Španělská pravice vyšla do ulic. Tisíce lidí v Madridu brojily proti ústupkům separatistům v Katalánsku

Tisíce lidí požadovaly na demonstraci v centru Madridu konec levicové vlády, která své odpůrce pobouřila jednáním s katalánskými separatisty. Lídrům pravicových lidovců a strany Ciudadanos se nelíbí postup premiéra Pedra Sáncheze, který loni nastoupil do čela vlády se slibem, že se pokusí uklidnit napětí.

Protivládní protest v Madridu
Zdroj: REUTERS Autor: Sergio Perez

Demonstranti se před polednem sešli na hlavním madridském náměstí Plaza de Colón. Mnozí měli v rukou španělské vlajky, provolávali hesla na podporu španělských bezpečnostních složek a žádali rezignaci premiéra, uvedla agentura AP.

Do protestu se zapojili i příznivci krajně pravicové strany Vox. „Čas Sánchezovy vlády se naplnil,“ řekl davu předseda Lidové strany (PP) Pablo Casado. Ve svém projevu vládu obvinil i z toho, že se se separatisty domlouvá mimo zraky veřejnosti a vyzval lidi, aby za to vládní stranu potrestali v nadcházejících regionálních volbách v květnu.

Levicová vláda nabídla katalánským separatistům jednání a oznámila, že je svolná k některým ústupkům, například poskytnout regionu větší finanční nezávislost.

Protivládní protest v Madridu
Zdroj: REUTERS
Autor: Sergio Perez
V pátek ale vicepremiérka Carmen Calvová oznámila, že vyjednávání s katalánským vedením končí, protože separatisté stále požadují referendum o nezávislosti, které je pro centrální vládu nepřijatelné.

Nad Španělskem se vznáší hrozba předčasných voleb

Sánchezova vláda nahradila předchozí pravicový kabinet loni v červnu, má však nelehkou pozici, protože v parlamentu musí spoléhat na podporu levicové strany Podemos, katalánských nacionalistů a dalších menších stran.

Už tento týden ji čeká klíčové hlasování o rozpočtu na letošní rok, který bez podpory katalánských stran zřejmě nemá šanci projít. Pokud by vláda nedokázala rozpočet prosadit, hrozilo by nejspíš vypsání předčasných voleb.