Pojišťovna Groupama nabídla 1300 dubů ze svých lesů na obnovu dřevěné konstrukce katedrály

Hodnota přislíbených darů na rekonstrukci pařížské katedrály Notre-Dame, kterou v pondělí poničil požár, dosáhla téměř miliardy eur (25,7 miliardy korun). Uvedl to francouzský novinář a moderátor Stéphane Bern, který se ve svých rozhlasových a televizních pořadech věnuje francouzské historii a památkám. Vyšetřovatelé zatím nemají kvůli bezpečnosti přístup dovnitř katedrály a potrvá týdny a možná i měsíce, než bude jasné, jak velké škody oheň uvnitř napáchal, napsal francouzský deník Le Figaro.

Katedrála Notre-Dame po požáru
Zdroj: Reuters Autor: Gonzalo Fuentes

Díky sbírce vyhlášené soukromou neziskovou nadací Fondation du patrimoine se již v úterý večer shromáždilo 136,3 milionu eur.

Dalšími částkami chtějí přispět významné francouzské firmy a podnikatelé, 200 milionů eur shodně přislíbily rodina dědičky kosmetické firmy L'Oréal Francoise Bettencourtové Meyersové a rodina Arnaultových, které patří koncern LVMH vyrábějící luxusní zboží. Po 100 milionech eur hodlají věnovat miliardář Francois-Henri Pinault, šéf mezinárodní luxusní skupiny Kering, a energetická společnost Total.

Video Události
video

Události: O budoucí podobě katedrály Notre-Dame rozhodne konkurz

Pařížská radnice na renovaci chrámu uvolnila 50 milionů eur a region Île-de-France deset milionů eur. Peníze na opravu slavné gotické památky vybírají i další nadace, uvedla na svém webu rozhlasová a televizní stanice RTL.

Sbírku na opravu katedrály vyhlásila i Česká biskupská konference. Za necelý den se vybralo 85 tisíc korun, což je podle mluvčí Moniky Klimentové nadstandardní zájem. Další sbírku slíbilo vyhlásit ministerstvo kultury, to ale čeká na vyjádření dalších resortů.

Katedrála nebyla pojištěná

Rekonstrukce katedrály poškozené požárem bude podle prvních odhadů stát přes miliardu eur. Francouzské sdružení pojišťoven podle deníku Le Monde potvrdilo, že chrám pojištěný nebyl, neboť jej vlastní stát, který je tím pádem i pojišťovatelem. Tento systém je ve Francii uplatňován od konce 19. století. Břímě financování renovace tak připadne na stát.

Podíl pojišťoven ale nelze vyloučit, protože požár podle předběžných zjištění souvisel se současnými opravami památky. Na nich se podílelo pět firem, a ty pojištění uzavřené mají.

Například pojišťovna Groupama, která je současně třetím největším soukromým vlastníkem lesů ve Francii, nabídla 1300 dubů na obnovu dřevěné konstrukce katedrály. Počet není náhodný. Dřevěná opora vznikla právě z tohoto počtu stromů. Historicky se jí proto přezdívá „les“ katedrály Notre-Dame. Staleté duby by pocházely z Normandie, konkrétně z departementu Eure. Jak ale upozorňují odborníci, zatím není jasné, zda bude při obnově památky znovu použito dřevo.

Katedrála Notre-Dame
Zdroj: Wikipedia.org, BBC, ČT24

Požár vyšetřuje padesátičlenný tým 

Požárem Notre-Dame se zabývá pět desítek policejních vyšetřovatelů. V pondělí vyslechli na třicet svědků, především dělníky, kteří pracovali na opravách chrámu, a pracovníky ostrahy. Další výslechy jsou v plánu ve středu. Policisté ale kvůli bezpečnosti zatím nemohou dovnitř památky.

Úřad pařížského prokurátora již v pondělí sdělil, že oheň podle předběžných zjištění vznikl neúmyslným zaviněním, podle nezávislých odborníků nejspíš v souvislosti s projektem renovace špičky kostelní věže.

