Katalánská krize se vyřeší tak za 20 let, odhaduje španělský ministr

Krize v Katalánsku, kde separatisté požadují odtržení tohoto autonomního regionu od Španělska, se vyřeší tak za dvacet let. Odhaduje to španělský ministr zahraničí Josep Borrell. Podle šéfa španělské diplomacie, jenž je také Katalánec, není jádro problému ve vztahu Madridu a Barcelony, ale v rozdělené katalánské společnosti.

„Bude to ještě dlouhá cesta. Pokud uspějeme, tak za dvacet let,“ očekává Borrell ve věci sjednocení rozdělené katalánské společnosti. Připustil však, že nynější situace je lepší než před třemi měsíci.

„Nyní jsme si blíže, více komunikujeme,“ uvedl Borrell s odkazem na nástup nové vlády v Madridu začátkem června. Než se premiérem stal socialista Pedro Sánchez, vztahy centrální vlády s katalánským vedením byly podle Borrella rozbité.

Jak vysvětlíte mlácení lidí, kteří přišli volit?

Borrell také zkritizoval předchozí vládu Mariana Rajoye za to, že se nesnažila o dialog a v přístupu k separatistické vládě v Katalánsku dělala chyby. Jako příklad uvedl referendum o nezávislosti z loňského 1. října, jemuž se předchozí španělská vláda snažila zabránit soudně i silou, protože podle ní odporovalo ústavě.

Zásah španělské policie proti voličům v Katalánsku
Zdroj: Reuters

„Obraz Španělska tím velmi utrpěl,“ řekl Borrell s odkazem na zásah španělské policie při říjnovém referendu. „Těžko to pak šlo nějak vysvětlit světu, se záběry, na nichž policie mlátí někoho, kdo chce jít volit,“ připomněl loňské události Borrell.

Šéf španělské diplomacie zdůraznil, že v jeho zemi je úplná demokracie. „Jsme dokonce před Belgií, která nám přitom uděluje lekce,“ uvedl Borrell s odkazem na žebříček Světové banky, nespecifikoval ale, z jakého období srovnání pochází. Do Belgie uteklo loni několik katalánských exministrů poté, co je španělská vláda sesadila a španělská prokuratura obvinila ze vzpoury. Belgický soud letos zamítl jejich vydání do Španělska.

Borrell také připomněl, že katalánská společnost není jednotná v názoru na odtržení od Španělska. „Čtyřicet sedm procent (obyvatel) nestačí pro jednostranné vyhlášení nezávislosti,“ uvedl španělský ministr s odkazem na jeden z nedávných průzkumů. Podle jiné ankety, kterou přinesl tento měsíc internetový deník El Espaňol, si odtržení od Španělska přeje 51,1 procenta Katalánců. V témže průzkumu 53 procent Katalánců odpovědělo, že si myslí, že separatisté svého cíle dříve či později dosáhnou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 1 hhodinou

Trump zahájil návštěvu trojice zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu: Saúdské Arábii, Kataru a Spojených arabských emirátech. Cílem jeho návštěvy jsou zejména obchodní dohody a jednání o obřích investicích těchto bohatých ropných zemí do americké ekonomiky. Očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či rozhovory o Íránu nebo Sýrii. Trump avizoval „převratné“ oznámení.
10:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Britská policie zadržela podezřelého ze zapálení domu premiéra Starmera

Britská policie zadržela v úterý nad ránem muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují jednadvacetiletého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.
před 2 hhodinami

Japonští „kravaťáci“ sdílí radost z roztleskávání

Mění činnost, dresscode však ne. Členové japonské akrobatické skupiny Cheer Re-Man’s přes týden pracují v kancelářích, po víkendech se ale scházejí u netradičního koníčku – roztleskávání. Svou vášeň sdílí i s ostatními, když nedávno úspěšně působili v britské talentové soutěži nebo při veřejném vystoupení v Tokiu.
před 2 hhodinami

Kandidátku na starostku na jihu Mexika v přímém přenosu zastřelili

V mexickém státě Veracruz zastřelili během volební kampaně kandidátku na starostku a tři další lidi. Útok se stal v neděli a v pondělí ho potvrdila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová, podle níž zatím není jasný motiv činu. Zavražděná kandidátka patřila k vládní straně Morena. Podle agentury AP jde už o druhého zavražděného kandidáta před červnovými volbami ve státě Veracruz.
před 2 hhodinami

Boje mezi ozbrojenými skupinami v Libyi si vyžádaly šest obětí

V libyjském hlavním městě Tripolisu v noci na úterý vypukly násilné střety mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami, kvůli kterým zemřelo šest lidí. Stalo se tak poté, co se rozšířily zprávy o zabití vůdce jedné z nich, uvedla agentura AFP.
06:02Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Německo zakázalo spolek odpůrců republiky

Německý ministr vnitra Alexander Dobrindt v úterý zakázal spolek Království Německo (Königreich Deutschland), který byl největším sdružením takzvaných říšských občanů v Německu. V tiskové zprávě o tom v úterý informovalo německé ministerstvo vnitra. Policie podnikla v této souvislosti ráno razie v sedmi spolkových zemích a zadržela čtyři lidi. Říšští občané odmítají uznávat existenci spolkové republiky.
před 5 hhodinami

FBI se má místo „bílých límečků“ zaměřit na přistěhovalce

Vedení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) dalo pokyn svým agentům, aby se více zaměřili na vyšetřování související s přistěhovalectvím než na hospodářskou kriminalitu vysoce postavených osob. Agentuře Reuters to sdělili čtyři lidé obeznámení s touto záležitostí.
06:36Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...