Savčenková propadla v parlamentních volbách, bývalá národní hrdinka dostala osm hlasů

Drtivou ránu politické kariéře bývalé armádní důstojnice a někdejší vězeňkyně v Rusku Nadije Savčenkové zasadily nedávné parlamentní volby, v nichž kontroverzní ukrajinská politička jako nezávislá kandidovala v Doněcké oblasti na východě země. Do parlamentu se nejen nedostala, ale její kandidaturu podpořilo pouhých osm voličů. Vyplývá to z protokolů o volebních výsledcích.

Nadija Savčenková
Zdroj: ČTK, AP Autor: Efrem Lukatsky

Někdejší důstojnice ukrajinského vojenského letectva se stala národní hrdinkou, když ji jako dobrovolnici zajali na východě země proruští separatisté a předali Rusům. Savčenková následně strávila dva roky v ruském vězení, kde několikrát držela hladovku. Po propuštění v roce 2016 se stala ukrajinskou poslankyní.

Jenže více než rok strávila Savčenková ve vazbě i na Ukrajině, kde byla obviněna z velezrady, z pokusu o státní převrat a z přípravy teroristického útoku. Obvinění z velezrady si vysloužila údajnou přípravou ozbrojeného útoku na kyjevský parlament s použitím granátů a automatických střelných zbraní.

Politička však obvinění odmítá jako snahu exprezidenta Petra Porošenka zbavit se oponentů. Na svobodu byla Savčenková propuštěna letos v polovině dubna, stíhání ale zastaveno nebylo. 

Savčenková neskrývala prezidentské ambice, po drtivém nástupu Volodymyra Zelenského k moci v dubnových prezidentských volbách spoléhala alespoň na poslanecký mandát. Ve volbách ovšem utrpěla drtivou porážku.