V syrské Dúmě se útočilo látkou s chlorem, potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní

Toxická látka obsahující chlor byla použita jako zbraň při útoku na syrské město Dúmá loni v dubnu, uvádí ve své konečné zprávě o incidentu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Mandát vyšetřování této mezinárodní organizace však na rozdíl od jiných případů nezahrnoval připsání viny kterékoli straně konfliktu, napsala agentura AP.

Oběti chemického útoku v Dúmá
Zdroj: ČTK/AP Autor: neznámý

Organizace při analýze důkazů nalezla „dostatečná zdůvodnění pro závěr, že 7. dubna 2018 byla jako zbraň použita toxická chemikálie“. V aktuálním prohlášení dodává, že použitá látka obsahovala chlor. Celá zpráva o vyšetřování byla údajně odeslána Radě bezpečnosti OSN.

Při zkoumaném incidentu přišlo o život kolem čtyřiceti lidí. Dúmá byla začátkem loňského dubna poslední baštou povstalců v oblasti východní Ghúta u Damašku a 7. dubna jej bombardovala vojska syrské vlády.

Z použití chemických zbraní vinily syrskou vládu západní země, Damašek podpořilo Rusko

Podle organizace Bílé přilby napojené na povstalce tehdy syrský režim použil chemické zbraně. Totéž tvrdí i některé západní země, včetně USA, Německa či Francie. Damašek a jeho spojenec Rusko to odmítají. USA, Británie a Francie v reakci na útok v Dúmě o týden později bombardovaly několik syrských vládních budov.

Experti z Organizace pro zákaz chemických zbraní se do Dúmy dostali až 21. dubna. Odebrali zde vzorky z místa útoku i tkáně obětí, také provedli rozhovory se svědky a toxikologické i balistické analýzy, píše AP. Vzorky podrobili analýze v laboratoři v Nizozemsku a v národních laboratořích členských zemí OPCW. Už loni v červenci konstatovali, že se nenašly stopy po nervově paralytické látce, jakou je například sarin.

Používání chloru jako zbraně zakazuje Úmluva o chemických zbraních, kterou Sýrie ratifikovala v roce 2013. Podle OPCW je ale tento plyn stejně jako sarin v syrské občanské válce opakovaně používán.