V Moskvě protestovali „za čestné volby“ komunisté. Jiné opoziční strany povolení nedostaly

Ruští komunisté v sobotu v Moskvě uspořádali protestní mítink s heslem „Za čestné a transparentní volby“. Liberální opozice se tentokrát rozhodla pro individuální tiché protesty u různých památníků, které nevyžadují souhlas úřadů. S jednou výjimkou policie v Moskvě nezasahovala. Zatkla však dvanáct lidí, kteří protestovali v Petrohradě. 

Video Události
video

Události: V Moskvě protestovali komunisté

Na Sacharovově třídě, která je obvyklým místem konání moskevských protestních mítinků, se podle údajů policie sešlo kolem 4000 stoupenců komunistické strany. Ta je sice jen formální opozicí, protože je vůči vládní straně Jednotné Rusko obvykle loajální, nicméně proti vylučování opozičních kandidátů moskevskou volební komisí se nyní také postavila.

Výsledkem akce komunistů je podle agentury TASS rezoluce obsahující řadu obvinění vůči Jednotnému Rusku. Patří mezi ně „diskreditace“ volebního systému země a neustálé změny pravidel kvůli obavám z prohry.

Moskevská radnice většinu mítinků nepovolila

Na Sacharovově třídě chtěli původně demonstrovat i lidé z občanských sdružení a menších neparlamentních stran, ale radnice vydat povolení odmítla. Zamítavé stanovisko dostali i organizátoři opozičního mítinku na jiném místě. Přestože ohlásili účast jen 50 lidí, podle radních by bránili veřejné dopravě.

Zástupci opozice se ale přesto sešli na třech místech v centru Moskvy, u památníků Vladimira Šuchova, Vladimira Vysockého a také Naděždy Krupské se v krátkých intervalech střídali s plakáty. Protest jednoho člověka je totiž v souladu s právem, policie může zasáhnout až v případě shromáždění. Podle opozice jsou tak jednočlenné protesty východiskem, uvedl zpravodaj ČT Miroslav Karas.

Podle moskevských médií se kromě malého incidentu s policisty na Starém Arbatu dnes v metropoli nic vážnějšího nestalo. Hlášeny nebyly žádné násilné střety ani velké zásahy policie. Podle specializovaného serveru OVD-Info ale zatkla policie dvanáct lidí v Petrohradě, kde se zúčastnili protestní akce na podporu opozice v Moskvě.

Následující sobotu 24. srpna chtějí opoziční aktivisté svolat do Moskvy hned čtyři demonstrace. Žádná z nich ale nedostala povolení. Radnice doporučila organizátorům, aby akce svolali do čtvrti Marjino na jihovýchodním okraji města. Takové pokyny ale opoziční aktivisté většinou ignorují. Protest okrajové Libertariánské strany chystaný na neděli 25. srpna radnice povolila, není ale jasné, zda se vůbec uskuteční.

Bouře souvisí se zářijovými volbami

Protestní akce v Moskvě vyvolalo rozhodnutí městské a po odvolání i ústřední volební komise zamítnout kandidaturu víc než 50 opozičních politiků pro zářijové komunální volby. Důvodem byly údajné formální nedostatky při shromažďování podpisů potřebných k registraci.

Na prvních dvou nepovolených akcích 27. července a 3. srpna bylo zatčeno celkem přes 2000 lidí a jejich organizátorům hrozí až patnáctileté tresty.

„Protestní festival“, jak chystané nepokoje nazval list Kommersant, se ale bude týkat i jiných témat než komunálních voleb. Tuto neděli se v Moskvě uskuteční demonstrace a koncert na podporu sester Krestiny, Angeliny a Mariji Chačaturjanových, které čelí přísnému trestu za zabití svého tyranského otce. Akce je sice na první pohled apolitická, protestní potenciál ruského hlavního města ale nepochybně podpoří.