Kuciaka před vraždou špehovali. Snímky ze sledování zveřejnila italská televize

Zpravodaj ČT Mathé: Jde o potvrzení, že stále unikají informace z vyšetřovacího spisu (zdroj: ČT24)

Veřejnosti dosud neznámé fotografie ze sledování zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka zveřejnila italská veřejnoprávní stanice RAI 1. Snímky na Slovensku získala italská investigativní novinářka Maria Grazia Mazzolaová. Podle Denníku N záběry pořídil bývalý šéf slovenské civilní kontrarozvědky Péter Tóth, který nyní spolupracuje jako utajovaný svědek s policií.

„Špehovaný, sledovaný, odposlouchávaný: tyto fotografie… dokazují, že investigativní novinář Ján Kuciak byl sledován a špehován před vraždou z 21. února minulého roku,“ říká v reportáži ze Slovenska italská novinářka, která se ve své práci věnuje mimo jiné činnosti mafie. Fotografie zachycují novináře většinou na ulici.

Kuciaka před vraždou z loňského roku sledoval podle Denníku N někdejší šéf Slovenské informační služby (SIS) Péter Tóth. Poté, co byla z objednání Kuciakovy vraždy obviněna Alena Zsuzsová, se Tóth údajně sám přihlásil na policii a začal s vyšetřovateli spolupracovat jako utajený svědek. Právě od něj policisté získali fotografie ze sledování mladého novináře. Denník N uvedl, že Tóth sledoval i jiné novináře.

Denník N: Tóth pracoval pro Kočnera

Bývalý šéf SIS přitom údajně pracoval na objednávku kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který je podle nepotvrzených informací tisku podezřelý z objednávky reportérovy vraždy. Kočner je od loňského června ve vazbě v jiném případu.

O Kuciakovi chtěl Kočner podle Denníku N získat informace, které by později použil k jeho veřejné diskreditaci. Fotografie podle slovenského listu později posloužily i vrahovi Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. 

Kuciak psal i o italské mafii

Kuciak psal o kontroverzních slovenských podnikatelích, ale také o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, spojovaných médii s mafií, a o vazbách jednoho z nich na již bývalého slovenského premiéra Roberta Fica. Že Kuciak psal také o kalábrijské mafii 'Ndranghetě, připomíná ve své reportáži i italská novinářka Mazzolaová.

Novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelili v únoru loňského roku v obci Veľká Mača východně od Bratislavy. Slovenská policie v září zadržela a obvinila z dvojnásobné vraždy čtyři osoby, mezi nimiž je podle prokuratury i vrah. 

Vražda vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi. V zájmu jejího řešení podal premiér Robert Fico loni v březnu demisi. Tříčlenná koalice se pak dohodla na sestavení nového kabinetu, ve kterém zůstala většina ministrů předchozí vlády. Premiérem se stal místopředseda Ficovy strany Smer-sociální demokracie Peter Pellegrini.