Sencov ukončí hladovku. Ničeho jsem nedosáhl, jenom jsem si podlomil zdraví, napsal z vězení

Ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený v Rusku k dvaceti letům vězení za terorismus, se rozhodl ukončit hladovku. Oznámila to ruská vězeňská správa a její informaci potvrdila i ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denysovová. Sencovův právník Dmytro Dinze následně sdělil, že jeho mandant se sám rozhodl hladovku ukončit od 6. října, protože mu proti jeho vůli hrozila nucená výživa.

Video Události
video

Události: Oleh Sencov se rozhodl ukončit hladovku

Sencov držel protestní hladovku ve vězení na severu Sibiře od poloviny května. Hladověním chtěl dosáhnout propuštění všech ukrajinských politických vězňů v Rusku vyjma sebe.

„Oleh Sencov přestal držet hladovku, oznámil to v prohlášení a souhlasil s příjmem potravy. O tom, jak ho vyvést ze stavu hladovění, jednali nejlepší dietologové v Moskvě. Pro normalizaci jeho zdraví byla sestavena odpovídající dieta,“ řekl v pátek zástupce vedení vězeňské správy Valerij Maksimenko.

Informaci později potvrdila i ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denysovová: „Oleh Sencov ukončil hladovku. To znamená, že je v kritickém stavu, prakticky za hranicí.“ Denysovová přitom poukázala na to, že v Rusku doposud bez lékařských zpráv tvrdili, že jeho zdravotní stav je uspokojivý. „To ale není pravda,“ zdůraznila.

„Jsem hluboce přesvědčena, že v Rusku mu neposkytují odpovídající lékařskou péči. I nadále žádám, aby k němu měli přístup nezávislí vysoce kvalifikovaní odborníci, ale Kreml to neudělal,“ dodala Denysovová, která očekává, že jí bude co nejdříve umožněn přístup k Sencovovi.

Režisérovi hrozila nucená výživa. Hladovku proto ukončil, aniž by něčeho dosáhl 

Sencovův advokát Dmytro Dinze ale později televizní stanici Nastojaščeje vremja řekl, že prohlášení o ukončení hladovky bude předáno vězeňské správě až v sobotu 6. října. Ukázal i dopis, v němž Sencov vysvětlil své rozhodnutí tím, že mu hrozila nucená výživa proti jeho vůli.

„V souvislosti s kritickým stavem mého zdraví a s nastoupenými patologickými změnami vnitřních orgánů byla pro mne na velmi blízkou dobu naplánována nucená výživa. Na můj názor se při tom už nebere ohled - údajně už nejsem schopen adekvátně hodnotit zdravotní stav a nebezpečí, která mi hrozí,“ píše se v rusky ručně psaném dopise.

„Násilné vyživování bude prováděno v rámci oživovacích opatření k záchraně života pacienta. Za daných podmínek jsem nucen zastavit svou hladovku k zítřejšímu dni, to znamená 6. 10. 2018,“ napsal Sencov. Vyjádřil zároveň lítost nad tím, že jeho boj trval 145 dní, během nichž zhubl o 20 kilogramů a podlomil si zdraví, ale „cíl přesto nebyl dosažen“.

Obhájce Denize v této souvislosti zdůraznil, že „Oleh přirozeně zastavit hladovku nechtěl, bylo to vynucené opatření“. Pracovníci vězení podle něj dali Sencovovi lhůtu do konce týdne s požadavkem, aby hladovku ukončil, jinak „by ho připoutali k posteli a začali ho nuceně krmit trubičkou“.

Oleh Sencov v ruském vězení
Zdroj: ČT24/Vězeňská správa RF

Spekuluje se o výměně za Rusy vězněné v USA

Ruský opoziční list Novaja gazeta nedávno napsal, že Moskva chce filmaře vyměnit za tři své občany uvězněné v USA: obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, pilota Konstantina Jarošenka, odsouzeného za pašování drog, a Mariji Butinovou, drženou ve vazbě.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová ale prohlásila, že o takové iniciativě neví. Ani filmařův obhájce Dmitrij Dinze o takových plánech nevěděl, nicméně je prý ochoten přispět k výměně, pokud jsou záměry Moskvy opravdu vážné.

„Hladovka byla bojem Sencova s prezidentem Putinem podle schématu kdo s koho. Kreml za žádnou cenu nechce podlehnout tlaku a vyjít vstříc požadavku výměny Sencova a dalších Ukrajinců za ruské občany, kteří sedí v ukrajinských věznicích. Když hladovku ukončil, tak je v očích Kremlu ten poražený a výměna je mnohem pravděpodobnější.“

Petra Procházková

redaktorka Nového deníku

Dvaačtyřicetiletý filmový režisér a odpůrce ruské anexe Krymu byl v roce 2015 odsouzen za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem údajně pokusil na ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko.

Režisér obvinění označil za vykonstruovaná, lidskoprávní organizace Amnesty International považuje proces za stalinistický. Soud kritizoval také Kyjev, Evropská unie či Spojené státy. Za propuštění Sencova se přimlouvala řada zahraničních politiků a umělců.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodajka ČT Zlatohlávková: Podle rodiny je Sencov ve velmi špatném zdravotním stavu

Zpravodajka ČT Zlatohlávková: Podle rodiny je Sencov ve velmi špatném zdravotním stavu

Novinářka Procházková: V očích Kremlu je Sencov ten poražený

Nejdelší hladovka trvala 167 dnů a skončila smrtí

Podle dostupných zdrojů držel v novodobé historii nejdelší hladovku Manuel Sevillano Martin, vězněný člen španělské extremistické levicové organizace Grapo (Skupina protifašistického odporu 1. říjen), který v květnu 1990 zemřel po 167 dnech.