Rusko nevymění zadržené ukrajinské námořníky za summit s Trumpem

Kreml v pátek odmítl americkou podmínku, že se mohou prezidenti Vladimir Putin a Donald Trump sejít až poté, co Rusko vrátí Ukrajině lodě a námořníky zadržené v Kerčském průlivu. Americký postoj podle Moskvy osud ukrajinských námořníků neovlivní. Současně Rusko ujišťuje, že má o schůzku s USA na nejvyšší úrovni nadále zájem.

Video Události ČT: Rusko nevymění zadržené ukrajinské námořníky za summit s Trumpem
video

Události ČT: Rusko nevymění zadržené ukrajinské námořníky za summit s Trumpem

Zdroj: ČT24

Putinův mluvčí reagoval na čtvrteční vyjádření Trumpova poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona, podle kterého se americký prezident se svým ruským protějškem nesejde, dokud Moskva nepropustí zadržené ukrajinské námořníky a jejich plavidla. „V dohledné době nevidím podmínky (vhodné) pro uspořádání takové schůzky, pokud lodě a jejich posádky nebudou propuštěny,“ řekl Bolton.

„Nepochybně takové (americké) stanovisko nemůže být důvodem k narušení chodu soudního řízení a vyšetřování, které se vede proti narušitelům hranic Ruské federace,“ řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Jsme nadále přesvědčeni, že tato schůzka (prezidentů) je ve stejné míře potřebná jak Moskvě, tak Washingtonu.“

Zdůraznil, že ruská strana je nadále připravena jak na schůzku na nejvyšší úrovni, tak i na jednání na jiných úrovních o naléhavých problémech ve vztazích obou velmocí a o globální bezpečnosti.

Uvěznění námořníci

Rusko na konci listopadu uvěznilo čtyřiadvacet ukrajinských námořníků a zabavilo tři jejich lodě při ozbrojeném incidentu v Kerčském průlivu, který odděluje Černé a Azovské moře. Moskva tvrdí, že ukrajinská vojenská plavidla porušila ruské výsostné vody, což Kyjev popírá.

Námořníci nyní čekají v moskevské vazební věznici na soud. Kreml dal najevo, že o jejich osvobození či výměně je ochoten hovořit až po vynesení rozsudku. Ve vazbě mají být do 25. ledna, hrozí jim šest let vězení.

Trump s odkazem na kerčský incident odvolal schůzku s Putinem plánovanou na přelom listopadu a prosince do Buenos Aires, kde se sešli nejvyšší představitelé států sdružených ve skupině G20. Na Twitteru napsal, že do vyřešení rusko-ukrajinského incidentu je v zájmu všech stran rokování zrušit.

Moskva všechny výzvy ze světa k propuštění ukrajinských námořníků odmítá a chystá se je soudit za to, co nazývá nezákonným překročením ruských hranic.

Neuralgický bod leží v Kerči

Hlavním bodem sporu je pak Kerčský průliv, přes který Rusko postavilo most na anektovaný Krym. Ukrajina anexi poloostrova odmítá uznat a trvá na svobodě plavby průlivem, zaručené předchozími dohodami a mezinárodními úmluvami.

Rusko naopak tvrdí, že vplutí do průlivu coby ruských výsostných vod vyžaduje předběžný souhlas ruských úřadů. Zatímco Kyjev interpretuje incident v průlivu jako ruskou agresi a předehru k ovládnutí Azovského moře, Moskva tvrdí, že šlo o ukrajinskou provokaci, která má zvýšit šance Petra Porošenka v nadcházejících prezidentských volbách.

Video Zprávy ve 12
video

Lídři EU prodloužili protiruské sankce