Kuciaka před vraždou špehovali. Snímky ze sledování zveřejnila italská televize

Veřejnosti dosud neznámé fotografie ze sledování zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka zveřejnila italská veřejnoprávní stanice RAI 1. Snímky na Slovensku získala italská investigativní novinářka Maria Grazia Mazzolaová. Podle Denníku N záběry pořídil bývalý šéf slovenské civilní kontrarozvědky Péter Tóth, který nyní spolupracuje jako utajovaný svědek s policií.

Video Události
video

Zpravodaj ČT Mathé: Jde o potvrzení, že stále unikají informace z vyšetřovacího spisu

„Špehovaný, sledovaný, odposlouchávaný: tyto fotografie… dokazují, že investigativní novinář Ján Kuciak byl sledován a špehován před vraždou z 21. února minulého roku,“ říká v reportáži ze Slovenska italská novinářka, která se ve své práci věnuje mimo jiné činnosti mafie. Fotografie zachycují novináře většinou na ulici.

Kuciaka před vraždou z loňského roku sledoval podle Denníku N někdejší šéf Slovenské informační služby (SIS) Péter Tóth. Poté, co byla z objednání Kuciakovy vraždy obviněna Alena Zsuzsová, se Tóth údajně sám přihlásil na policii a začal s vyšetřovateli spolupracovat jako utajený svědek. Právě od něj policisté získali fotografie ze sledování mladého novináře. Denník N uvedl, že Tóth sledoval i jiné novináře.

Denník N: Tóth pracoval pro Kočnera

Bývalý šéf SIS přitom údajně pracoval na objednávku kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který je podle nepotvrzených informací tisku podezřelý z objednávky reportérovy vraždy. Kočner je od loňského června ve vazbě v jiném případu.

O Kuciakovi chtěl Kočner podle Denníku N získat informace, které by později použil k jeho veřejné diskreditaci. Fotografie podle slovenského listu později posloužily i vrahovi Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. 

Kuciak psal i o italské mafii

Kuciak psal o kontroverzních slovenských podnikatelích, ale také o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, spojovaných médii s mafií, a o vazbách jednoho z nich na již bývalého slovenského premiéra Roberta Fica. Že Kuciak psal také o kalábrijské mafii 'Ndranghetě, připomíná ve své reportáži i italská novinářka Mazzolaová.

Novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelili v únoru loňského roku v obci Veľká Mača východně od Bratislavy. Slovenská policie v září zadržela a obvinila z dvojnásobné vraždy čtyři osoby, mezi nimiž je podle prokuratury i vrah. 

Vražda vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi. V zájmu jejího řešení podal premiér Robert Fico loni v březnu demisi. Tříčlenná koalice se pak dohodla na sestavení nového kabinetu, ve kterém zůstala většina ministrů předchozí vlády. Premiérem se stal místopředseda Ficovy strany Smer-sociální demokracie Peter Pellegrini.