Europoslanci zvolili Niedermayera, Zahradila a Dlabajovou místopředsedy výborů

Tři čeští europoslanci uspěli ve středeční volbě místopředsedů výborů v Evropském parlamentu. Luděk Niedermayer (TOP 09) se stal prvním místopředsedou hospodářského a měnového výboru, jeho kolega Jan Zahradil (ODS) pak prvním místopředsedou výboru pro mezinárodní obchod a Martina Dlabajová (ANO) místopředsedkyní výboru pro rozpočtovou kontrolu. Naopak zatím neuspěl Tomáš Zdechovský, ten ale bude mít další šanci příští týden.

Niedermayer uvedl, že jeho cílem bude především pokračovat v rozdělané práci, které se ve vedení výboru věnoval už v minulém volebním období.

„Především oblast férového zdanění, prevence praní špinavých peněz, dokončení bankovní unie, ale i budoucí ekonomické vztahy se Spojeným královstvím jsou témata, která vyžadují velký kus práce na hledání kompromisního a zároveň funkčního řešení,“ uvedl europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB v tiskové zprávě Evropské lidové strany (EPP).

obrázek
Zdroj: ČT24

Zásadní je podle něj rovněž udržení fiskálních pravidel, která by měla pomoci zabránit tomu, aby státy prováděly neudržitelnou a nezodpovědnou rozpočtovou politiku.

Zahradil na Twitteru napsal, že se na své působení ve výboru pro mezinárodní obchod těší. „Čeká nás ratifikace obchodních dohod EU s Vietnamem a zeměmi Mercosur, dokončení obchodních jednání s Austrálií a Novým Zélandem, nový start jednání s USA a mnoho dalšího,“ uvedl europoslanec, který byl rovněž v nedávných eurovolbách lídrem konzervativní frakce ECR, a tedy jejím kandidátem na předsedu Evropské komise.

Dlabajová se stala místopředsedkyní ve vlivném výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT), na kterém se kromě jiného v minulém volebním období opakovaně probíraly otázky možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. „Toho, že mě kolegové potvrdili jako místopředsedkyni výboru pro rozpočtovou kontrolu, si velmi vážím. Beru to jako ocenění mé práce (v předešlém volebním období),“ sdělila Dlabajová.

obrázek
Zdroj: ČT24

Zdechovský zatím neprošel, volit se bude znovu příští týden

Zvolen naopak nebyl Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), jenž se ucházel o místopředsednickou funkci ve výboru pro zaměstnanost a sociální věci. Volba ale byla odložena na příští týden poté, co jako předsedkyně výboru neprošla kandidátka ECR a někdejší polská premiérka Beata Szydlová (PiS).

Už dopředu totiž liberální frakce Obnova Evropy avizovala, že nepodpoří žádné kandidáty polské PiS i maďarské vládní formace Fidesz, tedy vládních stran v zemích, které mají v EU potíže s kvalitou právního státu. Podle europoslance Zahradila byli podobným způsobem odmítáni i další lidé z protiimigračních formací, třeba ze španělské strany Vox či německé AfD, kandidující na místopředsednické funkce ve výborech EP.

V minulosti byl předsedou stálého výboru europarlamentu z českých europoslanců Miroslav Ouzký (ODS), který v letech 2007 až 2009 šéfoval výboru pro životní prostředí a který byl v letech 2004–2007 i místopředsedou Evropského parlamentu. V roce 2014 se pak předsedou významného výboru pro právní záležitosti stal také lidovecký europoslanec Pavel Svoboda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Kyjevě se ozvala série výbuchů, píší agentury

Série silných výbuchů se v sobotu v brzkých ranních hodinách ozvala v ukrajinském hlavním městě Kyjevě. S odvoláním na místní úřady o tom informovaly agentury Reuters a AFP. Ve městě byla aktivovaná protivzdušná obrana. Úřady varovaly před ruskými raketami a drony i mimo ukrajinskou metropoli.
před 2 hhodinami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Izrael jako první stát na světě uznal nezávislost Somalilandu

Izrael jako první stát na světě oficiálně uznal nezávislost Somalilandu, samozvané republiky odtržené od Somálska. S odvoláním na komuniké šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura AFP. Uznání odmítli ministři zahraničí Egypta, Somálska, Džibutska a Turecka.
před 9 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...