V syrské Dúmě se útočilo látkou s chlorem, potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní

Toxická látka obsahující chlor byla použita jako zbraň při útoku na syrské město Dúmá loni v dubnu, uvádí ve své konečné zprávě o incidentu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Mandát vyšetřování této mezinárodní organizace však na rozdíl od jiných případů nezahrnoval připsání viny kterékoli straně konfliktu, napsala agentura AP.

Organizace při analýze důkazů nalezla „dostatečná zdůvodnění pro závěr, že 7. dubna 2018 byla jako zbraň použita toxická chemikálie“. V aktuálním prohlášení dodává, že použitá látka obsahovala chlor. Celá zpráva o vyšetřování byla údajně odeslána Radě bezpečnosti OSN.

Při zkoumaném incidentu přišlo o život kolem čtyřiceti lidí. Dúmá byla začátkem loňského dubna poslední baštou povstalců v oblasti východní Ghúta u Damašku a 7. dubna jej bombardovala vojska syrské vlády.

Z použití chemických zbraní vinily syrskou vládu západní země, Damašek podpořilo Rusko

Podle organizace Bílé přilby napojené na povstalce tehdy syrský režim použil chemické zbraně. Totéž tvrdí i některé západní země, včetně USA, Německa či Francie. Damašek a jeho spojenec Rusko to odmítají. USA, Británie a Francie v reakci na útok v Dúmě o týden později bombardovaly několik syrských vládních budov.

Experti z Organizace pro zákaz chemických zbraní se do Dúmy dostali až 21. dubna. Odebrali zde vzorky z místa útoku i tkáně obětí, také provedli rozhovory se svědky a toxikologické i balistické analýzy, píše AP. Vzorky podrobili analýze v laboratoři v Nizozemsku a v národních laboratořích členských zemí OPCW. Už loni v červenci konstatovali, že se nenašly stopy po nervově paralytické látce, jakou je například sarin.

Používání chloru jako zbraně zakazuje Úmluva o chemických zbraních, kterou Sýrie ratifikovala v roce 2013. Podle OPCW je ale tento plyn stejně jako sarin v syrské občanské válce opakovaně používán.