Demokratická senátorka Warrenová vyzvala k zahájení procesu sesazení Trumpa

Americký kongres by měl podle demokratické senátorky Elizabeth Warrenové zahájit proces impeachmentu současného prezidenta Donalda Trumpa. Důvodem je zpráva zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, kterou ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti. Podle té se Rusko pokusilo ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016. Otevřená zůstala otázka, jestli prezident bránil samotnému vyšetřování. Zpráva to nepotvrdila, ale ani nevyvrátila.

Senátorka Elizabeth Warrenová v pátek jako první z uchazečů o demokratickou prezidentskou nominaci veřejně vyzvala, aby Kongres proces sesazení současného prezidenta zahájil.

„Vážnost těchto pochybení vyžaduje, aby volení zástupci obou stran odložili své politické ohledy a dostáli své ústavní povinnosti. To znamená, že by sněmovna měla zahájit proces sesazení prezidenta Spojených států,“ napsala na Twitteru Warrenová.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v pátek tuto možnost odmítla komentovat. Pelosiová, která byla v pátek v severoirském Belfastu, totiž podle svých slov považuje za nevhodné, aby prezidenta kritizovala ze zahraničí.

Pelosiová nicméně uvedla, že Kongres má odpovědnost za dohled nad americkou demokracií a že této povinnosti bude dbát. „Nezáleží na problému či výzvě, kterým budeme čelit, Kongres Spojených států své přísaze chránit a bránit ústavu Spojených států a chránit naši demokracii dostojí,“ řekla.

Muellerovu zprávu zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek

Robert Mueller, jehož zprávu včetně začerněné utajované části ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, zjistil, že Rusko se pokoušelo ovlivnit prezidentské volby v roce 2016, ale Trump, jeho štáb a ani jiný Američan s Moskvou nespolupracoval. Otázku, zda Trump bránil vyšetřování, nechal Mueller otevřenou, věnovat by se jí tak mohl Kongres.

Demokratický předseda právního výboru sněmovny Jerrold Nadler obsílkou požádal o předání plné verze Muellerovy zprávy. Zdůvodnil to tím, že začerněné pasáže ponechávají většinu Kongresu v temnotě. Resort spravedlnosti ale v pátek necenzurovanou verzi zprávy vydat odmítl s tím, že je to „předčasné“ a „zbytečné“.

Deník The New York Times spočítal, že zatmaveno je zhruba deset procent 448stránkového dokumentu. Většina nečitelného textu je utajována kvůli neskončenému vyšetřování (69 procent), dále jsou neveřejné výpovědi před velkou porotou (18 procent), utajované informace (osm procent) a informace týkající se ochrany soukromí (pět procent).

O možném pokusu demokratů zbavit prezidenta úřadu ústavní žalobou se v USA dlouhodobě spekuluje. Demokratické vedení dosud vždy uvádělo, že tento krok bude záviset na výsledku Muellerovy práce.

Podle Reuters demokratičtí lídři nechtějí Trumpa nyní odvolat, protože v USA se za rok a půl budou konat prezidentské volby. Demokraté navíc ovládají jen Sněmovnu reprezentantů, naopak Senát je pod kontrolou republikánů, kteří takový postup nepřipustí.