Příznivci Módího slaví. Předběžné výsledky šestitýdenních voleb připisují jeho straně jasné vítězství

Vládní nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího se prohlásila vítězem parlamentních voleb. Podle předběžných výsledků zveřejněných volební komisí získala 300 z 543 volených křesel v dolní komoře parlamentu, což znamená, že si pohodlně zajistí většinu. Zatím ale není jasné, kolik z odhadovaných 600 milionů odevzdaných hlasů už bylo sečteno. Sčítání se může protáhnout až do pátku.

Naréndra Módí
Zdroj: Reuters Autor: Adnan Abidi

„Společně se budeme rozvíjet. Společně budeme prosperovat. Společně vybudujeme silnou Indii pro všechny. Indie znovu vítězí!“ napsal na Twitteru Módí. „Je to obrovský mandát pro pozitivní politiku Naréndry Módího,“ uvedl k předběžným výsledkům mluvčí Indické lidové strany Narasimha Ráo.

Hlavní rival BJP, opoziční Indický národní kongres (INK) v čele s Ráhulem Gándhím z vlivné politické dynastie, zatím podle agentury AP vede pouze v 50 volebních okrscích. Gándhí už přiznal svou volební porážku a ztrátu parlamentního křesla v tradiční baště své rodiny, okrsku Amethi v severoindickém státě Uttarpradéš.

Podle indického zákona se ale kandidát může ucházet o poslanecký mandát ve více než jednom okrsku – a Gándhí vede o více než 400 000 hlasů v souboji o křeslo v jihoindickém státě Kérala. S největší pravděpodobností tedy v parlamentu chybět nebude.

Video Události
video

Události: Indové z nejnižší společenské kasty nevěří, že volby něco změní

„Musíme počkat na konečné výsledky, ale v tuto chvíli to nevypadá pro Indický národní kongres dobře,“ podotkl mluvčí strany.

V 545členné dolní komoře parlamentu volí 543 poslanců lid a dva členy z řad anglo-indické komunity jmenuje prezident.

„Indie je více kontinent než země. V příměru například k Evropské unii odpovídá spíše celé Unii než jedinému státu uvnitř. Dělí ji četné komunity, kultury a jazyky, takže jakékoli celonárodní volby se mění v sérii regionálních soutěží a političtí představitelé jednotlivých států jsou v ní důležitými hráči.“

Ruchir Sharma

komentátor deníku The Guardian

Lidé slaví v ulicích

Před sídlem Indické lidové strany se ve čtvrtek sešly stovky jásajících příznivců BJP s podobiznami premiéra Módího v rukou, provolávali stranické slogany, bubnovali na bubínky a odpalovali rachejtle. Indické akcie v reakci na očekávané Módího vítězství vzrostly na rekord, uvedla agentura Reuters.

Devětadvacetiletý podnikatel Móhit Šarma agentuře AP řekl, že Indie nikdy neměla takového premiéra, jako je Módí. „Když političtí vůdci v minulosti vyhráli volby, seděli v klimatizovaných místnostech a nebyli v kontaktu s obyčejnými lidmi. Módí je jiný,“ uvedl Šarma. 

Indická lidová strana podle odborníků dobře využila moc sociálních sítí, včetně Twitteru, kde je Módí s Barackem Obamou a Donaldem Trumpem v trojici politiků s nejvíce sledujícími na světě.

Členové volební komise v Bombaji nesou stroje na sčítání hlasů
Zdroj: REUTERS
Autor: Francis Mascarenhas

Módí si získává sympatie občanů postupem vůči Pákistánu

Letošní parlamentní volby, které se v Indii konaly v etapách od 11. dubna do 19. května, byly vnímány jako referendum o vládě premiéra Módího, jehož hospodářská politika se v poslední době stále častěji stávala terčem kritiky. Růst nyní šesté největší ekonomiky světa se v posledním desetiletí zpomalil a nezaměstnanost dosáhla nejvyšší úrovně od 70. let minulého století, uvedl zpravodajský server BBC.

Kritici Módího poukazují na to, že nynější premiér nedostál svým předvolebním slibům z roku 2014, například vytvořit pracovní místa pro mladé Indy, a spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie na úkor 172 milionů muslimů a dalších náboženských menšin.

Módího popularita ale navzdory tomu zůstává vysoká, čemuž podle expertů napomohlo i nedávné napětí mezi Indií a jejím rivalem Pákistánem, které vyvolal sebevražedný atentát, při němž v únoru v Kašmíru zahynulo 44 členů indické polovojenské policie. Indie obviňuje Pákistán, že podporuje islamistické hnutí, které se k útoku přihlásilo, a Módího vláda ihned podnikla rozhodné kroky a provedla v Pákistánu odvetné nálety na údajné cíle radikálů.

Indické parlamentní volby v číslech
Zdroj: BBC, ČTK, The Hindu