli vydat nové školní pokyny, které mají dětem ukázat, jak se těmto trendům bránit. Rámec výchovy k vztahům, sexu a zdraví (RSHE) si klade za cíl pomoci chlapcům najít pozitivní vzory, a čelit tak rostoucímu šíření sexistického obsahu od influencerů z „manosféry“. Na narůstající problém upozorňují odborníci i v tuzemsku.
před 51 mminutami

Trump oznámil obchodní dohodu s Japonskem

Americký prezident Donald Trump v úterý večer (v noci na středu SELČ) oznámil obchodní dohodu s Japonskem. Na jejím základě podle něj asijská země investuje ve Spojených státech 550 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 11,5 bilionu korun) a bude platit takzvané reciproční clo ve výši patnácti procent.
před 2 hhodinami

Íránské rakety postihly v Izraeli také migranty z Ruska a Ukrajiny

Izrael oznámil, že v úterý sestřelil raketu vypálenou z Jemenu. Útok přišel měsíc poté, co skončila krátká izraelsko-íránská válka, během které právě kvůli raketám deset tisíc Izraelců přišlo o domovy. Celou pětinu z nich tvoří lidé, kteří do Izraele přišli nedávno, zejména z Ruska a Ukrajiny.
před 2 hhodinami

Ve věku 76 let zemřel rockový průkopník Ozzy Osbourne

Ve věku 76 let zemřela rocková legenda, zpěvák Ozzy Osbourne, informoval server BBC. Trpěl Parkinsonovou chorobou a nádorem na páteři. Kariéra „prince temnoty“ trvala přes padesát let a vynesla mu desítky ocenění. Nastartoval ji se skupinou Black Sabbath, v osmdesátých letech se dal na sólovou dráhu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zelenskyj podepsal zákon oslabující nezávislost protikorupčních úřadů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý po 22. hodině SELČ podepsal zákon, který omezuje nezávislost dvou klíčových protikorupčních úřadů v zemi, píše agentura Reuters. Večer přitom v Kyjevě a dalších městech vyšly do ulic stovky lidí, kteří požadovali prezidentské veto poté, co návrh zákona schválil parlament. Normu kritizovala rovněž Evropská unie, nevládní organizace i dotčené úřady, informoval dříve poslanec Jaroslav Železňak.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trump nechal zveřejnit dokumenty o sledování Martina Luthera Kinga

Americký prezident Donald Trump nechal zveřejnit na čtvrt milionu stránek o sledování a atentátu na bojovníka za rovná práva Martina Luthera Kinga. Držitele Nobelovy ceny za mír zavraždil palbou z pušky v roce 1968 v Memphisu uprchlý trestanec. Okolnosti atentátu ovšem vyvolaly řadu pochyb, a to i ze strany samotných potomků zavražděného lidskoprávního aktivisty. King snil o tom, jak si v USA jednou budou všichni rovni bez ohledu na barvu pleti. Jeho vražda vyústila v násilné nepokoje i v přijetí zákona, který ukončil diskriminaci při hledání bydlení.
před 11 hhodinami
Načítání...