Spojené státy nabídly EU dohodu o volném obchodu. „Odmítáme jednat se zbraní u hlavy,“ namítl francouzský ministr

Spojené státy se v sobotu na setkání ministrů financí a centrálních bankéřů skupiny 20 největších ekonomik světa (G20) snažily naklonit si Evropu a Japonsko nabídkou dohody o volném obchodu. Chtějí tak zřejmě získat větší sílu v eskalující válce cel s Čínou, uvedla agentura Reuters. Nabídka však narazila na odpor Francie. Z návrhu závěrečného prohlášení skupiny G20 pak podle agentury Bloomberg vyplývá, že globální hospodářský růst je méně synchronizovaný a čelí rostoucím hrozbám, mezi které patří obchodní napětí.

Video Zprávy
video

G20: Hospodářský růst čelí hrozbám, jako je obchodní napětí

Americký ministr financí Steven Mnuchin oznámil, že obnovil návrh prezidenta Donalda Trumpa, aby spojenci ze skupiny největších ekonomik G7 mezi sebou zrušili bariéry. „Pokud Evropa věří ve volný obchod, jsme připraveni podepsat dohodu o volném obchodu,“ prohlásil Mnuchin. Dodal ale, že případná dohoda bude muset zahrnovat zrušení cel, necelních bariér i subvencí.

Trump rozhněval své evropské spojence uvalením dovozních cel 25 procent na ocel a deset procent na hliník. Evropa na to reagovala odvetnými cly, která se týkají například motocyklů Harley-Davidson nebo bourbonu Kentucky. Trump také často kritizuje Evropu za desetiprocentní cla na dovoz aut a oznámil, že zvažuje 25procentní clo na dovoz aut do USA, což by se dotklo Evropy i Japonska.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire v sobotu uvedl, že EU by neměla zvažovat zahájení obchodních jednání s USA, pokud Trump nejprve nezruší cla na ocel a hliník a neukončí své hrozby zavedení cel na auta. „Odmítáme jednat se zbraní u hlavy,“ řekl Le Maire.

Mnuchinova nabídka pro EU a Japonsko spolu se snahou dodat novou energii stagnujícím jednáním s Mexikem a Kanadou o modernizaci Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) přichází v době eskalace obchodního sporu mezi USA a Čínou. V dohledu nejsou ani žádná jednání mezi dvěma předními ekonomikami světa, která by naznačovala uklidnění sporu.

MMF varuje před narušením globálního růstu

Mezinárodní měnový fond (MMF) varoval, že nedávná vlna cel výrazně poškodí globální růst. Šéfka MMF Christine Lagardeová představila ministrům a bankéřům na jednání G20 zprávu, která varuje, že současné obchodní restrikce mohou snížit globální růst až o půl procentního bodu.

Mnuchin přitom před vystoupením Lagardeové prohlásil, že cla nemají na ekonomiku USA zatím žádný velký efekt. Podle něj jsou zde malé dopady, jako odvetná cla na americké producenty sóji, humrů a bourbonu, avšak nevěří, že cla zabrání USA, aby letos dosáhly tříprocentního ekonomického růstu.

Na minulém zasedání ministrů financí G20 koncem března se ministři nedokázali shodnout na textu dohody o obchodní politice. Pouze se zavázali k dalšímu dialogu.

Hospodářský růst čelí hrozbám, jako je obchodní napětí, shodly se země G20

Z návrhu závěrečného prohlášení, který se podařilo získat agentuře Bloomberg, vyplývá, že hospodářský růst je podle zemí G20 ohrožen obchodním napětím. Jeho dalším problémem je nesynchronizovanost, globální nerovnováha a nerovnost.

„Rizika poklesu v krátkodobém a střednědobém horizontu se zvýšila,“ uvádí dokument, jehož finální verze má být teprve zveřejněna. Předchozí prohlášení z jednání G20 letos v březnu nezmiňovalo samostatně obchodní napětí.

Rozvíjející se trhy jsou podle prohlášení lépe připravené, stále však čelí nestabilitě na finančním trhu a možnému odlivu kapitálu.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se tento víkend sešli v Argentině. Jejich jednání dominují témata obchodu a měnových kurzů poté, co americký prezident Donald Trump v pátek obvinil Evropskou unii a Čínu z oslabování svých měn, aby tak získaly výhodu v obchodu.