„Vyšetřovatelé procházejí množství důkazů, aby zjistili, zda příčinou byla lidská chyba, nebo technické selhání,“ píše Le Figaro. Policisté dávají dohromady sled událostí, kamerové záznamy a seznamy svědků.

Prokurátor Rémy Heitz v úterý potvrdil, že protipožární alarm hlásil anomálii už v 18:20, ale příslušný pracovník žádný oheň nezaznamenal. Podle zdrojů listu Le Parisien se tak mohlo stát proto, že kvůli počítačové chybě alarm nahlásil špatný sektor. Ztraceny tak byly cenné minuty.

Hlásič se nově rozezněl v 18:43, a to už byly vidět plameny v úrovni krovu. Katedrála, kde se konala mše, byla mezitím evakuována.

Video Studio ČT24
video

Historik umění Kuthan: Oprava rozhodně nebude trvat jen roky

Pařížští hasiči odmítli, že by přijeli pozdě

Pařížští hasiči ve středu odmítli, že by k požáru katedrály v pondělí dorazili se zpožděním. Jejich včasný a masivní zásah naopak zachránil dvě čelní věže, a možná tak zabránil zřícení celého kostela, uvedl mluvčí hasičů Gabriel Plus. Tři velká kruhová okna, takzvané rozety, jsou podle něj po požáru v dobrém stavu, zřítit by se ale mohly štíty, v nichž jsou dvě z nich zasazeny.

„Od okamžiku, kdy nás zavolali, jsme nenabrali žádné zpoždění,“ uvedl Plus. Hasiči podle něj u katedrály byli za méně než deset minut. Pokud by nezasáhli včas a v takovém počtu, oheň by podle mluvčího zasáhl i dvě čelní věže gotického chrámu, které se mohly následně zbortit.

„Je jasné, že kdybychom nebyli tak rychlí, dvě čelní věže by se zřítily, to můžu říct s jistotou,“ uvedl také zástupce ředitele pařížských hasičů Philippe Demay.

Hasiči a statici podle Pluse nadále zjišťují, jak moc je katedrála poškozená a kde je třeba rychle zasáhnout, aby se zabránilo dalším škodám. Z věnce kaplí obklopujícího hlavní chrámovou loď hasiči také vynesli další umělecké předměty, které jsou podle nich rovněž v dobrém stavu.

Po zhodnocení situace by měli hasiči zakrýt chrám bez střechy „deštníkem“, který zabrání poškození památek působením povětrnostních podmínek. Jak bude tento „deštník“ vypadat, ale zatím není jasné.

Hrozí nedostatek řemeslníků, podle historika je třeba rukodělná práce

Katedrála přišla při požáru o střechu, vysokou věž a zřítila se také část klenby. Renovaci by mohl zkomplikovat nedostatek kvalifikovaných tesařů, pokrývačů nebo kameníků. Agentuře AFP to řekl Jean-Claude Bellanger, představitel francouzského sdružení řemeslníků a výrobců, které zajišťuje výchovu učňů.

„Kvůli rekonstrukci je potřeba, abychom od září získali do učení 100 kameníků, 150 tesařů a 200 pokrývačů,“ uvedl Bellanger. Podle něj jsou řemesla málo oceňovaná a mladé lidi nelákají. Pokud se situace nezlepší, hrozí, že prioritu dostane Notre-Dame, ale stane se tak na úkor ostatních stavenišť, dodal. 

Historik umění Jiří Kuthan předpokládá, že rekonstrukční práce by mohly vypadat jako v Kolíně nad Rýnem. „Jsou významné obrovské stavby, kde se po staletí nepřetržitě pracuje. U ohromné katedrály v Kolíně nad Rýnem je huť, která má mnohasetletou tradici a která na katedrále neustále obměňuje vadné součásti. Huť samozřejmě disponuje kameníky a dalšími řemeslníky, kteří ovládají staré technologie,“ řekl Kuthan ve vysílání ČT24.

Kromě tesařů, pokrývačů a kameníků budou pro renovaci katedrály nezbytní také skláři, umělečtí truhláři a pozlacovači, napsal list Le Parisien.