Po královně Alžbětě povede Commonwealth princ Charles, potvrdil summit i přes pochybovačné hlasy

V čele britského Společenství (Commonwealth) stane v budoucnu po královně Alžbětě II. její syn, princ Charles. Shodli se na tom vedoucí představitelé členských zemí Commonwealthu při své vrcholné schůzce, která skončila v Londýně. Toto očekávané rozhodnutí podle agentury Reuters oznámili v prohlášení vydaném na závěr summitu.

Princ Charles, královna Alžběta II., generální tajemnice Commonwealthu Patricia Scotlandová a premiérka Mayová v Buckinghamském paláci
Zdroj: Reuters Autor: Victoria Jones

Ačkoli je Charles dědicem britské koruny a po královně nastoupí na trůn, úloha v čele Společenství dědičná není, a jeho nástup na toto místo proto automatický není. Podle stanice BBC dokonce zazněly názory, že by se v této úloze mohlo střídat 53 šéfů členských států.

Nicméně se schválením Charlese jako budoucí hlavy Commonwealthu se počítalo, byť tento krok musejí schválit všechny členské země a Charles není v některých státech zdaleka tak oblíbený jako královna nebo její vnuci.

Královna totiž dala najevo, že její „upřímné přání“ je, aby se po ní Charles této úlohy „jednoho dne“ ujal. Navíc prince již dříve v této záležitosti podpořila britská premiérka Theresa Mayová a také kanadský premiér Justin Trudeau. 

Funkce hlavy Commonwealthu je především symbolická a její vykonávání není časově omezeno. Její vykonavatel má hlavně sjednocovat a dohlížet na to, aby byly naplňovány hlavní cíle společenství, například obchodní a mezinárodní spolupráce. Sám k tomu přispívá pravidelnými návštěvami členských zemí.

Commonwealth zahrnuje 53 zemí, v kterých žije přibližně 2,5 miliardy lidí. Podle kritiků je ale organizace tak nesourodá, že ani sama pořádně neví, k čemu slouží, podotkl web BBC. Summity společenství se konají zhruba každé dva roky.

Charlese čeká víc cestování 

Charles bude odteď zřejmě navštěvovat další summity Commonwealthu bez své matky, která už dříve oznámila, že chce vzhledem ke svému věku cestování omezit. Charles tak bude královnu v zámoří reprezentovat.

V minulosti se s Alžbětou zúčastnil čtyř summitů Commonwealthu: ve skotském Edinburghu (1997), v Ugandě (2007), na Srí Lance (2013) a na Maltě (2015).

Charles bude také se svou ženou, vévodkyní z Cornwallu, pokračovat v cestách po zemích společenství.  Od roku 1969 jich navštívil 44. Loni to byly Austrálie, Vanuatu, Malajsie, Singapur, Brunej a Indie.