Rusko přišlo s další verzí sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou. Mezinárodní vyšetřování se prý mýlí

Ruské ministerstvo obrany v pondělí představilo novou verzi tragédie letu MH17. Podle ní sestřelila malajsijský boeing s téměř třemi stovkami lidí na palubě v roce 2014 nad východní Ukrajinou raketa Buk, která patřila ukrajinské armádě. Odmítlo tak závěry mezinárodního vyšetřování, které letos na jaře prokázalo, že letadlo sestřelila raketa ruské armády.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Ruská verze sestřelení letu MH17

Představitelé ministerstva na tiskové konferenci představili „nově odhalené okolnosti“. Náčelník hlavní správy pro rakety a dělostřelectvo Nikolaj Paršin uvedl, že raketa, jejíž střepiny zkoumali vyšetřovatelé, byla vyrobena v roce 1986 a v témže roce byla odeslána k raketové brigádě u Ternopilu na západě Ukrajiny. Tam prý přešla pod ukrajinské velení a do Ruska se již nevrátila.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska v květnu uvedl, že letadlo Boeing 777 sestřelila raketa Buk odpálená z mobilního odpalovacího zařízení, které patřilo 53. brigádě ruské protivzdušné obrany s posádkou v Kursku. Raketa byla odpálena z okolí obce Pervomajskyj jižně od města Snižne. Tento prostor byl tehdy a je i teď pod kontrolou proruských separatistů.

Tým k tomu dospěl na základě důkazů pořízených při průzkumu trosek letounu a při odposlechnutí rozhovorů ruských vojáků v době sestřelu. Použil také množství fotografií a videí dokumentujících přesun ruského systému Buk z ruského Kursku na východní Ukrajinu a zpět do Ruska.

Právě tyto obrazové materiály, které mezinárodní vyšetřovací tým použil, jsou podle mluvčího ruského ministerstva Igora Konašenkova zfalšované Ukrajinou. „Podle mého soudu je to docela jasná snaha ruské strany celé vyšetřování pokud možno zamlžit a zproblematizovat,“ řekl ve vysílání ČT komentátor Českého rozhlasu Plus Libor Dvořák.

Pád boeingu letu MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpur 17. července 2014 nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě. Většinu cestujících tvořili Nizozemci, na palubě byli ale také Australané a občané dalších osmi zemí.

Nizozemsko a Austrálie viní ze smrti svých občanů Rusko, které odpovědnost stále odmítá a vinu připisuje ukrajinské armádě. Ruské ministerstvo obrany v minulosti přišlo s mnoha verzemi tragédie, například tvrdilo, že boeing sestřelil ukrajinský bitevník Su-25.